Şekerotu (Stevia) Lyme Hastalığına Karşı Savaşır

Stevia’nın, Lyme hastalığına neden olduğu bilinen patojenlerle mücadelede antibiyotiklere kıyasla daha etkili olduğu görülmüştür.

Yeni bir çalışma, Stevia’nın, Lyme hastalığına karşı antibiyotiklere kıyasla daha etkili olduğunu gösteriyor. Çalışmanın sonuçları yakın bir zaman önce Avrupa Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Dergisinde yayımlandı. Lyme hastalığı, oldukça sinir bozucu bir şekilde şekil değiştirdiği için tedavi edilmesi özellikle zordur. Geleneksel antibiyotiklerin, Lyme hastalığının kalıcı bir tedavisini oluşturması garanti edilmez. Stevia’ya bakın. Bu doğal bitki, Lyme hastalığını tedavi etmek için geleneksel antibiyotiklere ve diğer tedavi yöntemlerine göre daha etkili ve daha güvenli bir yol olabilir.

Çalışma Hakkında

New Haven Üniversitesi Biyoloji ve Çevre Bilimleri Bölümündeki akademisyenler tarafından yapılan bir klinik öncesi çalışma, Stevia yaprağı özünün Borrelia Burgoderfi olarak bilinen patojene karşı güçlü antibiyotik etkinliğe sahip olduğunu göstermektedir. Bu, Lyme hastalığının başlangıcından sorumlu olan patojendir. Çalışma, Stevia’nın tam yaprak özütünün bilinen tüm Borrelia Burgoderfi türlerine karşı etkili olduğunu saptamıştır.

CDC, yılda en az 300.000 kişinin Lyme hastalığına yakalanmış olduğunu tespit etmiştir. Antibiyotikler şu anda hastalığı tedavi etmek için kullanılmaktadır, ancak toksiktirler ve sadece enfeksiyonun yüzeysel bileşenlerini tedavi ederler. Stevia, enfeksiyon yüzeyinin altındaki Lyme hastalığıyla mücadelede daha etkili olduğunu kanıtlamaktadır. Stevia, artık zarar veremeyeceği seviyeye gelene kadar onu sistemden kazıyıp çıkarır.

New Haven Üniversitesi araştırmacıları, ABD perakende pazarında tipik olarak satılan tam Stevia yapraklarının bir alkol ekstraktıyla geleneksel antibiyotikleri karşılaştırdı. Her bir tedavinin becerileri, Borrelia Burgdorferi üzerindeki etkileri açısından değerlendirildi. Stevia kökleri, enfeksiyona karşı koruyucu doğal fitokimyasal savunma mekanizmalarına sahip bir bitkiyi oluşturur. Stevia’nın tüketimiyle bu antimikrobiyal özelliklerin bir kısmı insan vücuduna aktarılır. Stevia’nın fitokimyasal maddeleri kuvvetle muhtemel patojenlerle savaşan antimikrobiyal özellikler taşıyan steviol, austroinullin, dulcoside, rebaudi oksitler, B-karoten, steviosid ve riboflavin içermektedir. Bu bileşiklerin amacı mikrobik enfeksiyonları önlemektir.

Çalışmanın yazarları, Lyme hastalarının %20’sinden fazlasının, tanıdan sonraki ilk iki ila dört hafta içinde antibiyotiklerle tedavi edildiğini açıkça ortaya koymuştur. Bu tedavi planından kaynaklanan yan etkiler yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, genel ağrı arasında çeşitlilik göstermektedir. Bu tarz yan etkilerin bazıları yarım yıl sürer.Çalışmanın Sonuçları

Stevia, Borrelia Burgdorferi spiroketlerini ve persistanları ortadan kaldırmada oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Stevia alt kültür deneyleri ve antibiyotik ile tedavi edilen hücreler iki haftaya kadar incelendi. Stevia, Borrelia Burgdorferi’yi, antibiyotiklere kıyasla önemli ölçüde azalttı. Stevia yaprağının Borrelia Burgdorferi ile mücadelede oldukça umut verici gözüktüğü sonucuna varılabilir. Borrelia Burgdorfer’in antibiyotiğe en dirençli formunun (biyofilm), aslında bazı antibiyotikler uygulandığında kitlesel olarak arttığının farkına varmak önemlidir. Stevia yaprağı özü, kolajen üzerindeki biyofilm kütlesini azaltmıştır ve plastik test, %40 oranında büyük bir sonuç ortaya koymaktadır.

Dikkate Değer Bir Söz

Yukarıda atıfta bulunulan çalışmanın bir ön çalışma olduğu dikkate alınmalıdır. Okuyucuların sonuçlardan, tam Stevia yaprak özütünün basit tüketiminin, geleneksel antibiyotiklere kıyasla Lyme hastalığının tedavisinde daha iyi sonuçlar göstereceği anlamını çıkarmamalıdır. Bununla birlikte, çalışma kesinlikle bu konuyla ilgili ek bir araştırmanın yapılmasını harekete geçirecektir.

Stevia’nın her hangi tür bir zarara neden olabileceğinin bir işareti bulunmamaktadır. Aynı şey, antibiyotikler gibi geleneksel Lyme hastalığı tedavileri için söylenemez. Bir Lyme hastalığı enfeksiyonunun başlangıcına karşı korunma sağlamak için tamamen doğal bir yol arayanların Stevia’yı ciddi bir şekilde değerlendirmeleri gerekir.

Şekerotu (Stevia) Lyme Hastalığına Karşı Savaşır” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Taylan dedi ki:

    Faydalı bir bilgiydi. Teşekkürler.

  2. Emre dedi ki:

    Teşekkürler. Peki stevia özüne ne şekilde sahip olabiliriz? Yaptığım araştırmada en uygun eksraktı elde etme yolunun alkol ile olacağını gördüm. Bunun içinse taze stevia yapraklarını 24 saat brendi ya da viski içinde bekletmek gerekiyor. Sonra yapraklar iyice süzülüp atılıyor ve kalan sıvı içine kaliteli içme suyu ekleniyor, kaynatmadan ısıtarak alkol buharlaştırılıyor. Dilenirse daha fazla yoğunlaştırılabilir.
    Bunu yapmak pek de zor değil ancak bu işlemin sonucu ortaya çıkacak özün Lyme tedavisinde ne derece etkili olacağı, ne dozda kullanılması gerektiği gibi sorulara gerçek bir yanıt bulamadım.