© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlıklı bir sonbahar için 8 basit değişiklik

Yeni bir mevsimin başlangıcı, sağlık hedeflerinizi yeniden canlandırmak için mükemmel bir fırsattır. Bu nedenle kısa günler ve düşük sıcaklıkları beklemek yerine, sonbaharı kendinize şekil vermek için kullanabilirsiniz. Beslenmenize yapacağınız bir kaç ufak değişiklik ve spor alışkanlığı ile yolunuza devam edebilirsiniz. Bu sekiz değişim sonbaharı hiç olmadığı kadar sağlıklı hale getirecek.

1- Mevsim Ürünlerini Tüketin

Yerel, mevsiminde ürünleri tüketmek yemeklerinizin kalitesinin ve sağlığınızın iyileşmesini sağlayacaktır. Daha iyi bir aromalarının olması ve daha uygun fiyata alınmaları nedeniyle mevsiminde ürünler beslenme anlamında en iyi formda olmak isteyenler için en iyi ortamı oluşturuyorlar. Mevsim gıdalarını seçerek daha temiz ürünler tüketmek de mümkün çünkü daha az ilaç gerekiyor. Kabak, armut, brüksel lahanası, nar ve balkabağı en iyi seçenekler arasında yer alıyorlar.

2- Sağlıklı Yağlara Odaklanın

Sonbahar geldiğinde rahatlatıcı gıdalar çok da uzakta değildirler. Ancak ne pişireceğinizi biraz düşünün ve daha sonra varsa daha sağlıklı bir alternatif bulun. Örneğin, pişirme ve kavurma sırasında hindistan cevizi yağını tercih edin. Hindistan cevizi yağının yanma noktası daha yüksektir, yani serbest radikaller üretmeden daha yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılabilir. Doğal doymuş yağlar bakımından zengin olması ve bu sayede iyi kolesterolü arttırırken kötü kolesterolü azaltabilmesi gibi pek çok sağlığa faydalı yanı var.

3- Bir Mücadele Seçin

Eğer spor hedeflerinizi yeni yılda yenileme alışkanlığınız varsa, yeni bir geleneğin vakti gelmiş demektir. Sonbahar fiziksel hedefleriniz için daha iyi bir zaman çünkü ödülünü yaz dönemine kadar alabiliyorsunuz. Bahar maratonu için çalışsanız da, 30 günlük bir çalışma mücadelesine girseniz de, hedef koymak ivmenizi hızlandıracaktır. Aynı şey beslenme için de geçerli. Örneğin bir ay boyunca rafine karbonhidrat tüketmemek gibi bir beslenme hedefi koyun. Sonbahar beslenmenizi temiz hale getirmek için en iyi fırsatlardan birisi.

4- Başkalarıyla Spor Yapın

Güneş doğmadan önce soğuk bir sabaha uyanmak biraz zor olabilir ancak güne bir terleme seansı ile başlamanız sizi sağlıklı tutacaktır ve gün boyunca mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. Sporu haftanızın düzenli bir parçası haline getirmenin en garanti yolu başkalarını size katılmaya ikna etmek. Bir grupla yaptığınız zaman sabah yürüyüşü ve koşusuna uyma eğiliminiz daha fazla olacak. Arkadaşlarla olmak mevsim değişiminden kaynaklanan hafif depresyonla savaşmanıza da yardımcı olur, özellikle günler daha soğuk ve karanlık hale gelirken.

5- Stres Atmaya Vakit Ayırın

Sadece stres çok yoğun hale geldiğinde stres atmaya çalışmayın. Bu konuda önlemler alın. Her gün rahatlamanızı sağlayacak bir şeyler yapın, örneğin bir kaç damla lavanta yağı ve epsom tuzu eklediğiniz bir banyo veya 10 dakika meditasyon yapmak gibi. Ayrıca bu mevsimin stres kaynağı olabilecek durumlarını gözden geçirin ve onları daha yönetilebilir yapmak için bir plan hazırlayın. Eğer bir ailevi problem varsa bunu önceden çözün ve böylece stressiz, keyifli aile buluşmaları gerçekleştirin.

6- 20 Dakika Bekleyin

Bedenimiz sonbahar döneminde kış uykusu moduna girme eğiliminde olduğu için, kilo alımına engel olmak için biraz daha bilinçli bir şekilde yemek gerekiyor. İlk olarak yemek sırasında sadece yemeğe odaklanmalı. Yani bir şeyler yerken aynı anda TV izleme, bilgisayar kullanma, telefon kurcalama veya telefonda konuşma gibi işleri yapmamak gerek. Çünkü zihin aktiviteler ile meşgul edildiği zaman tüketilen gıdaların miktarını dikkate almıyor. Mide tok hissettiği zaman zaten çok fazla kalori almış oluyorsunuz. Ayrıca ikinci tabağı almaya karar vermeden önce 20 dakika beklemek, midenin beyne tokluk sinyali göndermesi için gerekli. Eğer 20 dakikadan sonra hala aç hissediyorsanız, ikinci tabakta biraz sebze tüketebilirsiniz.

7- D Vitamini Alın

Sonbaharda gezegenin ekseni güneşten uzaklaştıkça, D vitamini düzeylerimiz düşer. Bu nedenle doktorunuza uğrayarak D vitamini düzeylerinizi kontrol ettirmeniz önemli. D vitamini sadece bağışıklık sistemini güçlü tutmuyor, aynı zamanda ruh halini iyileştiriyor, sivilce, sedef ve egzema gibi cilt problemlerine yardımcı oluyor, hatta cildi güneşten gelen UV ışınlarından krouyor. Eğer D vitamini düzeyleriniz düşükse, takviyeler için doktorunuzla konuşun ve aynı zamanda beslenmenize D vitamini zengini gıdalar katın. Bunlar arasında yumurta sarısı, güneşte kurutulmuş shiitake mantarları ve taze somon balığı bulunuyor.

8- Daha Fazla Su İçin

Su içmek genelde yazın istenir ancak sonbaharda da cilt daha kuru hale geldiği için su gerekli. Günde sekiz bardak su ve bir bardak taze hindistan cevizi suyu içerek cildinizi içten dışa nemlendirebilirsiniz. Ayrıca iyi yağlar bakımından zengin su sağlayan gıdalar tüketmek de önemli. Bunlar arasında somon, hindistan cevizi, zeytin ve avokado yağları bulunuyor. Ayrıca kurumaya eğilimli olan saç ve tırnak gibi diğer bölgeleri de unutmayın. Kuru saçlar için bir kaşık hindistan cevizi yağını biraz ısıtıp geceden saçlara sürebilirsiniz. Çatlak tırnaklar içinse biraz kemik suyu için veya kolajen takviyesi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir