© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Saçı uzatmak için en iyi 14 temel vitamin ve mineraller

Saçlarımızı hızlı ve güzel bir şekilde uzatabilmek için çaba gösteriyoruz ancak bunu yaparken bazen onlara zarar da verebiliyoruz. Zira saçlara uygulanan işlemler her zaman sağlıklı sonuçlar vermiyorlar. Ancak bu işte sabır en büyük ödülleri elde etmenizi sağlıyor ve bir yandan sabrederken, bir yandan da saçlarınıza onları destekleyecek vitaminleri temin etmeniz gerekiyor. Vitamin, mineral ve protein eksiklikleri saçların uzamasını ciddi anlamda zorlaştırıyor çünkü vücut bu önemli gıdaları daha önemli pozisyonlarda kullanarak saçlara giden malzemelerin miktarını azaltıyor.

Saç İçin En İyi Vitaminler

A Vitamini


A vitamini hücre gelişiminde rol oynar ve saç uzamasını doğrudan etkiler. Ayrıca doğal yağların üretimine katkı sağlar ve bu da saçların parlaklığını arttırır. A vitamininin antioksidan özellikleri saç derisini nemlendirir ve saçın kurumasını da önler.
Tatlı patates, havuç, karaciğer, yumurta sarısı, süt, ıspanak, kuru kayısı ve mango iyi birer kaynaktır.

Biotin

B71 olarak da adlandırılan biotin, B vitamini ailesine mensuptur ve saçları tamir eder, dokularını iyileştirir. Özelilkle saç hacminin ve kalınlığının arttırılması için iyi bir kaynaktır. Amino asit ve yağlarla ortak çalışan biotin, saç bakımı ürünlerinde de sık kullanılır.
Mantar, avokado, yumurta, balık, yerfıstığı ezmesi, yulaf, karnabahar, yaban mersini, muz, ceviz ve bademde bol bulunmaktadır.

B12 Vitamini

B12 vitamini de B vitamini ailesine mensuptur ve hücre gelişimini ve bölünmesini hızlandırır. Bu işlemler sağlıklı saç üretimi için temeldirler. B12 eksikliği saç uzamasını ciddi anlamda yavaşlatmaktadır. B12 aynı zamanda demir emilimine yardımcı olur ve demir eksikliği saç kaybına sebep olabilir.
Yumurta, peynir, whey protein tozu, süt ve yoğurtta bol miktarda bulunur.

C Vitamini

C vitamini saçların erken beyazlamasına engel olur ve saç kuruluğunu önler. Kolajen üretiminde rol oynadığı için saçların uzaması ve saç kalınlığı hususunda da önemlidir.

Limon, mandalina, çilek, greyfurt ve çoğu meyveden C vitamini alabilirsiniz.

E Vitamini

E vitamini dokuları oluşturan ve tamir eden bir antioksidandır. Serbest radikaller ile savaşır ve saç uzamasında rol oynar. Ayrıca nemi saça sabitler ve saçların kurumasına engel olur. Saç derisini de sağlıklı tutar ve kan akışını iyileştirir.

Badem, balıklar, yer fıstığı, pişmiş ıspanak, ayçekirdeği ve kuru bitkilerde bol bulunmaktadır.

Folik Asit

Bu vitamin, saçların kalınlaşması ve parlaklaşmasında rol oynadığı gibi onları nemlendirir de. Ayrıca saçın beyazlamasına da engel olur. Eğer B-kompleks vitaminleri alıyorsanız folik asiti de yeterince alıyorsunuzdur.

Genellikle B vitaminine sahip olan her kaynakta folik asit de bulunur. Bilhassa tam tahıllarda bol bulunan folik asit, besin desteklerine de katılmaktadır.

Niacin

B vitamini ailesinden bir diğer vitamin ise niacindir. Saçlara parlaklık vermesiyle bilinir ve eksikliği halinde saçlar cansızlaşır, ayrıca tehlikeli belirtiler ortaya çıkar.

Tavuk göğsü, ton balığı, avokado, mantar ve hindide bol bulunmaktadır.

Saç İçin En İyi Mineraller

Demir

Demir saçların gücünü arttırır ve uzamalarını hızlandırır. Demir olmadan saçlar kuru, ince ve zayıf hale gelirler. Hücrelere oksijen transferini sağlayan demir, onların en iyi verimle çalışmalarını sağlar.

Kırmızı et, beyaz et, yumurta, ıspanak, kuru üzüm ve kayısıda bol bulunmaktadır.

Çinko

Çinko eksikliği ve saç kaybı arasında doğrudan ilişki vardır. Çinko hormon dengesinin korunmasına yardımcı olur, böylece saç kaybını ve beyazlamasını azaltır.

İstiridye, yemişler, yumurta, nohut, tatlı patates ve ıspanakta bol bulunmaktadır.

Magnezyum

Pek çok çalışmada magnezyum eksikliğinin saç uzamasını bozduğu görülmüştür. Magnezyum folikül sağlığını iyileştirir ve bu da sağlıklı uzamayı sağlar.
Kuruyemişlerde, balıkta, tohum ve çekirdeklerde, bazı pirinç türlerinde bol bulunmaktadır.

Prenatal Vitaminler Saç Uzamasını Hızlandırabilirler mi?

Prenatal vitaminler genellikle kadınlara verilen vitamin kompleksi destekleri gibidirler ancak içlerinde fazladan demir ve folik asit bulunur. Viviscal, Nourage gibi ürünlerin saç uzamasını hızlandırdığına dair bilgiler mevcut.

Saç İçin Proteinler

Saçlar proteinden oluşurlar ve bu nedenle saç uzaması için en önemli gıdalardan olduklarını belirtmek gerekli. Protein saç foliküllerini güçlendirir, tok tutar ve kilo vermeye yardımcı olduğu gibi kas gelişimini hızlandırır.

Yumurta, yeşil sebzeler, süt, filiz ve kökler, kabak, kinoa, fındık sütü, baklalar, fasulyeler, balıklar, tavuk ve kırmızı et ile yoğurtta protein bol bulunur.

Saç İçin Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri depresyona iyi gelirler, inflamasyonlar ile savaşırlar ve kalp sağlığını desteklerler. Aynı zamanda cilde yardımcı olur, saça parlaklık verirler. Bu yağ asitleri hücre duvarlarının sağlıklı olmasını sağlarlar ve hücrelerin besinleri alıp vermelerine yardımcı olurlar.
Özellikle deniz ürünlerinde, keten tohumunda, chia tohumunda, cevizde ve soya fasulyesinde bol bulunmaktadırlar.

Vitamin Destekleri

Çeşitli vitamin ve mineralleri dengeli bir oranda barındıran vitamin desteklerini de kullanabilirsiniz. Bunlarda gerekli gıdalar bulundukları için besinlerle uğraşmanıza gerek kalmamaktadır ancak önce doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

One thought on “Saçı uzatmak için en iyi 14 temel vitamin ve mineraller

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selin dedi ki:

    Merhaba Ayşe hanım acaba bisürü vitamini içinde bulunduran multivitamin destegi olarak önerebileceğiniz bi marka var mi ben araştırdım biraz ama bulamıyorum