Safran en değerli baharatlardan bir tanesi ve bu nedenle onu genellikle baharat tercihlerimizin dışında bıraktığımız bir gerçek.

Ancak safranın faydaları saymakla bitmiyor ve bu nedenle onu kesinlikle gözardı etmemek gerekli.

Ülkemizde Safranbolu’da az miktarda üretilen safran, manganez bakımından çok zengin ve bunun yanında C vitamini ile 150 tane kuvvetli bileşen içeren safran, onu sağlık için önemli bir baharat haline getiriyor.

Safranın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kanserle Savaşır


Kanserli fareler üzerinde yapılan araştırmalar, sıvı safran ekstraktının farelerin bu rahatsızlığında gelişme sağladığını göstermektedir. Crocin adlı bir bileşen özellikle kolorektal kanser hücrelerinin gelişimini durdurmakta ve sağlıklı hücrelere zarar vermemektedir. Hepatik ve prostat kanserlerinde de benzer durumlar görülmüştür ve cilt kanseri tedavisinde de destekleyici olmuştur.

Bol miktarda karotenoid barındıran safran, bu özelliği sayesinde kanser karşıtı özellikler kazanmaktadır. Crocin maddesi meme kanseri ve lösemiyi de önleyebilmektedir.

Artrit Tedavisine Yardımcı Olur

İtalya’da yapılan araştırmalarda safranın artrit tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir. Ancak safranın karaciğer, böbrek problemleri olan yaşlılar ve hamileler tarafından kullanılması yasak.

Görüşü İyileştirir

Safranda bulunan doğal bileşenler, görüş kaybına ve göz dejenerasyonuna engel olmaktadır. Safranda bulunan safranal bileşeni, fotoreseptörlerin morfolojisinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca göz kaslarının kalınlığının korunmasında da etkili olan safran, böylece retina fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Pek çok çalışmada safranın uykusuzluğa ve bazı vakalarda da depresyona iyi geldiği görülmüştür. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda farelerin uyku sırasında ani olmayan göz hareketlerinin iyileştiği tespit edilmiştir.

Beyin Sağlığına İyi Gelir

Pek çok araştırma, safranın hafıza ve öğrenme problemlerinin tedavisinde etkili olabildiği görülmüştür. Günde 30 mg safran tüketmenin Alzheimer hastaları üzerinde pozitif etkilerinin olduğuna dair sonuçlar mevcut. Bunun yanında safranda bulunan bileşenler, antidepresan etkiler de ortaya koymuşlardır.

Hafızayı iyileştiren safran, nörotoksik etkenlerin de azaltılmasına katkıda bulunmaktadır ve dopamin ile glutamat salgılarının üretimine katkıda bulunmaktadır. Araştırmalarda safranın beyne giden kan akışını da arttırdığı ve bunun bilişsel kabiliyetleri arttırdığı görülmektedir. Ancak safranı yüksek dozlarda almanın zehirleyici etkisinin olduğu unutulmamalı.

Astımı Tedavi Eder

Safranın antik zamanlardan bu yana astım tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Ancak bu konuda araştırmalar henüz kısıtlı durumdalar.

Sindirime İyi Gelir

Safran sindirim sistemi ve sindirim bozukluklarında önemli bir rol oynamaktadır. Zira antioksidan etkileri sayesinde anti-inflamatuvar özellikler gösterir ve serbest radikaller ile savaşır. Bu durum bilhassa peptik ülser ve ülseratif kolit hastaları için umut vaadetmektedir.

Yaraları İyileştirir

Safran yaraları, özellikle de yanma kaynaklı yaraları iyileştirmede etkilidir. Yanık yaralarının tekrar epitel hücreleri kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Bağışıklığı ve Enerji Düzeylerini Arttırır

Safrandaki karotenoidler bağışıklığı güçlendirirler ve günde 100 mg safran kullanmanın bağışıklığı yan etkiler olmadan güçlendirdiği görülmüştür. Ayrıca safran yaprağı özütü farelerde antikorları daha aktif hale getirmiştir. Enerji düzeyini arttırdığını gösteren iddialar da mevcut ancak bu konuda kesin kanıtlar henüz mevcut değil.

Hamileliğe İyi Gelir mi?

İran’da yapılan araştırmalarda safranın rahmin gebeliğe daha hazır olmasını sağladığını gösteren görüşler mevcut. Ancak bazı uzmanlar safranın gebeliği sonlandırmakta kullanılabileceğini belirtiyorlar ve bu nedenle kullanmadan önce kesinlikle doktora danışmak gerekli.

Adet Belirtilerine İyi Gelebilir

Safranın adet belirtilerine iyi geldiğine dair sınırlı miktarda kanıt mevcut. Ancak İranlı araştırmacılar, onun adet dönemindeki karın kramplarına iyi geldiğini belirtiyorlar.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Antioksidan özellikleri sayesinde safran damarların ve alyuvarların sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Anti-inflamatuvar özellikleri ise doğrudan kalbe fayda sağlar. Safran riboflavinin en bol bulunduğu kaynaktır ve bu da kalp için önemli bir vitamindir. Safrandaki crocetin maddesi kan kolesterol düzeylerini düzenlemektedir.
Ayrıca kan basıncını düşürdüğünü gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Karaciğer Sağlığına İyi Gelir

Bir çalışmada, karaciğer metastazına sahip olan hastalarda safranın iyi etkiler sağladığı görülmüştür. Bunun yanında safran yapısal karaciğer hasarına karşı da koruma sağlamaktadır.

Afrodizyaktır

Safranın insanlarda cinsel fonksiyonları iyileştirdiği görülmüştür ve iktidarsızlık problemi yaşayan erkeklerde dikkat çekici iyileşmeler tespit edilmiştir.

Bunun yanında bu baharat, sperm morfolojisi üzerinde de etkilidir ve kısır erkeklerde bu problemin çözümüne yardımcı olabilir.

Sperm adetlerini etkilemese de sperm hareketliliğini iyileştirmesi bu etkinin elde edilmesini sağlayabilir.

Uzun süreli nikotin kullanımından kaynaklanan üreme problemlerine karşı da onarıcı etkisinin olduğu tespit edilmiştir.

Sinek Isırıklarına İyi Gelir

Safran ekstraktının haricen uygulanması, sinek ve böcek ısırıklarına iyi gelmektedir.

İnflamasyonları İyileştirir

Manchester Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Mısırlıların safranı inflamasyon tedavisinde kullandıklarını göstermektedir. Özellikle böbrek hasarına karşı koruyucu etkileri mevcuttur.

Cildi Güzelleştirir

Aşağıdaki yüz maskesi ile cildinizi çok daha canlı ve kusursuz gösterebilirsiniz:

• 1 çay kaşığı sandal ağacı tozunu, 2-3 yaprak safranı ve 2 kaşık sütü karıştırın.
• Yüzünüzü yıkayıp kurulayın.
• Yüzünüz hala nemli iken maskeyi cildinize sürün.
• Dairesel hareketler ile cildinize uygulayın.
• 20 dakika kurutun ve sonra durulayın.
• Maske haftada bir defa uygulanmalı.

Cildin Rengini Açar

Eğer cildinizin biraz daha açık görünmesini istiyorsanız aşağıdaki uygulamayı yapın.

• Bir kaç dal safranı sütte 2 saat bekletin.
• Bu sütü yüzünüze ve boynunuza sürün.
• Bir kaç dakikanın ardından durulayın.
• Düzenli uygulama cildinizin daha açık renk görünmesini sağlayacaktır.

Aknelere İyi Gelir

Safranın mantar karşıtı olması onu siyah noktalar, kızarıklıklar ve aknelere karşı etkili yapar.

• 5-6 fesleğen yaprağı ile 10-12 dal safranı karıştırıp bir macun yapın.
• Bunu yüzünüze uygulayın.
• 10-15 dakika bekledikten sonra durulayın.

Fesleğen akne sebebi bakterileri ortadan kaldırmaktadır ve safranın antioksidan ile anti-inflamatuvar özellikleri, cilt problemlerine iyi gelmektedir.

Solgun Cilde İyi Gelir

• Bir çay kaşığı suya 2-3 dal safran ekleyin ve gece boyu bekletin.
• Sabah suyun rengi sarıya dönmüş olmalı.
• İçine bir çay kaşığı süt, 2-3 damla zeytin veya hindistan cevizi yağı ve bir tutam şeker ekleyin.
• Bir ekmeği bu karışıma bandırın ve tüm yüzünüze sürün.
• 15 dakika kurumasını bekleyin ve sonra yıkayın.
• Bu maske solgun cilde iyi gelecektir.

Cilde Renk Verir

Bir kaç dal safranı balın içine atın ve bununla yüzünüze masaj yapın. Bu karışım cilde gelen oksijeni arttıracaktır.

Cildinize Işık Sağlar

Tek yapmanız gereken safran dallarını gül suyunda bekletmek ve peelingden sonra yüzünüze uygulamak.

Cilt Dokusunu İyileştirir

Yarım bardak suyu 10 dakika kaynatın ve içine 4-5 dal safran ile 4 yemek kaşığı süt tozu ekleyin. Karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu uygulama yüzünüzdeki cilt dokusunun iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Kuru Cilt Tedavisi

Bir kaşık safran tozu ile bir kaç damla limon suyunu karıştırın. Cildiniz çok kuru ise bir kaç damla süt de ekleyin. Bunu bir macun haline getirip tüm cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin.

Yaraları İyileştirir

Antik zamanlardaki savaşçıların, savaş yaralarını iyileştirmek için safran ekstraktı kullandıkları bilinmektedir. Safranın iyileştirici özellikleri bilhassa ciltteki yara ve izlerin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Saç Kaybını Önler

Safranda bulunan antioksidanlar saç kaybının önlenmesine yardımcı olur, saç foliküllerini onarır ve saç uzamasını destekler.

Bir kaç dal safranı süte katın ve biraz da meyan kökü ekleyin. Macun olana kadar karıştırın ve saç ile saç derinize bu macunu uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra durulayın ve bunu haftada iki defa gerçekleştirin.