Pek çoğumuz çocukken saçlarımızı nasıl yıkamaya başladıysak, ömrümüz boyunca o şekilde devam ederiz ve herhangi bir değişiklik yapmayız. Eğer geçmişte öğrendiğimiz bu yöntem doğruysa, saçlarımız hasar görmezler ancak yanlış bir şekilde saç yıkamayı öğrendiysek, problemler ortaya çıkar. Pek çok kişi saç kırıklarının, saç dökülmesinin kullandığı ürünlerden kaynaklandığını düşünür ancak bazen saç yıkama ve bakım alışkanlıkları bunun esas sebebidir. Bu nedenle duşta saçlarımıza nasıl davranmamız gerektiğini çeşitli kategoriler altında değerlendirdik.

Şampuanlama İçin Öneriler

Şampuanlamadan önce saçları nemlendirin: Saç derisindeki gözenekler genelde yağ ve kirden dolayı tıkanmışlardır ve bunu açmak için saçları buharla nemlendirmek gerekir. Bunu yapmak için de bir havluyu sıcak suya batırıp fazla suyunu sıkın ve sonra bu havluyu başınıza sarıp duştan önce 20 dakika kadar bekleyin.

Nemli saça masaj yapın: Saçınız buharla nemlendikten sonra duşa girmeden önce saç derinize kısa bir masaj yapın. Bu uygulama kirleri gevşetecektir ve ayrıca saç derisindeki zayıf saçların ayrılmasını sağlayacaktır.

Soğuk veya ılık su kullanın: Suyun sıcak olması doğal yağların ortadan kalkmasına sebep olur ve ayrıca nem de duştan sonra kaçar. Bunun yerine soğuk veya ılık bir su kullanmanız hem nemi saça hapseder hem de gözeneklere iyi gelir.

Paraben ve SLS içermeyen şampuan kullanın: Sülfat ve paraben içermeyen şampuanları kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu iki kimyasal hem cilt problemlerine hem de alerjik reaksiyonlara sebep olur.

Şampuanı sadece saç derisine uygulayın: Şampuanın görevi kiri, ölü hücreleri temizlemektir. Saçın tümüne yoğun şekilde şampuan sürmek maalesef doğal yağı yok edecektir ve saçlar cansız görüneceklerdir. Bu nedenle şampuanın çoğu saç diplerinde kullanılmalı.

Şampuanı masajla uygulayın: Şampuanı uygularken parmaklarınızla saç derinize masaj yapın. Böylece hem kirler saç derisinden çıkacaklardır hem de kan dolaşımı iyileşecektir.

Saçınızı her gün yıkamayın: Pek çok şampuan, saçlarda günlük kullanılırsa onlara hasar verir. Bu nedenle haftada 2-3 defadan fazla saçlarınızı yıkamayın.

Şampuan süresini çok uzun tutmayın: Saçlarınız ıslakken çok hassas olurlar ve bu nedenle şampuan ve bakım kremi işini 15 dakikadan daha kısa sürede yapmalısınız.

Bakım Kremi Önerileri

Duştan önce bakım kremini ve yağını uygulayın: Saçlarınızı doğal yoldan nemlendirmek için saç yağlarını kullanabilirsiniz.

Bunun için hindistan cevizi, badem veya zeytinyağını saçlarınıza duştan bir saat önce uygulayabilirsiniz. Bu yağ saçlara işleyecektir ve onu besleyecektir.

Bakımdan önce havluya sarın: Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçlarınıza bir havlu sarın ve fazla su bu havluya geçtikten sonra kreminizi uygulayın. Nemi gitmiş saç bakım kremini daha kolay emecektir.

Çok fazla krem kullanmayın: Çok fazla bakım kremi kullanmak saçları ağırlaştırır ve onlara yağlı bir görünüm verir.

Kremi saç diplerine uygulamayın: Bunu pek çok defa duymuşsunuzdur ancak bakım kremi saç dipleri için değil, saç uçları içindir.

Krem gözenekleri tıkarsa saçlarınız beslenmekte zorlanacaklardır.

Kremi çok fazla tutmayın: Krem başınızda çok uzun süre durmamalı. Zira neredeyse anında etki eder ve bundan daha fazla etki etmesi de mümkün değildir.
İki haftada bir derin bakım uygulayın: Her 2 haftada bir saçlarınıza derinlemesine bakım yapmanız iyi olacaktır.

Kurulama İçin Öneriler

Mikrofiber havlu veya pamuklu tişört: Normal havlular saçlardaki tüm nemi alırlar ve bu nedenle kuru bırakırlar. Ayrıca dokuları da saçları bozar ve kırıklar oluşturur. Bunun yerine mikrofiber bir havlu ile veya pamuklu tişört ile saçlarınızın tüm nemini almadan güzelce kurulayabilirsiniz.

Kuruturken çok fazla zorlamayın: Bazıları saçlarını kurularken çok sert hareketlerde bulunurlar ancak bu durum maalesef saçların mahvolmasına sebep olur. Bunun yerine fazla suyu alacak şekilde yumuşak hareketler ile saçlarınızı kurutmalısınız.

Kurutma makinesi kullanmayın: Saç kurutma makinesi saça zarar verir ve kırıklar oluşturur. Bunun için mecbur kalmadıkça kullanmayın ve kullanmanız gerekirse soğuk ayarında kullanın.

Dolaşıkları Açmak İçin Öneriler

Bakım kreminden sonra açın: Saçlarınızdaki dolaşıkları açarken onları yormamak için bakım kremi sürülü haldeyken açmalısınız.

Geniş bir tarak kullanarak hepsini kolayca açabilirsiniz.

Yarı kuruyken açın: Eğer saçlarınızı tararken oluk oluk saç geliyorsa, muhtemelen duştan çıkar çıkmaz saçlarınızı açmaya çalıştınız. Saçlar ıslakken kırılmaya ve kopmaya çok yatkın olurlar ve bu nedenle dolaşıkları açmadan önce %70 oranında kuru olduklarından emin olun.

Akılda Tutulacak Diğer Konular

Kuruttuktan sonra kalıcı kremi uygulayın: Saçlardan durulanması gerekmeyen bakım kremlerini saçlarınız bir miktar kuruduktan sonra ama tamamen kurumadan önce uygulayın. Kuruduktan sonra uygulayacaksanız da alkolsüz olmalarına dikkat edin.

Saç bakım ürünlerini sınırlandırın: Çok fazla saç spreyi, jel, krem gibi ürünler kullanmak saçlarda birikim yaparlar ve saç köklerini tıkayarak daha fazla probleme sebep olurlar.

Duşu kısa tutun: Saçlarınız akan suya maruz kaldıkça daha fazla hasar görürler ve bu nedenle duşlarınızı çok uzun tutmamanız saç sağlığı bakımından daha doğru olacaktır.