Hayatta uzun sürmesini istemediğimiz şeyler olsa da seks bunlardan biri değildir. Tabi ki bazen zaman olmadığında acele içinde seks yapmak söz konusu olsa da genelde zaman kısıtlaması koymamak en iyisidir.

Seksin uzun sürmesi için neler yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız, uzmanların önerdiği tavsiyelerden bazılarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman ayarlayın

Ajandanızda seks için belli bir zaman belirlemenizde hiçbir sakınca yok. Bu zamanı her hafta ayarlamanız gerekmese de partnerinizle ilişkiye girmek istediğinizi takvim uygulamalarından birine kaydedebilir ve bunu partnerinize gönderebilirsiniz. Bu sayede sorumluluklarınızın arasında ilişkinize zaman ayırmak yerine program yaptığınız tüm sabahınızı ya da akşamınızı sekse ayırabilirsiniz.

Derin nefes alma teknikleri uygulayın

Nefes, vücutta enerji akışına izin verir ve alt vücudun hissettiklerini yoğunlaştırarak bunun tüm vücuda yayılmasını sağlar. Nefes, yalnızca genital orgazmı değil, tüm vücut orgazmını destekleyebilir. Tantra’da en çok uygulanan tekniklerden olan dairesel nefes tekniği ya da mikrokozmik yörünge nefesini deneyebilirsiniz.

Seksin yalnızca cinsel birleşme olmadığını unutmayın

Seksin tanımı herkes için farklıdır. Bu açıdan bakacak olursak seksin yalnızca cinsel birleşmeyle ilgili olması gerekmiyor. Seks bol miktarda ön sevişme, öpüşme ve masajdan ibaret olabilir. Bunları yapmak, orgazm olma ihtimalinizi arttıracaktır. Bu sayede yalnızca birkaç dakika sürecek cinsel birleşmeye yoğunlaşmış olmazsınız. Ayrıca orgazm olduktan sonra seksin bitmesi gerekmediğini unutmayın.

Uyarılmanın az olduğu zamanları değerlendirin

Seksin süresini uzatmak isteyen kişiler, çok fazla tahrik oldukları zaman boşalmayı önleyemeyebilir. Bu nedenle daha uzun süre seks yapmak için erkeklerin daha düşük uyarılma seviyelerinde daha uzun zamanlar kalmak için neler yapabileceklerini öğrenmeleri gerekir.

Penis halkası deneyin

Seksin süresini uzatmak isteyen bazı erkeklerde penis halkası işe yarayabilir. Penis halkası, penisin gövdesine giden kan akışını kısıtlayarak ereksiyonun daha uzun sürmesine yardımcı olabilir.

Bilinçli farkındalık (mindfulness) deneyin

Bilinçli farkındalık ve nefes teknikleriyle boşalmayı yavaşlatmak mümkün. Örneğin, telefonunuza rehberli meditasyon uygulaması indirebilir ve gün içinde mindful yeme uygulaması yapabilirsiniz. Mindful yeme esnasında telefon gibi dikkat dağıtıcılardan uzak durarak yiyeceklerin tadına ve dokusuna odaklanmanız gerekir. Bu uygulamanın pratiğini yaparak yatak odasında da uygulamayı deneyebilirsiniz.

Üzerinizdeki baskıyı azaltmak için partnerinizin aldığı zevke odaklanın

Üzerinizde baskı hissediyorsanız, biraz durun ve partnerinizin aldığı zevke odaklanın. Orgazma çok yakınken durun ve sakinleşin, sonrasında tekrar başlayın. Bu sayede uyarılmanız uçuşa geçecektir.

Pratik yapın

Erken boşalma, sağlık sorunu nedeniyle meydana gelmiyorsa pratik yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için daha fazla seks yapmaya ihtiyacınız var. Bazı çiftler için seksin uzun sürmesini sağlamak, cinsel dayanıklılıkla ilgilidir. Bunu tıpkı vücudunuzu güçlendirmek için spor salonuna gitmek gibi düşünün. Özellikle de sıkça mastürbasyon yapmayan kişiler için seks yapmak fayda sağlayacaktır.

Oyuncaklar kullanın

Seksin süresini uzatmak için oyuncaklar kullanmak, biraz hile yapmak gibi görünse de her ikinizin de orgazm olması için gerekliyse kullanın. Partneriniz, siz orgazm olana kadar dayanamıyorsa boşalma anı yakınken sizin üzerinizde vibratör kullanmasını sağlayın. Sonrasında vibratörü ortadan kaldırarak ikinizin de aynı anda gelmesini sağlayın.

Ön sevişmeye daha fazla zaman ayırın

Ön sevişmeye daha fazla zaman ayırmak, cinsel birleşme kısmını kısaltabilse de ön sevişmeyi uzattığınız zaman seks için daha fazla hazırlanmış olursunuz ve ikiniz de tatmin olmuş olursunuz.

Seks öncesi mastürbasyon yapın

Mastürbasyon yapmadan seks yapmak, dışarıya dolu bir tabancayla çıkmak gibidir. Erkeklerin, seksten birkaç saat önce mastürbasyon yapması, daha geç boşalmalarını sağlayacaktır. Mastürbasyon sonrası partnerinizle ön sevişme sayesinde tekrar uyarılmanız ve partnerinizin ritmine uyum sağlamanız mümkün olacaktır.

Erkeğin tepkisizlik döneminden yararlanın

Seksin yalnızca tek orgazmdan oluşması gerekmiyor. Erkek boşaldıktan birkaç dakika sonra tekrar sevişmeye başlayabilirsiniz. Erkeklerin çoğu, ikinci orgazm sırasında daha az hassastır. Bu nedenle boşalma sonrası biraz bekleyerek ikinci kez daha uzun sürecek olan seksi deneyimleyebilirsiniz.

Yeni ortamda yeni bir şeyler deneyin

Aynı partnerle bir süredir birlikteyseniz, rutin seks pozisyonlarınız daha çabuk boşalmanıza neden olabilir. Yeni pozisyonlar deneyerek ya da yatak dışında başka yerlerde seks yaparak süreyi uzatabilirsiniz.

Orgazm kontrolü deneyin

Orgazm olmak üzereyken durun ve bir dakika bekledikten sonra tekrar devam edin. Herkesin, orgazmın kaçınılmaz olduğu bir noktası vardır. Bu noktayı ertelemek, seksin daha uzun sürmesini sağlayabilir.

Partnerinizi kegel egzersizleri, yoga ve pilates yapması için teşvik edin

Yukarıdaki egzersizler, pelvik taban kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Bu da orgazm kasılmalarını kontrol edebilmeyi sağlar. Kegel egzersizlerini yalnızca kadınlar değil, erkekler de yapabilir.

İlaç kullanın

Bazı durumlarda ilaç kullanımı gerekli olabilir. Erken boşalma, ilişkiyi olumsuz yönde etkileyebilen ciddi bir sorun olabildiği için doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmak mümkün. Erkeğin seks sırasında dayanma gücünü arttırması için kullanabileceği çeşitli reçetesiz takviyeler olsa da yapılacak en iyi şey, doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmak olacaktır. Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler üroloğa gidebilir ve hangi adımları izleyebileceklerini öğrenebilir.