© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Saç açıcı nasıl kullanılır?

Saç açıcı nasıl kullanılır?

Saç boyama, saçlarda değişiklik yapmak için tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Kimi kadınlar saçlarını evde kendileri boyarken kimileri de bir profesyonele başvurarak saçlarına farklı bir renk kazandırıyor. Saçlarınızda marjinal değişiklikler yapmayacak ve kendi saç renginize yakın renklerde boyayacaksanız başka hiçbir işlem yapmadan olduğu gibi uygulayabilirsiniz. Ancak kimi durumlarda böyle bir uygulama yeterli olmuyor.

Saçlarınızda kendi orijinal saç renginizden daha açık renkler deneyecekseniz ya da saçlarınız zaten boyalıysa ve rengini değiştirmek istiyorsanız, saç boyama işleminden önce saç renginizi açmanız gerekiyor. Özellike sarı saç elde etmek istiyor ya da mavi, pembe, yeşil gibi renkler denemek istiyorsanız saç renginizin çok fazla açılması gerekecektir. Saç renginizi açmanın en iyi yolu güvendiğiniz bir kuaföre danışarak bu işlemi gerçekleştirmek. Böylece saçlarınız en az zararı görecek şekilde saç renginizi açtırmış olacaksınız. Ancak uygulamayı kendi evinizde de yaptırmak istiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda uygulamayı çok dikkatli yapmanız gerekiyor. Çünkü saçlarınız zarar görürse bunun telafisi çok zor olacaktır.

Evde saç rengimi açmak için hangi malzemelere ihtiyacım olacak?

  • Öncelikle iyi bir saç açıcı toz almanız gerekiyor

Saçlarınızın rengini açmak için öncelikle saç açıcı toza ihtiyacınız olacak. Saç açıcı tozunuzu, piyasa bulacağınız iyi markalar arasından seçmeniz gerekiyor. Kötü ve kalitesiz bir saç açıcı kullandığınızda saçlarınız zarar görebilir ve bu durum saç kayıplarına yol açabilir. Ayrıca saç açıcı alırken mavi ya da mor renklerde olanlarını tercih ederseniz saçınızda istemediğiniz yansımalar olmasından kaçınabilisiniz.

  • Peroksiti kaç volüm kullanacağınızı belirlemelisiniz

Saç açıcı toz ile birlikte saçınız için uygun bir peroksit kullanmanız gerekiyor. Peroksit, saç açıcı tozu aktif hale getiren sıvı halinde bir maddedir. Peroksit sıvısı 10,20,30 ve 40 volüm olarak bulunabiliyor. Bunlar sıvının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Saçınıza ve açmak istediğiniz renge göre derecesini seçmeniz gerekiyor. Saç renkleri skalasının 10 renkten oluştuğu söyleyebiliriz. 1 numara, siyah renge denk gelirken; 10 numara ise en açık sarıyı temsil ediyor. Saçlarınızı ne kadar açtırmanız gerektiğine, saç renginize göre karar vermelisiniz.

– Peroksitler için değişik volümlerin bulunduğunu belirtmiştik. Volüm 10, genelde çok koyu renk saçlar üzerinde etkili olmuyor. Genelde açık renklere boyanmış saçlarınız varsa ya da saçlarınız doğal olarak açık renkse birkaç ton açmak için volüm 10 tercih edebilirisiniz.

– Saçlarınız açık kahverengiyse ve bitkaç ton açma işlemi uygulamak istiyorsanız volüm 20 sizin için yeterli olacaktır. Volüm 20 sayesinde saçlarınızı iki ya da üç tona kadar açabilirsiniz.

– Volüm 30 peroksit ile saç renginiz üç ya da dört ton açılacaktır. Ancak peroksiti saçınızda çok fazla bekletmemeye dikkat edin. Yoksa saç derinizde hassasiyete neden olabilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz peroksiti saç dipleriniz ve ellerinizle temas etmeyecek şekilde uygulamaya dikkat edin. Saçlarınızı çok açık sarıya kadar açmak istiyorsanız peroksiti tek seferde değil, iki ya da üç farklı seansta uygulamanız gerekiyor. Seansları peşpeşe uygulamamaya dikkat edin.

– Volüm 40 her nekadar saçlarınızı istediğiniz seviyeye kadar açmanızı sağlayacaksa da vereceği zarar da o kadar çok olacaktır. O nedenle eğer saç konusunda profesyonel değilseniz volüm 40 peroksiti uygulamamanız daha sağlıklı olacaktır. Uygularsanız da saçınızda on dakikadan fazla bekletmeyin.

Saç Renginizi Açmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saçlarınızın rengini açmadan önce sağlıklarını korumaları için dikkat emneiz gereken bazı noktalar var.

  • Doğal saçlar üzerinde çalışın

Saç açma işleminden en az 3 ay önce saçınızı boyamayı bırakmanız gerekiyor. Tabi saçlarınızı açmak için en güzeli kendi doğal saç renginiz üzerinde işlem yapmak. Ancak böyle bir şansınız yoksa en az 3 ay saçınızı boyamadıktan sonra saç açıcı uygulamalısınız ki saçlarınız fazla zarar görmesin. Saçlarınıza zarar verecek işlemleri sık sık yaparsanız geri döndüremeyeceğiniz zararlara yol açabilirsiniz.

  • Saç şekillendirirken ısı kullanmaktan kaçının

Saçlarınızın rengini açmak istiyorsanız onların sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Bunun için de işlemin öncesinde birkaç ay boyunca ısı kullanmadan saç şekillendirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda şampuanınızın içerisinde alkol ve sülfat olmadığından emin olun. Alkol ve sülfat gibi maddeler saçınızın nemini kaybetmesine neden olur. Nemini kaybeden saçlarınız da saç açma işleminden çok fazla zarar görecektir.

  • Saçlarınız için güzel bir saç kremi ve maske bulun

Saçlarınızın rengini açmadan en az iki hafta boyunca yoğun olarak nemlendirmeniz gerekiyor. Bunun için ise iyi bir markanın saçı derinlemesine nemlendiren maskelerinden bulup almanız gerekiyor. Maskeyi saçınıza en az haftada iki kere uygulamalısınız. Hazır alacağınız ürünler yerine kendi yaptığınız bir maskeyi kullanmak istiyorsanız bu da saçlarınızın nemlendirmek için bir seçenek olabilir. Bunun için ise hindistancevizi yağı, yumurta, zeytinyağı, muz ve avokado gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırarak uygulşayacağınız saç maskesini saçlarınız kirliyken uygulamalısınız. Saçlarınızda birkaç saat bekleyen maskeyi şampuanla nazikçe durulayın. Ancak çok fazla şampuan kullanmadığınızdan emin olun. Çünkü şampuanın saçınızın nemini alıp götürmesini istemezsiniz.

  • Hindistan cevizi iyi bir saç için vazgeçilmezdir

Saçlarınıza iki hafta öncesinde başlayarak yapacağınız yağ bakımını saç açıcısı kullanmadan önceki gece de şans verebilirsiniz. Ancak bu sefer sadece hindistancevizi yağı kullanmanız da yeterli olacaktır. Saçlarınızın rengini açmadan önceki gece hindistancevizi sürüp o şekilde yatarsanız ertesi gün saçlarınızı açtığınızda daha az zarar gördüklerini fark edeceksiniz. Hindistancevizi yağı sayesinde saçlarınızın açıcıdan dolayı kaybettiği nem, saçınızın tolere edebileceği miktarda olacak ve saçlarınız az zarar görecektir. Saçlarınız saç açma işleminde ne kadar az zarar görürse boyama işlemi de o kadar başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir