Rahim filmi nedir, nasıl yapılır? - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Rahim filmi nedir, nasıl yapılır?

Rahim filmi nedir, nasıl yapılır?

Eğer bebek sahibi olmaya çalışan bir kadınsanız, muhtemelen bedeninizdeki pek çok kısmın doğru çalışması gerektiğini biliyorsunuzdur. Yumurtalıklar her ay bir yumurta üretirler ve buna yumurtlama denilir, ayrıca rahim de iyi durumda olmalıdır ve fallop tüpleri de açık olmalıdır.

Eğer bu önemli kısımlardan bir tanesi doğru şekilde işlev göstermiyorsa, hamile kalmakta zorlanabilirsiniz.

Eğer fallop tüpleri tıkalıysa, spermler yumurtaya erişemezler veya döllenmiş yumurta rahme ulaşamaz. Tıkalı tüplerin farklı sebepleri olabilir ancak sebebi ne olursa olsun doktorun onu rahim filmi, yani HSG veya histerosalpingogram ile teşhis etmesi gerekir.

Histerosalpingogram Nedir?

Rahim filmi, fallop tüpleri ve rahmin röntgen ile görüntülendiği bir işlemdir. Genelde 5 dakikadan daha az sürer ve aynı gün eve gidebilirsiniz.

Doktor işlemi yüksek ihtimalle adet kanamasından sonra ama yumurtlamadan önce uygulayacaktır çünkü bu süreçte hamile olma olasılığınız vardır. Yani döngünüzün 1-14 günler arası olan ilk yarısında yapılacaktır.

Rahim Filmine Hazırlık

Doktor filmi çekmeden önce ağrı kesici ilaç almanızı önerebilir. Ayrıca antibiyotik almanız da gerekebilir. Bu tip gereklilikleri onunla önceden konuşun.

İşlemden sonra araba sürmek gibi şeyler muhtemelen mümkün olacaktır ancak yine de iyi hissetmezseniz bir arkadaş veya aile bireyinizden sizi götürmesini isteyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Doktorunuz testi klinikte veya bürosunda uygulayacaktır. İlk olarak röntgen görüntüleyicisinin altındaki bir sedyeye yatmanız istenecektir. Daha sonra vajinayı açık tutmak için bir spekulum kullanılacaktır ve rahim ağzı temizlenecektir.

Sonrasında cannula adı verilen ince bir tüp rahim ağzından sokulacaktır ve spekulum çıkarılacaktır. Ardından rahme iyot içeren bir sıvı doldurulur. İyot rahim ve fallop tüplerinin röntgende daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Son olarak doktor fluoroskop röntgen ile görüntüler alır. Kontrast yapan sıvı rahmin görünümünü ortaya çıkaracaktır ve ayrıca fallop tüpleri ile sıvının akışı da belirgin olacaktır.

Doktor dönmenizi isteyebilir ve böylece yandan görüntü alabilir. Bu sırada biraz sancınız olabilir. Görüntüler tamamlandığında cannula çıkarılacaktır.

İşlemden sonra bir kaç gün vajinal lekelenme yaşayabilirsiniz. Sancı, baş dönmesi ve mide rahatsızlığı da mümkün.

Riskleri Nelerdir?

Rahim filmi görece güvenli bir testtir ancak tüm işlemlerin her zaman riski olur. Sıvıdaki boyaya alerjiniz varsa sorun yaşayabilirsiniz. Pelvik enfeksiyon veya rahmin hasar görmesi de mümkün. Eğer aşağıdaki belirtilere sahip olursanız hemen doktorunuzu arayın:

  • Kötü kokan vajinal akıntı
  • Bayılma
  • Karın bölgesinde aşırı ağrılar ve sancılar
  • Kusma
  • Ağır vajinal kanama
  • Ateş

Test Sonuçları

Bir radyolog röntgen görüntülerini inceleyecektir ve doktorunuza rapor gönderecektir. Doktor test sonuçlarını sizinle konuşur ve daha fazla test gerekirse bunu belirtir.

Eğer raporda fallop tüpleriniz tıkalı çıkarsa, laparoskopi adı verilen işlem gerekli olabilir. Böylece fallop tüplerine doğrudan bakılabilir. Ayrıca tüp bebek tedavisi de önerilebilir. Doktor sizinle seçenekleri konuşur ve en doğru kararı vermenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir