© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Saç dökülmesi için en doğal çözüm önerileri

Saç dökülmesi en çok erkeklerle ilişkili olarak gündeme gelmesine rağmen kadınlarda da bu problemden muzdarip çok sayıda hasta var. Özellikle kadınlar bu sorunla daha ağır şekilde mücadele etmek zorunda kalmakta.

Şimdi gelelim yaşadığınız duruma. Saçınızı fırçaladıktan sonra ya da banyodan çıkınca çok fazla saç bıraktığınızı mı fark ettiniz kısaca saçlar fena halde dökülüyor mu? Aynaya bakıp saçların arasından saç derinizi mi görüyorsunuz? Günde 50 ila 150 kısaç teli kopması normal kabul edilir, ancak bundan daha fazlasını kaybetmeye başlarsanız, gözle görülebilecek kadarıyla sorunlu hale gelmeye başlamış demektir. Saç dökülmesinin ardındaki gerçek neden nedir ve etkili saç dökülmesine karşı neler yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Saç Dökülmesini Engellemek için Neler Yemelisiniz?

• Organik besinler — Organik besinler önemli çünkü kimyasal içermezler. Kimyasal maddeler, saç büyümesine müdahale eden endokrin bozucular gibi davranabilir.
• Kabak çekirdeği — Kabak çekirdeği çinko açısından çok zengindir bu da saç sağlığı için çok önemlidir. Araştırmalar, çinko eksikliğinin hipotiroidizm ve saç dökülmesi ile bağlantılı olduğunu da göstermiştir.
• Taze balık — Somon gibi taze ve doğal olarak avlanan balıklar omega-3 yağları açısından çok zengindir. Omega-3 yağları enflamasyonu önlerken, saç büyümesi ve kalınlaşması için çalışır.
• Yeşil çay — Yeşil çay, detoksifikasyona yardımcı olur ve saç büyümesini teşvik eden antioksidanlar içerir. Ayrıca, testosteronun DHT’ye dönüşümünü durdurabilir.
• Süper tohumlar — Chia, keten ve kenevir tohumları saç büyümesine yardımcı olabilecek lif ve sağlıklı yağlar açısından zengindir.
• Kemik suyu — Kemik suyunda bulunan yüksek protein, kollajen ve amino asitler sağlıklı saç büyümesini teşvik için mükemmel bir besindir.
• Kafein — Evet, teknik olarak bir yiyecek değil, ancak kafein saç büyümesini teşvik etmek için önemli bir besin. Araştırmaya göre kafein, saç büyümesini yavaşlatan bir madde olan DHT’nin etkilerini azaltarak saç millerini harekete geçiriyor ve saç dökülmesinin durmasına yardımcı oluyor.

Saç dökülmesi nedenleri için sizi şöyle alalım 👇

Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Fiziksel Stres Her türlü fiziksel travma, cerrahi işlemler, araba kazası veya şiddetli bir hastalık; geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bu, telogen effluvium adı verilen saç dökülmesine neden olabilir. Saçın programlanmış bir yaşam döngüsü vardır: büyüme fazı, dinlenme fazı ve dökülme fazı. Dermatologlar, gerçekten stresli bir olay olduğunda saç döngüsünün şoka uğrayacağını ve dökülmeler yaşanabileceğini söylüyorlar. […]

Saç Dökülmesine Engel Olacak Esansiyel Yağlar

Saçları doğal olarak yeniden kazanmak en doğal hakkınız. En iyi topikal ev yapımı saç dökülmesini engelleyecek bazı küçük ipuçları için uçucu yağları kullanabilirsiniz.

• Biberiye, saç kalınlığını ve büyümesini arttırmak açısından en önemli uçucu yağlardan biridir. 2015 yılında yayınlanan araştırmalar, biberiye yağı ile topikal saç dökülmesi tedavisinin yanı sıra minoksidilinin de işe yaradığını gösteriyor.

• Hint sümbülü yağı saç uzamasını hızlandırmak ve beyazlamayı yavaşlatmak için bilinir. 2011’de yapılan bir çalışmada, bu yağ ile saç uzama etkinliği üzerinde pozitif etkiler olduğu bulundu.

• Lavanta, kekik, sedir ağacı, adaçayı ve nane, kafa derisi kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olan diğer mükemmel seçeneklerdir. Yeni saç büyümesini teşvik etmek için bir öneri de, bir çorba kaşığı zeytinyağında (tercihen hindistancevizi yağı veya jojoba yağı tavsiye ederim) nane, biberiye ve adaya üç ila dört damla birleştirmektir. Ardından, karışımı her gün bir ila iki kez saç diplerine hafifçe masaj yapmalısınız.
Saç Dökülmesini Tetikleyici Besinler

• Trans yağ asitleri —Trans yağ asitleri saç dökülmesine neden olabilen inflamasyon ve DHT üretimini arttırır. Trans yağ yüklü olan mısır yağı ve soya yağı gibi hidrojene yağlardan uzak durun.

• Şeker — Şeker, hormon dengesizliklerinde rol oynar, insülin direncine katkıda bulunur, DHT’yi artırır ve tümü saç dökülmesine neden olabilen inflamasyona neden olur.

• İşlenmiş Gıdalar— İşlenmiş gıdalar genellikle sağlıksız yağlar, şeker ve sodyum ile yüklenir, bu nedenle sağlıklı saç büyümesine karşı çok verimsizdirler. Uzak durulmalıdır.

• Alkol — Alkol vücutta enflamasyonu arttırabilir ve karaciğer toksisitesine neden olabilir, bu da saç dökülmesine neden olur. Ağır içki ve sigara içilmesi saç dökülmesi riskiyle direk bağlantılıdır.

• Kafein — Ama aksini söylememiş miydik? Evet, ama küçük dozlarda alınacak organik kahve ve çay saç sağlığı için uygundur, ancak fazlası da zarardır.

One thought on “Saç dökülmesi için en doğal çözüm önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Melike Yıldız dedi ki:

    Benim de saçlarım çok yavaş uzuyordu doğal yollu yöntemler aradım internette araştırırken evde kendim uygulayabileceğim keratin iksir ve keratin dip bakım yağı ile karşılaştım oldukça çabuk sonuç gösterdi ayrıca saçı çok iyi besliyor.