© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlığınıza zarar veren 10 teknoloji alışkanlığı

Çoğumuz cihazlarımıza o kadar bağlıyız ki onlardan uzaklaşmak biraz zor. Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılan öğrencilerin büyük bir kısmının 24 saat boyunca cihazlarından uzak kalmaları halinde huzursuzluk yaşadıkları belirtiliyor. 3 kişiden birisi akıllı telefonu yerine cinselliği kenara bırakabileceğini söylüyor. Telefonlarımızı ve diğer ekranlı cihazlarımızı ne kadar sevsek de, fazlasında tehlike var. Teknolojiyi aşırı kullanmanın ve ona aşırı bağlanmanın ne kadar zararlı olduğunu gösteren bu 10 alışkanlığı birlikte görelim.

Telefonla Uyumak

Telefonunuzu yatağın altına sokmayı bırakmanın zamanı gelmiş olabilir. Kaliforniya Toplum Sağlığı Departmanı, tüm cep telefonu kullanıcılarının, cihazların yaydığı radyo frekansı enerjisine olan maruziyetlerini azaltmaları gerektiğini belirtiyor. Cep telefonlarının uzun süreli ve sık kullanımının kanser ve diğer sağlık etkileri ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. Daha fazla araştırma gerekli olsa da Bluetooth setler, konuşmak yerine yazışmak, telefonu cep yerine cüzdan veya çantada taşımak gibi önlemler öneriliyor. Eğer gece telefonu yakınınızda tutmanız gerekiyorsa onu uçak moduna almalısınız.

Kirli Şekilde Kullanmak

Telefonlar çok hızlı kirlenirler. Onlara günde binlerce defa dokunuruz, kaydırırız ve her türlü parçacığı bulaştırarak mikroplar için bir üreme merkezi haline getiririz. Peki bir çağrıyı yanıtlamak için onu yüzümüze değdirince ne olur? Yağlar ve kir yüze değdiği zaman bu sivilce riskini arttırır. Bu nedenle telefonu günlük olarak az miktarda dezenfektan ile temizlemek iyi olur. Ayrıca onu hoparlör modunda da kullanabilirsiniz.

Aşırı Sosyal Medya

Ergenler için telefon sosyal dünyaları için bir geçit durumunda: Sosyal medyada fotoğraflar paylaşmak, arkadaşlarıyla konuşmak ve ilişki bulmak için saatler harcıyorlar. Fakat her şey eğlenceden ibaret değil. Siber zorbalık ve online agresyon da sosyal medyada. Fakat sık sosyal medya kullanımının depresyon ile bağı olduğuna dair endişeler de var. Sosyal medya bir kaçış olabilir. Onun aşırı kullanımı genelde başka temel ihtiyaçların karşılanmadığı anlamına geliyor. Ebeveynlerin bu dengeyi kurarak iyi örnek olmaları gerekli ancak sosyal medyayı düşman gibi göstermek de iletişim yollarını kapatabilir. Ders vermek değil, konuşmak ve dinlemek gerekli.

Aşırı Yazma

Cihazları tutarken çok fazla yazmak sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Bunlar bilek, el ve dirsek gibi eklemlerde ağrılara sebep olabiliyorlar. Bunun sebebi onlara gelen devamlı baskı. Genel olarak sorun bir duruşu sürekli devam ettirmekten kaynaklanıyor. Elektronik cihazlara harcanan vakti azaltmak öneriliyor ancak bu mümkün değilse sesli yazmayı kullanmak veya el egzersizleri yapmak ağrıların azalmasını sağlayabilir.

Hareket Halindeyken Yazmak

Karşıdan karşıya geçerken yazmaya çalışıyorsanız, yürüme sırasındaki yaralanmaların yükselişte olduğunu bilmelisiniz. 2016 yılında yürürken ölen yayaların adedi %11 arttı. Bu tek bir senede ortaya çıkan en büyük artış. Raporlarda bunun telefondan kaynaklandığı belirtilmese de, her 10 Amerikalıdan bir tanesi bu tip bir kazayı gördüğünü söylüyor ve %26’sı ise kendilerinin kaza geçirdiğini söylüyor. Bunun en akıllıca çözümü yapmamak. Eğer bir mesaj veya arama siz hedefinize varana kadar bekleyemiyorsa, size mesajları okuyan bir uygulama edinin ve cevabı sesli olarak yazdırın.

Uyumadan Önce Telefona Dalmak

Hepimizin uzun uzun TV izlemenin keyfine varmışızdır. Ancak bu tip şeyler uykusuzluk ve kabuslara sebep olabiliyorlar. Bazı çalışmalar, cihazlara dalanların standart TV izleyenlere göre daha fazla uyku sorunları yaşadıklarını gösteriyorlar. Özellikle arka arkaya diziler izlemek bilişsel çekiciliği arttırıyor ve sonrasını merak etmemizi sağladığı gibi hikayeye dalmamıza sebep oluyorlar. Bu da duygusal olarak yetersizliğe sebep oluyor ve daha fazlasını istememizi sağlıyor. Arka arkaya dizi izlemek sorun değil ancak sonrasında bunu bırakamıyor ve uyku zorluğu çekiyorsanız, izlemenize bir sınır getirmeye çalışın. Veya bir gün izleyip bir gün izlemeyin. Haftaiçi daha güvenli diziler de seyredebilirsiniz.

Ara Vermeden Çalışmak ve İzlemek

Çok hareketsiz olmanın obezite, tip-2 diyabet ve kalp hastalıkları gibi iyi bilinen tehlikeleri var. Bu nedenle bilgisayar başında oturanlar için kalkmak ve hareket etmek önemli. Toplum olarak teknolojiyi seviyoruz ancak ara vermek gerçekten önemli. İş yerinde ayakta çalışılan masalar daha iyi. Ayakta çalışmayanlar içinse her 20 dakikada bir ara vermek gerekli. Araştırmalar beş dakika boyunca park gibi yeşil bir yerde egzersiz yapmanın zihin sağlığına da iyi geldiğini gösteriyorlar.

Aşırı Kaydırma

Ekrana baktıktan sonra garip, sersem ve baş ağrılı mı hissediyorsunuz? Bu fenomene siber hastalık deniliyor ve hareket hastalığına yatkın olmayanların bile %50 ila %80’ini etkileyebiliyor. Bazılarının araçlarda giderken veya Star Wars filmlerinin giriş yazılarını okumaya çalıştıklarında yaşadıklarına benziyor. Beyin duyular arasında eşleşme yapamadığı zaman ortaya çıkıyor: Baş sabit duruyor ancak görüşte hareket var. Özellikle sosyal akışları hızla tararken ortaya çıkıyor ve bu nedenle daha yavaş ekranı kaydırabilirsiniz.

En Kötü Korkularınızı Araştırmak

Siberkondriyak mısınız? Bu terim hastalık ve belirtileri devamlı araştırarak iş ve ilişkilerine zarar veren insanlar için kullanılıyor. Çoğumuz bu düzeye kadar çıkmıyoruz ancak bir çalışmada online hastalık teşhis uygulamalarını kullanmanın kaygıları arttırdığı belirtiliyor. Peki beyin kanseri aramasının sizi geceleri korkutmasına nasıl engel olabilirsiniz? Bunun anahtarı ilk korkunç teşhiste durmak yerine aramayı genişletmek. Ardından belirtiler mantıklı ise doktorunuza gidebilirsiniz.

Laptopla Isınmak

Evet, dizüstü cihazlar dize konulmak içinler ancak doğal yoldan üremek isteyen erkekler için bilgisayarları o bölgeden uzak tutmak önemli. Amerikan Üreme Sağlığı Topluluğu, erkeklerin kablosuz internete bağlı dizüstü cihazları testislere yakın tutmaları halinde üreme sağlıklarının kötüye gidebileceğini belirtiyor. Bu sauna ve sıcak küvetler gibi diğer araştırmalara benziyor ve aşırı sıcaklık sperm adetlerini azaltabiliyor. Eğer aile sahibi olmak istiyorsunuz, masa üstüne geri dönün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir