© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Şehir Çağdaş Sanat Fuarında

Şehir Çağdaş Sanat Fuarında

Her sene Kasım ayının ilk haftası oldu mu hemen hemen herkes 3 gün boyunca İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar’a ziyarete yönelik program yapar. Ne mutlu bize ki ülkemizde Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı var.

11 yıldır bizlerle sınırsız sanatçı ve galericiyi bir araya getiren, çoluk çocuktan tutunda her yaştan insanın tek bir amaç için ortak paydada buluşmasını sağlayan bu platformu bizde dün gezdik ve çok keyif aldık.

Klasikleşmiş bir aktiviteden öte her sene bir önceki seneye kıyasla daha çok ilgi ve daha çok merakla karşılanması sanat adına harika bir gelişme. Bilinçlenen toplum  her zaman iyidir. Dünya genelinde düzenli 260 sanat fuarı yapıldığı düşünülürse ülkemizde ki zor şartlar altında buna öncülük eden CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve emeği geçen tüm ekibine teşekkürlerimizi yolluyoruz.sehir-cagdas-sanat-fuari-3

Bu yıl 520 sanatçı ve 1600 eser bizlerle buluşuyor.  Bizim  en çok eserlerdeki renk ve hikayelerinin ahenkliliği dikkatimizi çekti. İnsan teması çok ön planda. Algı her zaman kişiden kişiye değişir tabi ki ama dünkü turumuzun bize hissettirdiği sürreyalizmden öte gerçekçilik ve içtenlik kavramlarının  hemen hemen tüm eserlere yansımış olduğu idi.

Bu fuar neden önemli? Çünkü Türk sanatçılarının  kendilerini uluslararası platformda duyurmalarına çok önemli bir katkı sağlıyor,dünyanın heryerinden çok önemli koleksiyonerlerini biraraya getiriyor. Her zaman doğru işlerle doğru insanların biraraya gelmesiyle harikalar yaratıldığını düşündüğümüz için bu sene fuara katılan iki yeni yenilikle de bu ivmenin daha da büyük olacağına inanıyoruz.

sehir-cagdas-sanat-fuari-2

Bu iki yenilikten bahsedelim biraz.

İlki Collectors’ Stories” “Koleksiyonerlerin Hikayeleri” başlıklı 60 koleksiyonerin kendi koleksiyonlarından seçtikleri 2 eser ve toplamda 120 eserin yer aldığı 1500 m2 bir alanda, fuarın içinde herkesin izleyebileceği bir bölüm oluşturulmuş.

Hedef ise Türkiye’deki koleksiyonerlerin özellikle genç koleksiyonerlerin bu sergileri izleyerek özendirilmeleri ve heyecanlanmalarını sağlamak.sehir-cagdas-sanat-fuari

Diğer yenilik ise Contemporary İstanbul Tasarım Bölümü oluşturulmuş.  Amaç tasarımın önemini vurgulamak ve Türk tasarımcıların ve yurt dışından gelen tasarımcıların ortak bir platformda yer almaları, iletişim içinde olmalarını sağlamak.

Sonuç olarak 3-6 Kasım 2016 tarihleri arasında kendinize bir hediye verin. Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nı ziyaret edin . Herkese harika vakit geçirmesini diliyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir