Saç şekillendirmek için düzleştirici ve maşa gibi aletler çoğu kişi için kurtarıcı oluyor. Saçlara istenilen şekli verebilmek için genellikle ısı kullanmak gerekiyor. Özellikle saçlarınızı dalgalandırmak ve kıvırcık istiyorsanız saç maşası kurtarıcınız olacaktır. Ancak yüksek sıcaklıklara ulaşan bu aleti kullanırken saçlarınıza zarar vermemek için yapmanız gereken bazı şeyler bulunuyor.

Öncelikle saçlarınızı maşalamadan önce maşayı uygun bir sıcaklığa ayarlayarak ısıtmanız gerekiyor. Saçlarınız ince telliyse en fazla 160 derece, kalın telliyse de 220 dereceye kadar ayarlayabilirsiniz. Doğru sıcaklığı bulmanız için birkaç kez deneme yapmanız gerekebilir. Bunun için önce saç maşasını mümkün olan en düşük sıcaklığa ayarlayın. Yetmiyorsa ısıyı arttırmayı deneyin.

Saçlarınızı maşalama işlemine geçmeden önce saçınızdaki karışıklıkları çözdüğünüze emin olun. Bunun için büyük bir saç fırçası kullanabilirsiniz.

Ardından bütün saçınıza ısıdan koruyucu sprey sıkın. Bu sprey sayesinde saçlarınızda koruyucu bir bariyer oluşacak ve saçlarınız parlayacaktır.

Saç maşası nasıl uygulanır?

Saçlarınızı kalınlıklarına göre tutamlara ayırdıktan sonra saçlarınızı maşaya sarın. Tek seferde çok fazla saç almadığınıza emin olun. Çünkü fazla saç olması durumunda bütün saçlar ısıyı eşit olarak almayacak ve istediğiniz şekle girmeyecektir. Saçlarınızdaki dalgaların daha doğal durmalarını istiyorsanız saçlarınızı farklı yönlere kıvırabilirsiniz.

Saçlarınızı maşaladıktan sonra dalgalandırdıkları biçimde kıvırarak bir tel toka yardımıyla tutturursanız dalgalarınız daha belirgin ve kalıcı olacaktır.

Bütün saçlarınız dalgalanana kadar işleme devam ettikten sonra saçlarınızı açın ve ellerinizle dağıtın. Ardından saçlarınızı sabitleyici bir sprey ile sabitleyin.

Saçlar yüksek sıcaklıklardan nasıl korunur?

Saç maşasının sıcaklığını saçınıza göre ayarlamanız gerekiyor. Isısı çok yüksek olan bir saç maşası saçlarınızın zarar görmesine ve hatta kopmasına neden olabilir. Maşanın sıcaklığının ortalama 185 derece olması idealdir. Bu sıcaklıktaki bir maşa saçlarınızdaki saçınızdaki hidrojen bağlarının bozulup saçlarınızın dalgalı olmasını sağlayacaktır. 185 derecenin üzerindeki sıcaklıkta kullandığınız bir saç maşası, saç tellerinizdeki keratinlerin erimesine ve saçınızın ciddi derecede zarar görmesine ve saçınızın doğal yapısının bozulmasına neden olabilir. Tabi ki yüksek sıcaklığın aksine maşanın çok düşük sıcaklıklara ayarlı olması da saçınızın neme karşı dayanıksız olmasına ve kabarmasına neden olabilir. Bu nedenle saç maşanızın 185 derece ve çok daha az altındaki sıcaklıklara ayarlı olduğundan emin olun.

Saçlarınızı maşalamadan önce tamamen kuru olmaları gerekiyor. Aynı şekilde düzleştirici kullanmadan önce de saçlarınızın kuru olmasına dikkat edin. Saçınızı ıslakken fön makinesiyle kurutabilirsiniz, çünkü fön makinesi maşa ve düzleştirici gibi saçınıza temas etmiyor. Saçlarınız nemliyken saç maşası kullanırsanız saç kütiküllerinizin kırılmasına ve çatallaşmış uçlara sahip olmanıza neden olabilir.

Saçlarınıza ısıdan koruyucu ürünler kullanmazsanız saç maşaları saçınıza zarar verebilir. Çünkü ısıdan koruyucu ürünler saç kütiküllerinizin etrafında koruyucu bir bariyer oluşturur ve saç tellerinizin nemli kalmasını ve keratinin zarar görmemesini sağlar. Isıdan koruyucu spreyinizi bütün saçınıza eşit miktarlarda sıkmalı ve bütün saçlarınızı koruduğundan emin olmalısınız.

Saçları maşaya ne şekilde sarmak gerekir?

Saçlarınızı maşa ile şekillendirirken tutamlara ayırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin saçlarınızın hacimli durmasını istiyorsanız saçlarınızı yatay olarak tutamlara ayırmalı ve her bür tutamdaki saçları saç köklerini havaya kaldırarak maşaya sarmalısınız. Ancak dalgalı bir görünüm istiyorsanız da tutamları dikey olarak ayırmanız gerekiyor.

Saçlarınızda saç maşasıyla oluşturduğunuz dalgalar, saçlarınızı maşaya hangi yöne doğru sardığınıza göre değişiklik gösterecektir. Saçlarınızın hepsini aynı yöne doğru sararsanız saçlarınız bütün olarak düzgün görünecektir. Ancak biraz daha dağınık ve serbest görünmelerini istiyorsanız onları farklı yönlere doğru kıvırabilirsiniz.

Saç Maşası ile Yapılabilecek En Güzel Saç Modelleri

Büyük ve romantik bukleler

Saçlarınızda romantik dokunuşlar olsun istiyorsanız Emma Stone’unki gibi büyük bukleler tercih edebilirsiniz. Saçlarınızı saç maşasıyla dalgalandırmadan önce saç diplerinizin düz ve yumuşak olması için fön çekebilirsiniz. Ardından alacağınız 25 mm’nin üzerinde geniş bir maşayla saçlarınızı dalgalandırmaya başlayabilirsiniz.

Kısa saçlar için dalgalar

Saç maşasını sadece saçları uzun olanlar kullanacak diye bir şart yok. Saçlarınız bob kesimse eğer saç maşasıyla dalgalandırmanız çok yakışacaktır. Tek yapmanız gereken yandan ayırdığınız saçlarınızı kalın bir maşayla kıvırıp ellerinizle dağıtmak.

Doğal ve serbest bırakılmış dalgalar

Kim Kardashian tarzı dalgalı saçlar istiyorsanız 32 mm’lik bir saç maşası kullanabilirsiniz. Bu saç modelinde esas amaç saçlarınızı yüzünüzden uzaklaştırmak olacaktır. Bunun içinse saçlarınızı saç maşasına saçlarınızı yüzünüzden çekecek şekilde dolayıın ve o şekilde dalgalandırın.

Fazla çaba gösterilmemiş dalgalar

Bu saç modelinde de kalın bir maşa kullanmanız iyi olacaktır. Kendi halinde kurumaya bıraktığınız saçlarınızın üst ve ön kısımlarını bir düzleştirici yardımıyla düzleştirdikten sonra kalan kısımlarda dalgaların daha belirgin olmasını isterseniz saç maşası kullanabilirsiniz.

Saç maşasıyla yaratılan şıklık

Saç maşasıyla yapılmış bu modeli elde etmek için öncelikle yeni yıkadığınız saçlarınızın havlu yardımıyla suyunu alın. Ardından saçlarınızın kökünden uçlarına kadar deniz tuzu spreyi sıkın. Bu sayede saçlarınızda doğal dalgalar oluşacaktır. Saçlarınız tam olarak kuruduğunda ise kalın bir saç maşası yardımıyla onları dalgalandırın.

Kısa saçlarda değişiklik yaratan dalgalar

Saçlarınız kısaysa ve saç maşasıyla dalgalandırmak istiyorsanız önce fön makinesiyle güzelce kurutup saçlarınızı fönlemeniz gerekiyor. Ancak saçınızın uçlarına kadar fön çekmenize gerek yok. Saçlarınızın ortalarından uçlara kadar olan kısmını kalın bir maşa yardımıyla dalgalandırdıktan ve saç spreyiyle sabitledikten sonra hazırsınız.

Kate Middleton tarzı saçlar

Kate Middleton saçlarının güzelliğiyle biliniyor. Onun yaptığı saç modellerinden birini denemek isterseniz saçlarınızı önce bir düzleştirici yardımıyla düzleştirmeniz gerekiyor. Ardından saç uçlarının dalgalı durması için saç maşasıyla saç uçlarını kıvırmalısınız.

Deniz tuzu spreyi ve maşa ile elde edilen dalgalar

Kolayca yapılan ve bozulmayan dalgalar istiyorsanız saçlarınıza deniz tuzu spreyi sıkabilirsiniz. Spreyi hafif nemli saçlarınıza uyguladıktan sonra saçlarınızı doğal halinde kurumaya bırakın. Daha düzgün bir görüntü elde etmek için ise saç maşasıyla gelişgüzel dalgalandırın. Daha doğal bir görünüm için ise saç maşasını her seferinde saçlarınızı farklı yönlere doğru sarın.

Madonna tarzı sık maşalanmış saçlar

Madonna’nınki gibi dalgalarınız olsun istiyorsanız saçlarınızı yıkadıktan sonra fön makinesiyle kurutun. Ardından saç diplerinizi hacimlendirecek biçimde uçlara işlem yapmadan yuvarlak bir fırçayla fön çekin. Saçlarınızın geri kalanı hazırsa daha güzel bir görünüm için saç maşasıyla dalgalandırın.

Maşa ile elde edilen plaj dalgaları

Jessica Alba’nınki gibi lob kesim saçlarınız varsa saç maşasıyla çok rahat plaj dalgaları yapabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra ellerinizle onları dalgalandıracak şekilde hareketler yaparak dalgalanmalarını sağlayın. Ardından daha güzel dalgalar elde etmek için bir saç maşasıyla çok fazla özenmeden saç tutamlarınızı dalgalandırın.