© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Şehir hayatında nasıl mutlu olmalı?

Şehir hayatında nasıl mutlu olmalı?

Image Bu yazıyı 2 dakika 12 saniyede okuyabilirsiniz.

Doğada vakit geçirmek, kaygıları azaltmak ve D vitamini depolarını doldurmak için oldukça kullanışlı bir yöntem. Ancak pek çoğumuz büyük şehirlerde yaşıyoruz ve bu nedenle doğaya ulaşmak o kadar da kolay değil. Ancak son çalışmalar bütün günü doğada geçirmeden de doğanın faydalarından yararlanabileceğimizi gösteriyorlar.

Çalışmada Neler Tespit Edilmiş?

Bir mobil uygulama kullanılarak yapılan araştırmada, 108 kişi değerlendirmeye alınmış. Bu katılımcıların telefonlarına günde 7 adet bildirim 7 gün boyunca gönderilmiş ve bu bildirimlerde bireylerin çevrelerinde bulunan şeylere dair sorular sorulmuş.

Bildirim geldikten sonra 30 dakika içerisinde ruh halleri ile birlikte “iç mekanda mısın yoksa dışarıda mı?”, “gökyüzünü görebiliyor musun”, “doğayı duyabiliyor musun” gibi sorular sorulmuş ve bu sorulara evet, hayır veya emin değilim cevaplarından birini vermeleri istenmiş. Ayrıca konumlarını paylaşmalarına da imkan varmış.

Soruların en az yarısını cevaplamış olan katılımcılardan elde edilen verilere göre, iyi hissetme ve doğa ile ilişkide olma arasında ciddi bir bağlantı bulunmuş. Hatta doğada olmadığı halde kuş ötüşleri duyan bireyler ve binada olmasına karşın gökyüzünü görebilenler bile bu etkiden faydalanmışlar. Doğaya maruz kalmaktan gelen bu etkiler bir sonraki bildirim zamanında bile etkin olmuşlar.

Şehirde Mutlu Olmak Mümkün mü?

Bu çalışmadan ortaya çıkan en ilginç bilgilerden bir tanesi, şehirde yaşayan insanların depresyon gibi zihinsel rahatsızlıklara daha yatkın olmalarına karşın bazı şehirlerin sağlığa iyi de gelebildiği. Bir araştırmanın sonuçlarına göre aktif yaşam çevrelerine sahip olan şehirlerde yaşayan bireylerin daha mutlu oldukları görülmüştür. Bu aktif yaşam çevreleri temel olarak bisiklet yolları, yürünebilir güzel sokaklar, toplu taşıma ve parklar olarak değerlendiriliyorlar.

Bunlara ek olarak, aktif yaşam imkanlarına sahip şehirlerde yaşayan sakinlerin diyabet, yüksek kan basıncı ve kolesterol risklerinin de hayli düştüğü görülüyor. Zira bu şehirlerdeki insanların egzersiz ve taze besinlere sahip olma anlamında daha fazla şansları var.

Şehirleri genelde dumanlı, trafikli olarak tanımlasak da, şehirlerde yapılabilecek pek çok düzenleme ile bu imajdan kurtulmak ve sakinlere güzel bir yaşam sunmak mümkün.

Gününüze Doğa Zamanı Eklemenin Yolları

Evinize ve Ofisinize Bitkiler Ekleyin

Eğer dışarı çıkamıyorsanız, neden doğayı evinize getirmiyorsunuz? Evinizde ve ofisinizde bitkilere sahip olmanız gün içerisinde doğadan bir parçayı görmenizi sağlayacaktır ve ayrıca eviniz daha güzel görünecektir. Ayrıca bazı ev bitkileri kirliliği de ortadan kaldırıyorlar.

Sporu Dışarıda Yapın

Yürüme bandında yürümek yerine bir parka gidin! Yürümek, yoga yapmak ve hava sıcakken bisiklet sürmek aktif olmanın ve doğanın bir parçası olmanın en güzel fırsatları arasında yer alıyor.

10 Dakika Yürüyün

Sabah sevdiğiniz bir kahve dükkanına yürüyebilir veya iş arkadaşlarınızla ufak görüşmelerinizi açık havada güzel bir tur atarken yapabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun bir şekilde kendinizi dışarı atmaya ve her gün 10 dakika yürüme fırsatı yakalamaya çalışın.

Gün Doğarken ve Batarken Dışarı Bakın

Gün doğumu ve batımı her gün ortaya çıkar ve gökyüzündeki renklerin değişimini izlemeniz hoşunuza gidebilir. Bu nedenle sabahları camı açın ve doğaya bir göz atın. Akşamları ise gün batımını izleyebilirsiniz. Eğer bunu dışarıda yapma fırsatınız varsa daha da güzel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir