Salatalığın Faydaları ve Besin Değerleri

Salatalık, dünyadaki dördüncü en fazla yetiştirilen sebzedir ve vücudunuzun genel sağlığı için en iyi gıdalardan biri olarak bilinirler. Salatalıklara pestisitler sık ​​sık püskürtülür, bu nedenle organik ya da daha da iyisi, kendiniz yetiştirmeniz önemlidir. Salatalık kabak, balkabağı ve karpuz (Cucurbitaceae familyası) ile aynı bitki ailesine aittir. Karpuz gibi, salatalık çoğunlukla (yüzde 95) sudan oluşur.

Bununla birlikte, düzenli olarak salatalık yemek için birçok sebep var. K vitamini, B vitaminleri, bakır, potasyum, C vitamini ve manganez ile salatalıklar, oldukça besleyici gıdalardır. Bunun dışında salatalıklar, benzersiz polifenoller ve kronik hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek diğer bileşikler ve çok daha fazlasını içerir.

1. Beyninizi Koruyun

Salatalıkta, beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı görülen, fisetin adı verilen bir anti-inflamatuar flavonol bulunur. Hafızanızın iyileştirilmesine ve sinir hücrelerinin yaşla ilişkili gerilemeye karşı korunmasına ek olarak fisetin, Alzheimer hastalığına sahip farelerdeki ilerleyici bellek ve öğrenme bozukluklarını önlediği bulunmuştur.

2. Kanser Riskinizi Azaltın

Salatalık, lignanlar (pinoresinol, larikirezinol ve sekoizolarisirinol) olarak adlandırılan ve göğüs, rahim, yumurtalık ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilecek polifenoller içerir. Ayrıca, anti-kanser özelliklerine sahip olan cucurbitacins olarak adlandırılan phıtonutrientleri içerirler.

Bilim insanları, kanserli hücre gelişimi ve sağkalım için gerekli olan çeşitli sinyal yollarını kukurbitasin aktivitesi tarafından engellendiğini zaten tespit ettiler.

3. Enflamasyonu Mücadele

Salatalık vücudunuzdaki enflamatuar yanıtı “soğutmaya” yardımcı olabilir ve hayvan çalışmaları, salatalık ekstraktının, kısmen, pro-inflamatuar enzimlerin (siklo-oksijenaz 2 veya COX-2 dahil) aktivitesini inhibe ederek, istenmeyen iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu önermektedir.

4. Antioksidan Özellikleri

Salatalıkta, bilinen C vitamini ve beta-karoten de dahil olmak üzere sayısız antioksidan bulunur. Ayrıca, quercetin, apigenin, luteolin ve kaempferol gibi ilave antioksidan flavonoidler içerirler.

Örneğin, quercetin, birçoklarının histamin salınmasını önlediğine inanan bir antioksidan olup, quercetin açısından zengin gıdaları “doğal antihistaminikler” yapıyor. Bu arada Kaempferol, kanserle mücadelede yardımcı olabilir ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere kronik hastalık riskinizi düşürür.

5. Nefesinizi tazeleyin

Ağzınızın çatısına bir salatalık dilimi yerleştirmek, ağzınızı koku veren bakterilerden kurtarmaya yardımcı olabilir. Salatalık yiyerek, midenizdeki aşırı ısıyı serbest bırakmaya yardımcı olabilir ve bu da kötü kokunun birincil nedeni olarak söylenir.

6. Stresi Yönetin

Salatalık, B1 vitamini, B5 vitamini ve B7 vitamini (biyotin) de dahil olmak üzere birden fazla B vitamini içerir. B vitaminleri, kaygı duygularını hafifletmeye yardımcı olur ve stresin bazı zararlı etkilerini tamponlarlar.

7. Sindirim Sağlığınızı Destekleyin

Salatalık sağlıklı sindirim için gerekli olan en temel iki elementten zengindir: su ve lif. Meyve suyunuza veya salatanıza salatalık eklenmesi, vücudunuzun ihtiyacı olan lif miktarı idealini karşılamanıza yardımcı olabilir – tüketilen 1000 kalori başına 50 gram. Asit reflüsü ile mücadele ederseniz, içme suyunun asit reflüün akut semptomlarını geçici olarak yükselterek mide pH’sını baskılayabileceğini bilmelisiniz; Su zengini salatalıkların benzer bir etkisi olabilir.

Salatalık kabuğu, dışkıya dökme yapmaya yardımcı olan çözülmeyen elyaf içerir. Bu, besinlerin sindirim sisteminizden daha hızlı bir şekilde sağlıklı bir şekilde yok edilmesi için yardımcı olur.

8. Sağlıklı Kilonun Korunması

Salatalıkta kalorinin çok düşük olmasına rağmen bir tokluk hissi yaratır. (bir bardak dilimlenmiş salatalık sadece 16 kaloriye sahiptir). Salatalıktaki çözünebilir elyaf, bağırsağınızdaki jel benzeri bir dokuya karışarak sindiriminizi yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu, kendinizi daha uzun süre hissetmenize yardımcı olur ve lif bakımından zengin gıdaların kilo kontrolünde neden yardımcı olabileceğinin bir sebebidir.

9. Kalp Sağlığını Destekleyin

Salatalık düşük kan basıncı seviyeleri ile ilişkili potasyum içerir. Hücrenizin içindeki ve dışındaki potasyum dengesi, vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için çok önemlidir. Bir elektrolit olarak, potasyum, sodyum ile etkileşime girerek sinir impulsunun iletilmesini, kas kontraksiyonunu, sinir hücrelerini kontrol altına almaya yardımcı olan fonksiyonlarını yerine getirmek için belli bir konsantrasyonu (hücrenizin dışından yaklaşık 30 kat daha yüksek) Ve kalp fonksiyonu.

1) Nemlendirme

Çoğunlukla su ve önemli elektrolitlerle dolu salatalık, sıcak yaz aylarında dehidrasyonu önlemek için el altında olan mükemmel bir besindir. Suya salatalık eklenmesi de su tüketimini artırmanın mükemmel bir yoludur.

2) Cilt

Topikal olarak kullanıldığında salatalık, şişme, tahriş ve iltihaplanmayı azaltan bir soğutma ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Sabah şişkinliğini azaltmak için gözlere hıyar dilimleri yerleştirilebilir veya güneş ışınlarını gidermek ve hafifletmek için cilde yerleştirilebilir.

3) Kemik sağlığı

K vitamininin düşük alımı, kemik kırığı için daha yüksek bir risk ile ilişkilendirilmiştir. Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, doğru miktarda meyve ve sebze yiyerek (bir salatalık salatası, günlük ihtiyaçlarınızın% 11’ini sağlar) elde edilebilir ve en iyi kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum emiliminin iyileştirilmesi için önemlidir.

4) Kanser

Cucurbitaceae familyası ailesinin bir üyesi olarak salatalıklar, cucurbitacins olarak bilinen ve antikanser özelliklere sahip olabilecek besin maddeleri içerirler. Bu özellikler kanser hücrelerinin çoğalmasını ve hayatta kalmasını önleyebilir. Salatalıklarda, kükurbitasinler A, B, C, D ve E bulunur.

Cukurbitasinleri kullanan şu anki anti kanser tedavileri olmasa da, umut verici sonuçlar veren bazı ön labaratuar araştırması var.

Salatalığın besin değerleri:

 • 115 gram su
 • 16 kalori
 • 0.8 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 2.9 gram karbonhidrat (0.9 gram lif ve 1.8 gram şeker dahil)

Bir bardak salatalık, önerilen günlük ödenek tutarınızın aşağıdaki yüzdesini sağlar:

 • K vitamininin yüzde 11’i
 • C vitamininin yüzde 4’ü
 • Magnezyum yüzde 4
 • Potasyumun yüzde 4’ü
 • Manganezin yüzde 4’ü
 • A vitamininin yüzde 2’si
 • Tiamin’in yüzde 2’si
 • Riboflavin’in yüzde 2’si
 • B6’nın yüzde 2’si
 • Folatın yüzde 2’si
 • Pantotenik asitin yüzde 2’si
 • Kalsiyumun yüzde 2’si
 • Demirin yüzde 2’si
 • Fosforun yüzde 2’si
 • Çinko yüzdesi 2
 • Bakırın yüzde 2’si

Salatalıkta lignanlar da bulunur; araştırma, kardiyovasküler hastalıkların yanı sıra çeşitli kanser türlerini de azaltabilir.

 • Salatalık B vitaminleri için iyi bir kaynaktır.
 • Vücudun su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olarak vücudu tekrar canlandırır ve günlük vitaminlerini yeniler.  Vücudun sulu kalmasını sağlamak için vücudun toksinleri yok etmesine yardım eden salatalığın yüzde 95’i sudur. Salatalık, vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğunu tek bir günde alır. Salatalığın kabuğu yaklaşık yüzde 10 kadar C vitamini içerir.
 • Salatalığın lariciresinol, pinoresinol ve sekoizolarikresinol içerdiği bilinmektedir. Bu üç lignan, göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, uterin kanseri ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin riskinin azalması ile bağlantılı olarak güçlü bir araştırma öyküsüne sahiptir.
 • Sisli ayna sorununu ortadan kaldırır. Duş almadan önce bir aynayı salatalık dilimini ovun ve sisleşen ayna sorununuz kalmadığını görün.
 • Düşük kalorili ve yüksek su içeriğine sahip salatalık, kilo kaybı isteyen insanlar için ideal bir diyettir. Salatalıktaki yüksek su içeriği ve diyet lifi, toksinlerin sindirim sisteminden kurtulması, sindirimi kolaylaştırmada çok etkilidir. Günlük salatalık tüketimi kronik kabızlık için bir çare olarak görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir