Salata yemek, vücudunuzun ihtiyacı olan çeşitli vitaminler ile mineralleri almanız için çok önemlidir. Ancak her salatanın eşit ölçüde sağlıklı olduğunu söylemek doğru olmaz.

Salata hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey sosunu ve yağını çok fazla abartmamak ve bu sayede çok fazla kalori almamak olacaktır. Salatanızı hazırlarken farklı renklerde taze sebzeler tercih ederek ve sos olarak sağlıklı yağlar ekleyerek vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı salatalar hazırlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar genel olarak şu şekildedir:

 • Salatanıza sirke ve zeytinyağı ekleyerek güzel bir salata sosu elde edebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı yağlar tüketmek için kuruyemiş ve avokado da ekleyebilirsiniz. Bu sayede salatadaki malzemelerde bulunan yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinden en iyi şekilde faydalanmış olursunuz.
 • Salata sosu ya da yağı aşırıya kaçmadan kullanın. Hazırladığınız salataya çok fazla sos koymanız ya da peynir ve kuru meyve gibi şeyleri çok fazla eklemeniz, sağlıklı bir öğünü yüksek kalorili bir öğüne dönüştürmenize neden olacaktır.
 • Salatanıza peynir, kıtır ekmek, kuruyemiş gibi şeyleri çok fazla eklerseniz sodyum, yağ ve kalori bakımından zengin bir salata elde edersiniz. Bu nedenle bu malzemelerin hepsi yerine birkaçını eklemeyi tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Salatanıza daha koyu renklere sahip yeşillikler eklemeyi deneyin. Iceberg marul gibi açık renkli yeşilliklerde lif bulunsa da kale, ıspanak ve koyu renkli marullar besin açısından daha zengindir.
 • Salatanızın içerisine fasulye, çiğ sebze, taze ve kuru meyve gibi çeşitli yiyecekler ekleyerek daha fazla lif içeriğine sahip olmasını sağlayın.
 • Daha doyurucu bir öğün hazırlamak istiyorsanız, salatanıza fasulye, ızgara tavuk göğsü, somon ve haşlanmış yumurta gibi malzemeler ekleyin.

Salata ile ilgili temel konulardan bahsettikten sonra en önemli şeylerden bir tanesi salata hazırlamayı pratik hale getiren mutfak gereçleri olmaktadır. Salatalarınızı daha hızlı ve kolay bir şekilde hazırlamak isterseniz, sizler için seçtiğimiz 10 mutfak aletine aşağıda göz atabilirsiniz.

 • Victorinox Domates ve Kivi Soyacağı

Salata yaparken ilk işiniz sebzeleri soymak olacaktır. Bu nedenle güzel bir sebze soyacağına ihtiyacınız olacak. Victorinox soyacak ile domates gibi hassas sebzeleri kolaylıkla soyabileceksiniz. Paslanmaz çelikten yapılmış bu soyucu döner bıçağa sahip olduğu için kullanımı kolaydır ve uzun ömürlüdür. Hem sağ hem de sol el kullanımı için uygun olan soyacağın sağı ise polipropilen malzemeden yapılmış olup hafiftir ve kullanım kolaylığı sağlar.


 • Ecco Şef Bıçağı

Sebzeleri soyduktan sonra sıra geldi doğramaya. Sebzeleri kolay bir şekilde doğramak için sebze bıçağı kullanabileceğiniz gibi şef bıçağı da kullanabilirsiniz. Ecco Şef Bıçağı, yüksek karbonlu paslanmaz çelikten üretilmiş ve buzul ısıl işlem ile ideal sertliğe sahip bir şef bıçağıdır. İki kez bilenmiş ve parlatılmış kesici ağza sahip bu bıçak ile sebzelerinizi kolayca doğrayabilirsiniz. Bıçağın ergonomik sapı ve genel olarak sahip olduğu hafif yapısı salatalarınızı hızlı ve kolay bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacaktır.


 • Zwilling Accessories Kesme Tahtası

Sebzelerinizi keserken keskin bir bıçağın yanı sıra iyi bir kesme tahtasına da ihtiyacınız olacak. Salatanızı kolayca hazırlamak için iyi bir malzemeden yapılmış büyük bir kesme tahtası oldukça işinize yarayacaktır. Zwilling’in kesme tahtası meşe ağacından yapılmıştır ve her iki tarafı da kullanılabilmektedir. Tahtanın yüzeyi sert olduğundan ve dayanıklılığı yüksek olduğundan dolayı uzun yıllar boyunca kullanmanız mümkün olacaktır.


 • IKEA 365+ Rende ve Dilimleme Aparatı

Sebzeleri doğramayı ya da rendelemeyi zor buluyor ve bu süreci daha kolay hale getirmek istiyorsanız, bu işler için özel üretilmiş mutfak aletlerine şans verebilirsiniz. Ikea’nın rende ve dilimleme aparatı sebzelerinizi çok daha kolay bir şekilde rendelemenize ve dilimlemenize imkan verir. Ürün el korumalı olduğu için elinizi kesme konusunda korkmanıza gerek yok. Sebze ve meyvelerinizi 3 farklı kalınlıkta kesmenizi sağlayan bu alet paslanmaz çelik bıçağa sahiptir ve uzun süreli kullanım sağlar.


 • Lav Fresco 3’lü Cam Saklama Kabı Seti

Yoğun bir hayatınız varsa salata malzemelerini önceden yıkayıp ve doğrayıp hazırlamak ve sonra kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda çeşitli boylarda saklama kaplarına ihtiyacınız olacak. Salata malzemelerini saklarken bunların taze kalmalarını ve sağlıklı kaplar içinde bulunmalarına özen göstermeniz önemlidir. Bunun için Lav markasının 3’lü cam saklama kabı setini kullanabilirsiniz. Yüksek kalitede camdan üretilen bu saklama kaplarının kapasiteleri 1150 cc, 720 cc ve 375 cc’dir. Bulaşık makinesinde yıkanabilen bu saklama kapları ile gıdaları sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.


 • Tupperware Modern Salata Kurutucu

Salata hazırlarken en zor kısımlardan biri sebzeleri yıkamak ve kurutmaktır. Sebzeleri salata kurutucu olmadan kurutmak uzun zaman alabildiği için salata yapmak zor gelebilir. Tupperware salata kurutucu ile tüm yeşilliklerinizi ve sebzelerinizi rahatça kurutabilir ve bu sayede salatanızı hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Tupperware salata kurutucuda salata kasesi, süzgeç, salata kurutucu kapak ve bir de saklama kapağı bulunuyor. Bulaşık makinesinde de yıkanabilen bu salata kurutucu ile yeşillikleri kurutmak artık zamanınızı almayacak.


 • IKEA Salata Kasesi

Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra salatanızı güzel bir kasede servis etmek istersiniz. Salatanızı şık bir şekilde servis etmek istiyorsanız Ikea’nın salata kasesi tam size göre. 28 cm çapında ve 13 cm yüksekliğinde olan bu kase paslanmaz çelikte üretildiği için dayanıklıdır. Bulaşık makinesinde rahatça yıkayabileceğiniz bu salata kasesinde özenle hazırladığınız salatalarınızı şık bir şekilde sunabileceksiniz.


 • Zwilling Salata Maşası

Salatanızı şık bir kaseye koyduktan sonra servis etmek için salata maşası oldukça işinize yarayacaktır. Hatta salata maşasını yalnızca servis için değil, aynı zamanda salatınızı iyice karıştırmak için de kullanabilirsiniz. Zwilling’in yüksek kaliteli ve paslanmaz çelik bu salata maşası ile çok şık bir görünüme sahip olduğu kadar kullanışlıdır. Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olan bu maşa paslanmaz çelikten yapıldığı için elde yıkamak için elde de kolay bir şekilde yıkanabilmektedir.


 • Döküm Limon Sıkacağı

Salata sosu hazırlarken en önemli malzeme limondur. Limon sıkarken klasik bir narenciye sıkacağı kullanabileceğiniz gibi bu döküm limon sıkacağını da kullanabilirsiniz. Alüminyumdan üretilmiş bu limon sıkacağı ile tüm narenciyeleri kolayca sıkabilirsiniz. Pratik ve kolay kullanımı ile salatanızın sosu için kolayca limon sıkabileceğiniz bu alet mutfaktaki işinizi çok kolaylaştıracak. 


 • IKEA Sarımsak Ezici

Salatada daha önce sarımsak kullanmadıysanız, sarımsağın verdiği lezzeti çok seveceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak sarımsak ezici olmadan sarımsakları ezmek oldukça zahmetli olabilir ve ellerinizin kokmasına neden olabilir. Ikea’nın sarımsak ezicisi paslanmaz çelikten yapıldığı için sağlamdır ve uzun süreli kullanım sağlar. 16 cm boyundaki bu sarımsak ezici ile sarımsaklarınızı hızlıca ezebilecek ve salatanıza ekleyebileceksiniz.