© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Saç gürleştirici ve dökülme engelleyici karışım

 

Herkese merhaba! Bu yazıda sizlere; aromatik yağlar ile saçlarınızı gürleştirecek, dökülen saçların dökülmesini yavaşlatacak, “bebek saç” adı verilen yeni saç tellerinin çıkmasını sağlayacak ve saçlarınızı parlatacak harika bir serum tarifim var. Hazırsanız başlayalım…

Daha önceki içeriklerimde, özellikle aromaterapi yağlarından bahsettiğim yazımda; bazı yağların saçı, yani keratin dokusunu güçlendirdiğinden bahsetmiştim. Bugün de, hepinizin çok sorduğu sorulardan birinden, saçtan bahsedeceğiz. Saç güzelliği, özellikle kadınlar için çok önemlidir. Herkes; saçlarının gür, uzun, canlı ve parlak olmasını, kısa ise dökülmeden, kırılmadan, yanmadan uzatmak istiyor. Aslında, çok daha haklısınız; çünkü, saç, kadın güzelliğinin en önemli parçalarından biridir.

Dolayısıyla, ben de bugün, saç bakımında çok kullandığım bir saç serumunu sizlerle de paylaşmaya karar verdim. Karışıma geçmeden önce, kullanacağımız yağlardan biraz bahsetmek istiyorum.

Argan Yağı

Bu karışımda kullanacağımız yağlardan biri, argan. Argan, son yıllarda çok duyduğumuz, saç ürünlerinde sıkça karşılaştığımız bir ürün. “Argan nedir?” derseniz; Fas’ta yetişen, bodur bir bitkinin meyvelerinden elde edilen bir yağdır. Bu yağın en önemli etkisi; E vitamininden daha yoğun bir nemlendirme, besleme ve kuvvetlendirme özelliğidir. Ayrıca; özellikle yara ve yanık oluşumlarında zarar gören kolajen dokusunu tetikler ve saç, kirpik ve tırnaklarımızda bulunan keratini kuvvetlendirir. Bu nedenle, bugünkü serumda da argan yağı olmazsa olmazdı. Argan yağını saf olarak bulmanız oldukça zordur. Ucuz bir ürün olmadığını söylemeliyim. Eğer argan yağı alacaksanız ve fiyatı ucuzsa, o gerçek argan yağı olmuyor. Bitkisel ya da likit parafinlerin içerisine eser miktarda koyulduğunda bile “argan yağı” adı verilebiliyor. Bu nedenle, saf argan yağı bulmak oldukça zor. Benim elimde, kendi ürünüm olan Aisha Aromaterapi’den kalan ve Fransa’dan ithal ettiğimiz argan yağım var.

Ceviz Yağı

Ben, ceviz yağını çok seviyorum. Özellikle kara ceviz yağı, saç bakımlarında çok kullandığım bir ürün. Saçı kuvvetlendirici, parlatıcı, gürleştirici ve canlandırıcı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda, kırık saçlar için çok iyi bir tedavi seçeneğidir. Bu nedenle, yine bu seruma da bu ürünü eklemeye karar verdim.

Susam Yağı

Saç gürleştirici ve dökülme engelleyici serum tarifimde kullanacağımız yağlardan biri de susam yağı. Susam yağı, özellikle Hintlilerin masajda çok kullandığı bir ürün. İnce yapılı bir ürün değil, kalın yapılı bir ürün, bu nedenle Türklere çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Eğer yüzünüzde ya da masajda susam yağı kullanmayı seviyorsanı, tabi ki bu sizin kişisel tercihiniz; ancak ben, susam yağından kalan o yağlı hissi sevmiyorum. Masajda, ince ve hızlı emilen yağları kullanmayı seviyorum, ama saçta, susam yağını seviyorum. Çünkü, saç tabakamı bir film gibi kaplaması çok önemli. Bu nedenle, susam yağını da bu karışıma ekliyorum.

Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı; ciltte ve saçta çok faydalı.

Avokado Yağı

Avokado yağını, daha önceki Aromaterapi yağları ile ilgili yazımda da detaylıca anlattım. Avokado yağı, soğuk pres ile avokado meyvesinden elde edilmektedir. Çok yağlı bir yapıya sahip. Özellikle yaşlanmakta olan cildin tedavisinde kullanılır. Bu nedenle; vitamin ve mineral zengini olduğu ve saçı nemlendirme özelliği olduğu için düşük miktarda avokado yağını da kullanacağım.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını bilmeyen yoktur. Faydalarını merak ediyorsanız, bununla ilgili sitemde ve Youtube kanalımda pek çok içerik bulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, tereyağı gibi katı kıvamlı bir yağdır. Bu karışımda; saça parlaklık verdiği, saçtan kolay durulandığı ve saçı çok beslediği için kullanmaya karar verdim.

Saç Gürleştirici ve Dökülme Engelleyici Karışım Nasıl Hazırlanır?

Saçlarınız cansızsa, uzun süre işlem gören saçlarınız tel tel duruyorsa, elektrikleniyorsa, kolay uzamıyorsa, uçlarından kopuyorsa, saçlarınızı boyattıktan sonra saç uçlarınız kırık duruyorsa, yeni saçlarınız çıkmıyorsa, saçlarınız geç ve yavaş uzuyorsa, bu serumu kullanabilirsiniz. Serumu, akşam saatlerinde kullanmanızı öneriyorum; çünkü, kafanızda en az 20 dakika bekletmenizi istiyorum.

Saçınız tepeden uca kadar, ıslak gibi görünene kadar yoğun bir şekilde kullanmalısınız. Daha sonra, saçlarınız uzunsa toplayın ve bir streç film ile kafanızı sıkıca, hava almayacak şekilde sarın. Eğer çok yoğun bir programınız varsa; haftada 2 kez, akşamları, mümkünse sabaha kadar saçınızda tutarak, tutamıyorsanız da 1-2 saat kafanızda tutmalısınız. Sonrasında, çok yoğun bir şekilde şampuanlamayın. Saçınızda biraz yağ hissi kalabilir. Çok yoğun bir toplantınız ya da iyi görünmeniz gereken bir buluşmanız varsa, bu serumu uygulamayın. Ertesi gün rahat olduğunuz bir akşamda uygulayın. Bir ay boyunca düzenli olarak kullandığınızda, etkisini kesinlikle görmeye başlayacaksınız. Karışımda kullanacağınız yağları; www.homemadearomaterapi.com, www.artdehuile.com , www.minerradogal.com ve www.nuka.com.tr adreslerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca, Watsons’ın Wabi-Sabi serisinde de, hepsini bulamasanız da bazılarını bulabilirsiniz.

Malzemeler

• 100 ml şişe,
• pipet ya da kaşık,
• 40 ml tatlı badem yağı (2 tatlı kaşığı),
• 40 ml ceviz yağı (2 tatlı kaşığı),
• 20 ml susam yağı (1 tatlı kaşığı),
• 20 ml Hindistan cevizi yağı (1 tatlı kaşığı),
• 20 ml avokado yağı (1 tatlı kaşığı),
• 20 ml argan yağı (1 tatlı kaşığı)

Nasıl Yapılır?

Sırasıyla; badem yağı, ceviz yağı, susam yağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve argan yağını bir şişede karıştırın ve kapağını kapatın. Eğer yaz aylarındaysanız; şişeyi çantanıza alarak plaja gidebilir ve saçınızı bolca yağlayıp, saçınızı toplayarak kullanabilirsiniz.

Uygulama Şekli

Saçınızın tamamına; tutamlara ayırarak ve iyice yedirerek uygulayın. Özellikle uçlara bolca uygulayın. Saç diplerine ovalayarak uygulayın; çünkü, yeni saçlar diplerden çıkıyor. Bu nedenle, saç diplerini beslemeniz gerekmektedir. Uçları da beslemeniz önemli; ancak, saç dökülmesi probleminiz varsa, bu serumu özellikle saç diplerinize uygulamalısınız. Saçınızı güzelce yağladıktan sonra, streç film ile sıkı bir şekilde sarın. Bu serumu, gece boyunca saçınızda tutabilirsiniz. Eğer buna vaktim yok diyorsanız; saç kurutma makinesini düşük ayarda çalıştırın ve 20 dakika tutarak, ısı etkisi ile birlikte serumun etkisini arttırabilirsiniz. Eğer bir saç probleminiz varsa haftada 2 kez, saç probleminiz yoksa ve saçınıza bakım yapmak istiyorsanız da; kaliteli bir saç bakım maskesi olarak haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Bu serumu; dilerseniz fön öncesinde, fön öncesi ürün olarak 1-2 damla şeklinde de uygulayabilirsiniz. Bu, saçlarınıza parlaklık kazandıracak ve elektriklenmeyi alacaktır. Bugünlük benden bu kadar. Hoşçakalın!

Saç gürleştirici ve dökülme engelleyici karışım” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sevgi Ünal dedi ki:

    Tarifler için çok teşekkür ediyorum

  2. Murat Enbüyük dedi ki:

    Merhaba,
    Erkekler için,Jöle wax yerine günlük kullanabileceğimiz doğal şekillendirici tarifi verebilir misiniz?