Bedensel, ruhsal ve zihinsel yönden kendimizi tanımamız, yaratılışımızın kodunu çözebilmemiz için edindiğimiz rehberlerden biridir sayılar. Onlar, matematiksel bir kavram olmanın çok ötesinde bilimi ve ilimi birleştiren, insanlığa derin mesajlar ulaştıran sembollerdir. Onların mesajlarına kulak verdiğimizde kendimizi her yönden tanımakla kalmaz, hangi yolun bizi hedeflerimize daha hızlı ulaştıracağını da keşfetmiş oluruz.

Hayatımızın bazı dönemlerinde, ne kadar çabalasak da hedeflerimize ulaşamadığımızı görürüz, bazı dönemler büyük hayal kırıklıkları yaşarız. Sonrasında sorgulamaya başlarız hayatı: “Bu benim başıma neden geliyor?” diye düşünür dururuz. Başımıza gelen her durumu “şans” ile ilişkilendiririz. Eğer biraz şanslıysak hayatımızda her şey yolundadır. Eğer hiçbir şey yolunda gitmiyorsa dünyanın en şanssız insanı ilan ederiz kendimizi. Ama işin aslı öyle değildir. Başımıza gelen olaylar, attığımız adımların doğruluğu tamamen bizim element dengemize bağlıdır.

Dünya üzerinde var olan her şey, dört element (ateş,toprak,su ve hava) üzerine kuruludur. Bizler de bu dört element sayesinde, karakterimiz, düşünce tarzımız, davranış şeklimiz, potansiyel gücümüz hakkında bilgi sahibi oluruz. Bizde fazla veya eksik olan elementleri öğrendiğimizde, bazı şeylerin neden yolunda gitmediğini, bazı hastalıklara neden kolaylıkla yakalandığımızı, ilişkilerimizde neden sağlıklı iletişim kuramadığımızı, kısacası bu boyutta deneyimlediğimiz her türlü sorunun ana kaynağını öğrenmiş oluruz.

Hayatımızda bu denli öneme sahip olan element dengemizi Numeroloji aracılığıyla nasıl öğrenebiliriz?

Sayıların elementlerle ilişkisi nedir?

Elementlerin fazla veya az olması bizleri nasıl etkiler?

Bu soruları sırasıyla cevaplayalım..

Öncelikle numerolojide tüm hesaplamaları 1 ile 9 sayısı arasında yaparız ve bu sayıların her biri bir elementi yansıtır.

 

1 ile 5 sayıları: Hava elementi

2 ile 7 sayıları: Su elementi

3 ile 6 sayıları: Ateş elementi

4 ile 8 sayıları: Toprak elementi ile ilişkilendirilir.

9 sayısı nötr sayıdır. Tüm elementleri dengeler.

Şimdi gelelim doğum tarihimize göre element dengemizi hesaplama yöntemine..

25.01.2023 doğum tarihli  birinin element dengesini hesaplayalım.

Önce doğum gününü kendi aralarında topluyoruz. (25= 2+5= 7)

Sonra doğduğu ay : (0+1= 1)

Sonrasında doğum yılını topluyoruz: (2023 = 7)

Şimdi bu üç sayıyı sırasıyla yazıp kendi aralarında toplama işlemine devam edeceğiz. Toplamda 8 hanelik bir doğum tarihi şifresi oluşturacağız

Bu tabloya bakarak 25.01.2023 doğum tarihli bir insanın element dengesini hesaplayabilmemiz için ulaştığımız kod:     71764

88

7 şeklinde.

 

25.01.2023 tarihinde doğan bir insanın element dengesi ise şu şekilde:

3 birim su elementi (7 sayısı)

3 birim toprak elementi (4 ve 8 sayıları)

1 birim hava elementi (1 sayısı)

1 birim ateş elementi (6 sayısı)

Toprak ve su elementleri dengeli fakat ateş ve hava elementlerini dengelemesi gerekir.

Sizler de kendi doğum tarihinizi bu şekilde hesaplayarak baskın veya eksik elementlerinizi bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim elementlerin bizlere neler anlatmak istediğine..

ATEŞ ELEMENTİ

Fiziksel enerjisi güçlü, dayanıklı, hevesli ve eyleme yöneliktir. Ateş elementi dengede olan insanlar doğuştan liderlerdir. Kazanmayı ve alanında en iyisi olmayı hedeflerler. Zaman zaman fazla iddialı olabilirler. Çok çabuk kızar ve kolay sinirlenirler. Fiziksel bedenimizde mide ve bel bölgesi ateş elementi ile alakalıdır. Dengesizliğinde bu bölgede yağlanma ve çeşitli rahatsızlıklar görülebilir.

Fazlalığında: Egoist, fazlasıyla hırslı, gücünü kötüye kullanan, bencil ve saldırgan tutumlar sergilenebilir.

Eksikliğinde: Kendini ifade etmekte zorlanma, işleri sürekli erteleme, atalet, özgüven eksikliği, yapılan işe karşı heyecan duymama gibi durumlar yaşanabilir.

Dengelemek için: Başkalarının fikirlerine saygılı olmak, nefes egzersizleri yapmak, yavaşlamayı öğrenmek, sabırlı olmayı ve beklemeyi bilmek gerekir. Ayrıca ateş elementiniz düşük ise, ihtiyaç duyduğunuz anlarda mum veya tütsü yakarak ateş elementinizi dengeleyebilirsiniz. Akik, siyah turmalin, karnelyan, sitrin ve kehribar gibi kristalleri kullanabilirsiniz. Ateş elementiniz yüksek ise bu kristalleri kullanmanızı önermiyorum. Doğal taşları, eksik elementlerinizi dengelemek için kullanmanız daha faydalı olacaktır.

HAVA ELEMENTİ

Entelektüel, zihinselliği ön planda tutan, mantıklı, mesafeli, bazı zamanlar zor anlaşılan, özgürlüğüne düşkün bir yapı verir insana. Doğum tarihlerinde hava elementi güçlü olanlar, bilgilerini paylaşmaya önem verirler, sürekli öğrenmek isterler ve araştırırlar. Monotonluktan hoşlanmazlar, bu özellikleri ikili ilişkilerinde onları zorlar. Duygusallık, onlara göre değildir. İlişkilerinde mantığı ön planda tutmak isterler. Çoğu zaman mesafelilerdir.

Fazlalığında: Sinirsel ve zihinsel rahatsızlıklar görülebilir, tansiyon problemi yaşanabilir. Gerçekleşmesi pek mümkün olmayan, ütopik fikirlerle fazla zaman harcanabilir. Özgürlük abartılabilir. İnsanlar sürekli fikir üretmekten bunları gerçekleştirecek zamanı bulamayabilirler.

Eksikliğinde: İlişki kurmada zorluk yaşanır. Kavrama ve algılama becerisinde düşüş gözlenir. Hava elementi düşük olan insanlar, sürekli anlaşılmadığını veya yanlış anlaşıldığını düşünür. Olaylara objektif bakamaz. Kendini sözlü olarak ifade etmekte zorlanır.

Dengelemek için: Zihin, sürekli aktif olduğu için dinginleşmek gerekir. Zihni eğitmek için meditasyon, namaz, yoga gibi çalışmalar yapılmalıdır. Nefes egzersizleri zihni tek bir yere odaklamak için ekstra önemli. Düzenli beslenmeye ve düzenli uykuya da önem verilmeli. Hava elementi fazla olduğunda, insanlar köklenme sorunları yaşayabilir. Bu sorunu çözmek için istikrarlı bir şekilde insanın kendine çalışması gerekir. Yani zihni disipline edecek çalışmalar düzenli olarak uygulanmalı. (21 günlük meditasyonlar ile başlanabilir.)

Eksik hava elementi dengesi için; çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı. Ayrıca pembe kuvars, labradorit, kristal kuvars, lapis lazuli gibi doğal taşlar kullanılabilir.

TOPRAK ELEMENTİ

Güvenli alan yaratan, maddiyata önem veren, garantici, yerini sağlamlaştırmak isteyen, disiplinli bir yapısı vardır. Doğa ile iç içe yaşamak isterler. Özellikle toprağa yatırım yapmak onlar için önemlidir. Kendilerinden sonraki nesillerin de güvenliği için uğraşırlar. Doğum tarihinde toprak elementi baskın olanlar, maddesel olarak hayatta kalabilmek için toprağın simgelediği her şeye muhtaçtır.

Fazlalığında: Maddi çıkarını fazla düşünen, yeniliğe açık olmayan, sabit fikirli, fazlasıyla eleştirel ve mükemmeliyetçi, sürekli somut kanıt arayan ve ruhsallığı reddeden bir yapı verir.

Eksikliğinde: Konfor alanına bağımlı, kendini güvende hissetmeyen, verimsiz, dağınık, organize olamayan, köklenemeyen insanlardan olmamız kaçınılmaz.

Dengelemek için: Çıplak ayakla toprağa basmak, bitki yetiştirmek, duş suyuna kaya tuzu ve sirke eklemek (topraklanmak için), el becerileri edinmek büyük katkı sağlar. Ayrıca doğum tarihinde toprak elementiniz düşükse, oniks, safir, jasper, krizokol kristallerini kullanabilirsiniz.

SU ELEMENTİ

Doğum tarihinde su elementi baskın olan insanların, hissiyatı güçlüdür. Ayrıca duyguları temsil eden bir element olduğundan, bu elementin baskınlığında duygusallıkta ve empati duygusunda aşırılık gözlemleriz. Su elementi insanları, kendilerinden çok başkalarını düşünürler. Fedakar bir yapıları vardır. Uysallardır. Bulundukları her ortama uyum sağlarlar, esnektirler.

Fazlalığında: Kırılgan,alıngan, fazla hassas, endişeli, başkalarını düşünmekten kendini hep arka plana atan bundan dolayı mental rahatsızlıklar yaşayan, gizemli olmayı seven ve bunu abartan insanlar, su elementinin fazlalığına örnek oluştururlar.

Eksikliğinde:  Duygusal boşluk, duyguları ifade edememe, empati kuramama, güvensiz hissetme, hayal gücü eksikliği ve acıları paylaşmada sorun yaşama gibi problemler kaçınılmazdır.

Dengelemek için: Ağır ve yağlı besinlerden uzak durulmalı, bol bol su tüketilmeli, meditasyon yapılmalı, kitap okunmalı ve imgeleme çalışmaları yapılmalı. Aventurin, aquamarin, lapis lazuli, labradorit gibi kristaller kullanılabilir.

 

4 elementin dördü de bizlerde mevcut ve karakterimiz bu elementler ile şekilleniyor. Doğum tarihimizde bir elemente hiç ulaşamamız, o elementin bedenimizde hiç olmadığını göstermez. Element var ama dengeleme, güçlendirmek gerekir mesajını verir bizlere. 4 elementin dengesi için en önemli şey “farkındalık”. Öncelikle hangi yönlerimizi güçlendirmemiz gerektiğini, hangi özellikleri baskın olarak yaşadığımızı keşfetmemiz, karakterimize dair bir farkındalık yaşamamız gerekir. Sonrasında bedenimize ve ruhumuza en iyi gelen yöntemi bulmamız kolaylaşacaktır. Element konusu fazlasıyla önemsediğim bir konudur. Bu yazıyı okuyanların elementlerle ilgili detaylı araştırma yapmalarını ve önerilen yöntemleri hayatlarına entegre etmelerini umuyorum.

Sevgiyle kalın