Mezoterapi, 1950’li yıllarda Fransa’da ortaya çıkan, cerrahi olmayan bir tedavidir. Son 50 yılda, dünya genelinde on binlerce doktor; selülit tedavisi, bölgesel zayıflama, kilo kaybı, saç dökülmesi, cilt gençleştirme ve liposuction hatalarının düzeltilmesi gibi çeşitli amaçlarla mezoterapiyi kullanmaktadır. Ağrı yönetimi ve spor yaralanmalarında da tercih edilen bir yöntemdir.

Mezoterapinin öne çıkan kullanım alanlarından biri de selülit tedavisidir. Peki, selülit mezoterapisi tam olarak nedir? Selülit görünümünde tamamen iyileşme sağlayabilir mi? Portakal kabuğu görünümüyle vedalaşmak istiyorsanız, selülit mezoterapisi ve kombine tedaviler aradığınız çözüm olabilir!

Mezoterapi cildi nasıl etkiler?

Cildin yüzey tabakası, çevreden gelen maddelere karşı bir bariyer görevi görür. Cilt gençleştirme ve selülit tedavisinde mezoterapinin amacı; ciltte kolajen, elastin ve hyalüronik asit üretiminden sorumlu fibroblast hücrelerinin aktivitesini arttırmak ve sağlıklı ve genç bir cilt için gerekli olan aktif maddeleri uygulamaktır. Tekrarlanan seanslar ile kolajen miktarı artar ve dolayısıyla cilt tonu düzelir.

Mezoterapi, selülit tedavisinde nasıl kullanılır?

Selülit, hastaların uyluklarında, kalçalarında ve bazen alt karınlarında portakal kabuğu olarak adlandırılan çukurlu bir cilt görünümü oluşturur. Vakaların %90’ını kadınlar oluşturmaktadır.

En çok, yağ birikintilerinin olduğu bölgelerde görülür ve yağ dokusunun cilt yüzeyinin altındaki düzensizliğinin bir sonucudur. Büyük ölçüde, derinin altındaki yapısal bir anormallikten kaynaklandığından, daha fazla yağ birikintisine sahip kişilerde selülitler daha belirgindir.

Selülit tedavisi, çeşitli faktörlerin tedavi edilmesini içerir. Doktorunuz; bozulmuş dolaşımı iyileştirmek ve hasarlı bağ dokusunu onararak cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmek için çalışacaktır. Selülit mezoterapisi; kollar, karın, bel, kalça ve bacaklar gibi vücudun etkilenen herhangi bir bölgesine yapılabilir. Vücudunuzun aşırı yağ depoladığı belirli bölgeleri hedefleyebilir. Belirli bir alana enjekte edilen özelleştirilmiş formüller hücreleri parçalamaktadır. Vücudunuz, daha sonra doğal olarak parçalanmış yağları temizlemektedir.

Kaç seans gereklidir?

Selülit mezoterapisinde seans sayısı; tedavi edilecek yağın, selülitin ve derinin derecesine göre değişecektir. Seans sayısı, 2-10 arasında, bazen daha fazla olabilir.

Sonuçlar ne zaman görülür?

Sonuçlar, vücut tipinize ve durumun ciddiyetine göre değişir. Ortalama olarak, sonuçlar 3-4 seansta görülmektedir. Fakat evresi düşük tablolarda etki ilk seans sonra bile görülür. Selülit mezoterapisi sonuçları, en iyi yaklaşık 8 haftada görülür.

Sonuçlar kalıcı mı?

Selülit mezoterapisinde sonuçlar  kişi ile alakalıdır. Selülite sebep olan hareketsizlik, yanlış beslenme, alkol tüketimi, kilo alımı gibi sebeplerden uzak durduğunuz müddetçe  ve spor alışkanlığı edindiğiniz müddetçe sonuçlar kalıcıdır.

Selülit mezoterapisi ağrılı mı?

Bir uzman, prosedürün mümkün olduğunca rahat ve ağrısız olmasını sağlayacaktır. İşlemin kolaylıkla tolere edilmesini sağlamak için topikal anesteziden tıbbi cihazlara kadar çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Ortalama 7 gün içinde düzelen, bir miktar morarma yaşayabilirsiniz. İyileşme sürecini hızlandırmak için uygun takviyeler veya morlukları azaltmaya yardımcı olacak topikal merhemler önerilebilir.

Selülit tedavisinde neden mezoterapi önerilir?

Selülit, tedavi edilmesi en zor estetik endişelerden biridir. Günümüz teknoloji çağında bile, uzun süreli ve tatmin edici sonuçlar elde etmek hala zordur. Bunun temel nedeni, selülitin tekrarlamasıdır.

Görünümünü iyileştirebilirsiniz. Ancak, her zaman tetikte olmanız gerekir, yoksa yeniden ortaya çıkabilir. Ancak, selülit tedavisine biraz zaman ve bütçe ayırmaya kararlı ve istekliyseniz, onu kontrol altında tutabilirsiniz.

Selülit, genel olarak toksin ve su tutulması ile birlikte yağ birikintilerindeki yağ hücresi boyutunda bir artış olduğunda gelişir. Bu yağ birikintileri, bağ dokusu ile bölünmüş boşluklardır. Bu bağ dokusu septa olarak bilinir. Artan yağ birikintileri nedeniyle, portakal kabuğu görüntüsü olarak da bilinen düzensiz ve çukurlu cilt görünümüne neden olur.

Selüliti etkili bir şekilde tedavi etmek için, bir uzmanın birden fazla sorunla mücadele etmesi gerekir:

  • Ödem
  • Artan adipositler
  • Bağ dokusunun atrofisi
  • Kalbe geri kan akış hızında azalma

Selülit kremi kullanmak, bu hedeflere ulaşmaya yardımcı olabilir, ancak genellikle yeterli değildir. Çünkü, çünkü yağ hücrelerini parçalamaya yardımcı olabilecek tüm aktif bileşenler, bu adipositlerin bulunduğu derinin daha derin katmanlarına ulaşmaz.

Bu nedenle, bir selülit kreminin etkileri, mezoterapiden elde edilen etkilerden daha az etkili olacaktır. Mezoterapi, tedavi edilmesi gereken alana tamamen ve doğrudan etki eder. Bu nedenle, bir cerrahinin riskleri ve maliyeti olmadan, selülit üzerinde güçlü bir etki elde etmek için mezoterapi en iyi seçenektir.

Selülit mezoterapisi nasıl yapılır?

Selülit veya bölgesel incelme için mezoterapi, genellikle yüz mezoterapilerine göre daha uzun sürer. Çünkü, tedavi edilecek alan genellikle daha büyüktür. Standart bir selülit mezoterapisi için; 7-15 günlük aralıklarla ortalama 8-10 seans gerekir. Ancak, seansların tam sayısını ve sıklığını, ihtiyaçlarınıza göre doktorunuz belirleyecektir.

Ayrıca, yağ birikintilerine ulaşmak için en derin katmanlara ulaşan bir enjeksiyon tekniği kullanması gerekir. Selülit mezoterapisi; hasarlı bağ dokusunu yeniden yapılandırmaya ve sirkülasyonu iyileştirmeye yardımcı olan diğer tedaviler ile birleştirilmelidir.

Selülit mezoterapisinin avantajları nelerdir?

  • Cerrahiye iyi bir alternatiftir
  • Güvenli ve etkilidir
  • Sonuçlar uzun sürelidir
  • İyileşme süresi gerektirmez
  • Olumsuz etkisi yoktur
  • Ağrı minimal orandadır

Selülit mezoterapisi, hızlı ve gözle görülür sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Ancak, selüliti kontrol altında tutmak için selülit kremi kullanmaya devam etmeyi ve önlemek için doğru alışkanlıklar geliştirmeyi unutmayın.

Son olarak, mezoterapinin bir ameliyat olmasa bile, bir doktor veya dermatolog tarafından yapılması gereken profesyonel bir tedavi olduğu unutulmamalıdır.

Mezoterapi güvenli mi?

Herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, bölgesel incelme ve selülit tedavisi için kimlerin mezoterapi yaptırmayı düşünmesi gerektiğiyle ilgili belirli öneriler vardır. Doktorunuz, ilk muayene sırasında tıbbi değerlendirmenizi yapacaktır. Yan etkiler nadir olmakla birlikte, doktorunuz, oluşabilecek herhangi bir durum ve bunların nasıl yönetildiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Mezoterapi kokteylinin herhangi bir bileşenine aşırı duyarlılığınız varsa, hamile veya emzirme dönemiyseniz, şeker hastalığı veya kan pıhtılaşma bozuklukları varsa mezoterapi sizin için uygun bir tedavi olmayabilir.

Bunun dışında, selülit mezoterapisi için belirtilen bir risk yoktur ve her yaş grubuna uygulanabilir. Seanstan hemen sonra, bir miktar kızarıklık görünebilir. Ancak bu, sadece 2-3 saat sürmektedir. Morarma olursa, tedaviden yaklaşık 8 ila 10 gün sonra kaybolur.

Kaynaklar

Lipolytic and Cellulite Mesotherapy https://nuyouth.co.za/lipolytic-and-cellulite-mesotherapy/

MESOTHERAPY – THE PERFECT ALLY TO FIGHT CELLULITE https://www.innoaesthetics.com/mesotherapy-the-perfect-ally-to-fight-cellulite/

MESOTHERAPY AS AN ANTI-CELLULITE TREATMENT https://sthetic.pl/en/treatments/aesthetic-medicine/mesotherapy-as-an-anti-cellulite-treatment/