Sabah 30 dakikalık bir yürüyüş, hayatınızı değiştirebilir! Özellikle şeker hastalığı, obezite, kalp hastalığı gibi yaşam tarzıyla ilişkili bir takım hastalıklardan muzdarip olmanız durumunda. Eklemleriniz ve kalbiniz için sabah yürüyüşleri çok faydalıdır ve sabahın taze havası sinirlerinizi yatıştırmaya, ruh halinizi düzeltmeye ve günün geri kalanında sizi enerjik ve pozitif tutmaya yardım eder. Sadece bir çift yürüyüş ayakkabısı satın alıp yakındaki parkta yürüyüşe çıkın. Çünkü 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü 2 saatlik jimnastik süresine eşdeğerdir! Ama neden sabahları yürümek isteyeceksiniz ki? İşte bu konuda bilimin söyleyecekleri şeyler var.

Neden Sabahları Yürüyüşe Çıkmalısınız?


Sabah saatlerinde hava daha az kirlidir. Temiz hava, diğer gazlarla birlikte bol miktarda oksijene sahiptir. Oksijen teneffüs ettiğinizde, hücrelere verilir ve bu da tüm gerekli fonksiyonları yerine getirmenizi sağlar. Vücudunuz düzgün bir şekilde çalıştığında, çeşitli hastalıklara yakalanma şansınız azalır.

İkincisi, sabah hava negatif iyonlar açısından zengindir ve oksijen negatif yüklüdür. Bu nedenle, ne kadar çok negatif iyon, o kadar çok oksijen ve o kadar temiz hava ile nefes almanız demektir. Havadaki bu negatif iyonlar veya oksijen, gençleşip kendinizi rahat hissetmenize ve keyifli olmanıza yardımcı olur. Aslında, bir ormana, bir kumsala veya şelaleye gittiğinizde, hava daha serin ve daha tazedir, çünkü bu bölgelerde negatif iyonlar yüklenir. Bu yüzden bir tatilden döndükten sonra kendimizi daha iyi hissederiz. Sabah yürümek ve mümkün olduğunca hava solumak için alışkanlık kazanmanız gerekiyor. İşte cevabı biliyorsunuz.

Bir Sabah Yürüyüşü İçin Nelere İhtiyacınız Olabilir?

Bir çift yürüyüş ayakkabısı,
Termal tayt veya pantolon,
Spor tişört,
Spor sütyeni,
Saç bandı ya da şapka, siperlik
Kalp atışı veya attığınız adımları izlemek istiyorsanız polar saat

Şimdi, en önemli kısmı; motivasyon. Yataktan kalkmak ve rahatlatıcı bir sabah yürüyüşü yapmak için kendinizi her sabah motive etmelisiniz. Yazının devamında kendinizi motive etmek için gerekli sebepleri ve sabah yürüyüşünün yararlarını bulacaksınız.

Diyabet Riskini Düşürür

Diyabet, bu günlerde yaşam tarzıyla ilgili en yaygın hastalıklardan biridir. Ancak sabahları yürürseniz bu metabolizma bozukluğunu değiştirebilirsiniz. Araştırmaya göre, 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü, kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olabilir. Kaslardaki hücrelerin daha fazla glikoz tüketmesine, gerekli olmayan vücut yağlarını yakmasına yardımcı olur ve Vücut Kitle İndeksi’ni (BMI) iyileştirmede yardımcı olur. Bu şeker hastalığına büyük yarar sağlar.

Kalbi Güçlendiriyor

Kalp problemleri yaşıyorsanız, koşmak iyi bir fikir olmayabilir. Ama yürüyebilirsiniz! Amerikan Kalp Derneği, tempolu yürüyüşün kalp hastalığı ve inme riskini azaltabileceğini belirtti. Çalışmalar, her sabah 30 dakikalık yürüyüşlerin kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sabahları günlük rutinin bir parçası olarak yürüdüğünüzde kalbinizi güçlendirebilir ve kan basıncınızı kontrol edebilirsiniz. Sabah yürüyüşleri trigliserit düzeylerini düşürebilir ve hipertansiyonu önleyebilir.

Kilo Verdirir

Obezite birçok ölüm ve hastalığın başlıca nedenlerinden biridir. Ve obez olmanın temel nedeni, hareketsizlik ve yerleşik yaşam biçimidir. Kilo vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız veya doktorunuz kilo vermenizi önerirse, yürüyerek başlayabilirsiniz. Kalbiniz için kolay olacak ve bitkin hissetmeden egzersiz yapacaksınız. Size yardımcı olması için günde 30 ila 40 dakika arasında tempolu bir yürüyüş gibisi yoktur. Kalp atış hızını artırmaya ve kilo kaybı için gerekli kalorileri yakmaya yardımcı olur. Uzmanlar, diyetinizi, diğer ılımlı, yoğun egzersizlerle birlikte her gün yürüyerek destekleyebileceğinizi ve sağlıklı bir şekilde kilo verebileceğinizi söylüyor. Araştırmacılar ayrıca obez hastalar üzerinde yürüyüş deneyleri yaptılar ve yürüyüşün genel vücut yağını azaltarak kilo kaybına yardımcı olabileceğini ve esnekliği ve kas gücünü geliştirdiğini buldular.

Artrit ve Osteoporozu Önler

Aktif olmayan bir hayat sürmek, sert eklemler de dahil olmak üzere vücut üzerinde çok olumsuz etkilere neden olur. Eklemlerin sertliği ayrıca artrit semptomlarının gelişimine neden olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, haftada beş gün veya daha fazla yürüme gibi ılımlı, kuvvetli fiziksel aktivitenin artrit ağrısı ve sertliğinin hafifletilmesine yardımcı olduğunu ve size daha fazla enerji verdiğini söylüyor. Dahası, kadınlar zamanla kemik yoğunluğunu kaybederek, osteoporoz geliştirme eğilimi gösterirler. Yürümek, kemik yoğunluğunu artırır.

Kolesterolü Dengeler

Vücudun optimum sağlık ve hücre membranları oluşturmak için belli miktarda kolesterol gerekir. Bununla birlikte, aşırı kan lipidleri olduğu zaman, özellikle LDL kolesterol formundayken, kalp problemleri riski daha fazladır. Aynı zamanda HDL kolesterolün düşmesi de zararlı olabilir. Aktif bir yaşam tarzını takiben ve yürüyüş gibi aktiviteleri içeren alışkanlıklarla, vücudunuzdaki kolesterol düzeylerini dengeleyebilirsiniz.

Damar Sertliğine (Ateroskleroz) Karşı Korur

Damar sertliği, arteryel duvarlarda plak veya LDL kolestrol birikimi nedeniyle kan akışının engellendiği bir durumdur. Blokaj; beyin, böbrek, kalp ve bacaklar gibi organlarda atardamarların iç duvarlarında ortaya çıkar. Kan akışı kısıtlanır ve kan dolaşımı düzgün bir şekilde gerçekleşmez. Düzenli sabah yürüyüşleri sizi bu durumdan koruyabilir ve bu yolla kan dolaşımının sınırlandırılmadığından emin olabilirsiniz.

Vücudu Şekillendirir

İnce ve şekilli görünmek istiyorsanız, sadece yağları eritmeniz yeterli değildir. Sabah yürüyüşü, yorucu egzersiz yapmak zorunda kalmadan vücudu şekillendirmek için mükemmel bir seçenektir. Sabahın erken saatlerinde yapılan yürüyüşler kas yoğunluğunun düzeltilmesine yardımcı olabilir. Bacaklarınızı, karnınızı ve vücudunuzun diğer bölümlerini forma sokabilirsiniz. Günlük yürüyüşler baldırlarınızı, kalçalarınızı ve sixpack kaslarını da çalıştırabilir. Bir spor salonuna da gidebilirsiniz.

Düşük Yapma Riskini Azaltır

Bebek bekleyen anneler, özellikle sabahları yüzme ve düzenli yürümek gibi egzersizler uygulamaktan büyük fayda sağlayabilirler. Düzensiz hormon seviyeleri, vücutta yürüyüşün orta derecede yardımcı olabileceği değişikliğe neden olur. Yürüyüş aynı zamanda hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olan gebelik diyabetini önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda uterus kasılmalarına karşı koruma sağlar; bu da ani düşük riskini azaltır.

Demans ve Alzheimer Hastalığına Karşı Koruma Sağlar

Araştırmacılara göre, düzenli yürümek Alzheimer ve bunamanın önlenmesine yardımcı olabilir. Düzenli yürüyüş yapmak bu durumun riskini % 54’e kadar azaltabilir. Bu, yaşlılar arasında sık görülen bir sorundur ve erkenden önlemek en iyisidir. Bu nedenle, sabahları yürümeyi günlük rutinin bir parçası haline getirin.

Akciğer Kapasitesini Artırır

Vücudunuzdaki hücrelerdeki oksidasyon reaksiyonu miktarı, yürüyüşle belirgin bir şekilde artabilir. Bununla birlikte, bu reaksiyonlar, oksijen arzına yüksek bir talep oluşturarak akciğerlerin ekstra oksijen pompalamasına neden olur. Bu da, akciğerlerin kapasitelerini geliştirmesine yardımcı olur. Akciğerlerinizi düzgün bir şekilde çalıştırmak ve sağlığını korumak için, her sabah iyi bir yürüyüş yapmak harika bir fikirdir.

Uyku Kalitesini Artırır

Her gün geçirdiğiniz stres uykusuzluğa neden olabilir. Bununla mücadelenin en iyi yolu, her gün yürüyüşe çıkmaktır. Sabaha karşı yürümek, aklınızı sakinleştirmeye yardımcı olur ve günün sonunda, uyandığınızda iyi bir uyku çekebilir ve iyi dinlenmiş hissedebilirsiniz. Aslında, yaşam tarzınız o kadar aktif değilse ve uykuya dalmak zorlaşırsa, sabahları yürümek zorundasınızdır.