Uzun yaşam uzmanlarının hepsinin iyi bildiği bir soru vardır: sağlıklı yaşlanmanın biyo işaretçileri nelerdir? Çünkü yaşa bağlı pek çok rahatsızlık bir anda ortaya çıkmıyor. Bunlar yüzeye çıkmadan önce sessiz bir şekilde yıllarca oluşuyorlar. Bu nedenle uzmanlar arada bir kaput altına bakılmasını ve her şeyin sorunsuzca yürüdüğünden emin olunmasını istiyorlar.

Peki hangi biyo işaretçilere dikkat etmek gerekiyor? Çok önemli olan bazı hormonlar var ve bu üç hormonu kısaca bir değerlendirelim.

Kortizol

En önemli olanla başlıyoruz: Kortizol düzeylerinizi düşük tutmak önemli. Kortizol düzeyleri devamlı yüksek olduğunda bunun pek çok sonucu olur. Bunlar arasında kronik stres, inflamasyon, kötü uyku, kilo alımı ve daha fazlası bulunuyor. Bunlar birikmeye başlayan ve bitmeyen bir problemler döngüsü haline gelirler.

Kortizol kas kütlesini de etkileyebilir. Sağlıklı yaşlanmanın önemli noktalarından birisi kemik ve kasları güçlü tutmaktır. Kortizol hormonu katabolik bir hormondur. Yani çok yüksek olduğunda kasların parçalanmalarına sebep olabilir.

Testosteron

Testosteron kas gelişimi için önemlidir. Anabolik bir hormondur yani kas gelişimini uyarır. Ayrıca düşük olduğunda yaşa bağlı pek çok sorun ortaya çıkar. Bir çalışmaya göre yaşlı erkeklerdeki testosteron yetersizliğinin kalp hastalıklarından ölüm riskinde artışla bağlantısı var. Ayrıca testosteron düzeyleri ve yaş arasında da güçlü bir korelasyon var. Her erkek yaşamı boyunca her sene testosteron düzeylerinin %1-2’sini kaybeder. Bu nedenle testosteron düzeyiniz daha yüksekse, yaşıtlarınıza göre teorik olarak daha gençsiniz.

Ancak düşük testosteron üzerine yapılan çalışmaların büyük kısmı erkekler ile uygulanıyor. Kadınlarda bu hormon hali hazırda düşük düzeydedir ve doktorlar yetersiz düzeyler için her zaman aynı tedaviyi uygulamıyorlar. Ancak testosteronun kortizol ile oranı her iki cinsiyet için de önemli. Testosteronu olabildiğince doğal şekilde arttırmak ve kortizolu da düşürmek için bir yol bulmak gerekiyor. Böylece daha fazla kas üretebilirsiniz. Ketojenik diyet gibi sağlıklı yağlar bakımından zengin bir beslenme testosteron düzeylerini optimize etmeye yardımcı olabilir.

D Vitamini

Muhtemelen güneşten alınan bu vitamin neden hormon listesinde diye merak ediyorsunuzdur. Esasında D vitamini bir hormon olarak görülüyor. D vitamini neredeyse her bedensel işlev için gerekli temel bir hormondur ve tiroid hormonlarının üretiminden inflamasyonun yönetimine, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlar ile savaşına kadar her şeyde etkilidir. Bazı araştırmalar D vitamininin COVID-19 riskini de yönetmeye yardımcı olabileceğini gösteriyorlar ancak bunun kesinleşmesi için daha fazla araştırma gerekli.

Yine de D vitamininin çok önemli olduğunu gösteren pek çok kanıt var. D vitamini üretmesi kolay bir şey

olduğundan günde sadece bir takviye bile yeterli olabilir.

Sonuç olarak

Yaşlandıkça sağlığınızı optimize etmek için yapabileceğiniz pek çok şey var ve bu üç hormona dikkat etmek çok önemli. Bunlar sağlıklı yaşlanmanın biyo işaretçileri durumundalar.