© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Saç düzleştirici tarak nedir ve nasıl kullanılır?

Saçlarınız dalgalı ve kıvırcıksa ya da istediğiniz şekle kolay kolay girmiyorsa siz de yıllardır fön, saç düzleştirici ve maşa gibi aletleri denemişsinizdir. Bu tip aletleri her gün kullanmak saçınıza zarar verdiği gibi kullanmaları da aynı zamanda oldukça zaman alıyor. Bugüne kadar saç düzleştirici tarakları denemediyseniz aradığınız çözüm bu taraklarda olabilir.

Saç düzleştirici taraklar, fön ve saç düzleştirici ile elde ettiğinize yakın sonuçlar almanızı sağlarken saçlarınızın daha az kırılmasına ve zarar görmesine neden olur. Aynı zamanda kolay kullanıma sahip olan bu taraklar sayesinde en iyi sonuca en kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

Saç düzleştirici tarak nasıl kullanılır?

  • En iyi sonuçlar için düzleştirmeden önce saçlarınızın temiz olmasına dikkat edin

Saç düzleştirici tarak ile en iyi sonuçları elde etmek için düzleştirme öncesinde saçınızı yıkayabilirsiniz. Saçınızı yıkamanız elde ettiğiniz şeklin daha uzun süre korunmasına yardımcı olacaktır. O yüzden düzleştirmeye geçmeden önce tertemiz ve hiçbir işlem yapılmamış saçlarınızla hazır olmanız noktası önem taşıyor.

  • Saçı ısıdan koruyan ürünler kullanın

Öncelikle normalde de herhangi bir ısı görecekse saçlarınız öncesinde saçınızı koruyucu bazı ürünler kullanmanız gerekiyor. Piyasada ısıdan koruyucu ürünler serum, yağ ya da sprey şeklinde çeşitli formlarda bulunabiliyor. Hangisini kullanmak istiyorsanız bu konuda seçim size kalmış. Doğru ürünleri kullanmanız saçınızın nem kazanmasına ve ısıya karşı dayanıklı olmasına yardımcı olacaktır. Her ne kadar saç düzleştirici taraklar diğer aletlere göre daha nazik olsa da siz yine de saçlarınıza koruyucu ürünler kullanmayı unutmayın.

Saçınızı ısıdan korumak için ürünü doğrudan saçınıza sıkabilir ya da ellerinizle yayabilirsiniz. Burada önemli olan bir nokta ürünü diplere değil de daha çok saç boyuna ve en çok da saçın uçlarına sürmek. Çünkü saç uçları saçımızdaki en kırılgın yerler ve kırıldıklarında geri dönüşü olmuyor. Ürünü yoğun olarak uçlara uygulayıp elinizde kalan kısmı da diğer yerlere sürerseniz saçınızı korurken aynı zamanda da yağlı görünmemesini sağlarsınız.

  • Öncesinde saçlarınızı normal bir tarakla mutlaka tarayın

Saç düzleştirici tarağın normal bir taraktan farklı olduğunu unutmamalısınız. Eğer saçlarınız dolaşık haldeyse onları düzleştirmeden önce normal bir tarak ya da fırça yardımıyla açmanız düzleştirme işlemi boyunca işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Saçlarınız ıslaksa düzleştirmeden önce kurutun

Saçlarınızı yıkadıktan sonra düzleştirici tarağı kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak bu tarağı ıslak saçlarda kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu tarz ürünler ıslak saça daha çok zarar verdiğinden işlem öncesinde saçınızın kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz. Zaman kısıtınız varsa da fön makinesiyle kurutabilirsiniz. Saçınızın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra düzleştirme işlemine geçebilirsiniz. Islak saçlara yüksek ısıların daha çok zarar verebileceğini unutmayın.

  • Saçlarınızı tutamlara ayırıp düzleştirin

En iyi sonucu elde etmek için düzleştirici tarak ile bütün saçınızın üstünden geçmektense saçlarınızı tutamlara ayırıp uygulama yapabilirsiniz. Saçlarınız ince ya da kalın, nasıl olursa olsun saçlarınızı toka yardımıyla ayırın. Önce üstleri toplayıp alttaki saçlarınızı düzleştirmeye başlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Düzleştirmeye başlamadan saç tipinize uygun sıcaklığı sıcaklığı ayarlayın. Eğer saçlarınız boyalıysa ya da yıpranmışsa ısıyı daha düşük tutmanız gerekmektedir. Tarağın ısısını ayarlarken öncelikle düşük ısılara ayarlayın ve ihtiyacınız varsa ısıyı yükseltin.

Saç düzleştirici tarağın ısısı istediğiniz seviyelere geldiyse sıra geldi düzleştirme işlemine. En iyi sonucu alabilmek için saçlarınızdan bir tutam alın ve havaya kaldırdığınız saçlarınızın altına tarağı yerleştirip düzleştirmeye başlayın. Tarağı bu şekilde kullandığınızda hem saçlarınız daha hacimli olacak ve güzel bir biçimde düzleşecektir.

  • Saçlarınız yeni düzleşmişken elinizle müdahale etmeyin

Saçınızı istediğiniz şekilde düzleştirdikten sonra ellerinizle çok müdahale etmeden olduğu gibi bırakın. Daha sonra saçlarınız geri kalan kısmına geçebilirsiniz. Ayrıca tek seferde çok miktarda saç almadığınızdan emin olun. Eğer düzleştiricinin tırnaklarını ya da fırçasını göremiyorsanız o zaman aldığınız tutamı azaltmanız gerekiyor. Saçlarınızı düzleştirirken aceleci davranmamanız gerekiyor. Yoksa istediğiniz düz saçları elde edemeyebilirsiniz. Ancak saçların üzerinde çok yavaş geçerseniz de saçlarınızın yanma riski artacaktır. Bu nedenle süreyi iyi ayarlamanız gerekiyor. Aynı saçların çok fazla üstünde durmadan ama aynı zamanda baştan savma olmayacak şekilde düzleştirme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Bütün saçınızı düzleştirmeyi bitirdikten sonra düzleştirici tarağınızı kapatabilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var ki bazı taraklarda soğutucu fonksiyon da bulunuyor. Yani fön makinesinin soğuk üfleyen ayarı gibi düşünebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman saçlarınızın şekli daha kalıcı olacaktır. Tarağınızda böyle bir özellik yoksa aynı şeyi fön makinenizi açarak da uygulayabilirsiniz.

  • İşiniz bittikten sonra tarağı bir bez yardımıyla temizleyin

İstediğiniz şekli elde ettiyseniz onları saç spreyiyle sabitleyebilirsiniz. Tarakla işiniz tamamen bittiyse bir kenara kaldırmadan önce iyice temizlediğinizden emin olun. Çünkü saçınıza sürdüğünüz ürünler, tarak üzerinde kalıntıların birikmesine neden olacaktır. Tarağı bir bezle temizledikten sonra yerine kaldırın ki düzleştirici tarağınızın ömrü daha uzun olsun.

Saçlarımı hangi aralıklarla düzleştirmem gerekir?

Saçlarınızı yıkama alışkanlığınıza göre elde ettiğiniz düz saçları kullanma süreniz değişecektir. Saçlarınızı her gün yıkıyorsanız her gün düzleştirmeniz gerekir. Ancak birkaç günde bir yıkıyorsanız, bir dahaki yıkamanıza kadar saçlarınız çok bozulmayacaktır. Özellikle yatıp kalktıktan sonra saçlarınızda bozulmalar olabilir. Bunların önüne geçmek için tarağı tekrar kullanabilirsiniz. Ancak ilk seferki kadar yoğun bir uygulama yapmadığınıza emin olun. Ayrıca ısıyı da ilk seferki kadar yükseltmenize gerek yok. Saçlarınızın şekil alabileceği kadar bir ısı ayarı işinizi görecektir.

Saç düzleştirici taraklarda ısı eşit bir şekilde yayıldığından saç tutamının üzerinden birkaç sefer geçseniz yeterli olacaktır. Böylece özellikle sabahları saçınız için harcadığınız zaman azalacaktır. Ayrıca saçlarınızı düzleştirici gibi iki plaka arasına sıkıştırmadığından ısıdan daha az zarar görecektir. Taraklar fön çekmeye göre daha nazik bir düzleştirme gerçekleştirir. Kullanımı da son derece kolay olan düzleştirici taraklardan elde ettiğiniz sonuçlar oldukça tatmin edici olacaktır.

Saç düzleştirici tarağımı nasıl seçmeliyim?

İnternette araştırdığınızda pek çok düzleştirici tarak bulabilirsiniz. Kimisi kalın ve kıvırcık saçlar için daha iyi sonuçlar elde etmeye yönelik daha yüksek sıcaklıklar sunarken kimisinde de ince ve boyalı saçlar için daha düşük ısı ayarları yer alıyor. Saç tipinize uygun olarak tarakları araştırırsanız kullanırken daha iyi sonuçlar alırsınız. Son derece nazik ve kolay bir saç düzleştirme olanağı sunan saç düzleştirici taraklardan kendinize uygun olanı mutlaka bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir