X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Semizotu yoğurt detoksu ve 3 günlük diyet listesi

 

Herkese merhaba! Bugün de harika bir tarif ile karşınızdayım. Semizotu bitmeden, bundan bir tarif geliştirelim ve kullanalım istedim. “Bunu nasıl tok tutucu hale getirebiliriz?” diye düşündüm ve ona göre de içerisine birkaç malzeme daha ekledim. Malzemeler, çok basit ve evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerdir. Her zaman, kolay şeyler hazırlamaya çalışıyorum; ki evinizde ya da markette kolayca bulup hemen yapabilin. Peki, nelere ihtiyacımız olacak?

Malzemeler

• 4 yemek kaşığı yoğurt ( ev yoğurdu öncelikli tercihimiz),
• 6 adet fındık (isteğe bağlı ceviz ya da badem de kullanabilirsiniz),
• 1 kase semizotu,
• 1 yemek kaşığı buğday ruşeymi

Bu tarifte; tariflerimde ilk kez gördüğünüz ruşeyme de yer veriyorum. Buğday ruşeymi; tadı gerçekten güzel. Aklınıza un gelmesin, daha çok kepeğe benziyor. Yoğurdunuza ya da sütünüze ekleyerek tüketebiliyorsunuz. Peki, ruşeymi neden kullanıyorum? Ruşeym; protein oranı yüksek, magnezyum ve çinko içeriyor. Ayrıca, E vitaminli ve bol lifli. Dolayısıyla, sizi tok tutacak bir besindir. Buğday ruşeymini, büyük marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Karışımımızın baş malzemesi olan semizotu ise; omega-3 ve folik asit içeriği yönünden çok zengindir. Ayrıca, metabolizmanızı hızlandırıcı etkisi de bulunmaktadır. Kürü hazırlarken, yoğurt miktarında 4 yemek kaşığını geçmemeye dikkat edin. Evet, yoğurt çok sağlıklı ve yağ yakıcı bir şeydir; ancak, fazla yediğinizde de kalori alımınızı arttırmış oluyor.

Semizotu Yoğurt Kürü Nasıl Hazırlanır?

Büyük boy bir kasenin içerisine yoğurdu alın. Ardından, ruşeymi ve fındıkları da içerisine dahil edip karıştırın. Son olarak, elinizle ufaladığınız semizotlarını da ekleyin ve tüm malzemeleri harmanlayarak karıştırın.

Bu karışımın içerisinde; lif var, protein var, yağ var, karbonhidrat var. Yani, sizi hem tok tutacak bir akşam yemeği ya da öğle yemeği olabilir hem de kilo verdirir. Hepsi bir arada!

Semizotu Yoğurt Detoksu Nasıl Yapılır?

Detoksu nasıl yapacağınız da çok önemli. Bazen, “Ben kullandım ama bir sonuç alamadım” gibi yorumlar alıyorum. Bu noktada, yaptığınız diyetin kalorisi, yani gün içerisinde ne tükettiğiniz de oldukça önemlidir. “Ben her şeyi yiyeyim, akşam yemeğinde de bu kürü yapayım ve zayıflayayım” diyemezsiniz. Bu nedenle, bu detoksu, günlük diyetinizle de desteklemeniz gerekmektedir.

Günlük diyetinizde; kahvaltıda her zaman söylediğim gibi yumurta, peynir, 1-2 dilim ekmek yiyebilirsiniz. Ara öğünlerde meyve ve öğle yemeğinde sebze tüketmeye özen gösterin. “Et yiyebilir miyim?” diye soracak olursanız; et yerseniz, biraz daha etkisini azaltacağını söyleyebilirim.

Bu nedenle, öğle yemeği; sebze-yoğurt ya da bakliyat-yoğurt şeklinde olmalı. Akşam üzeri bir meyve tükettikten sonra, akşam yemeğine geldiğinizde bu karışımı tüketmeniz gerekiyor. Akşam yemeğinden sonra herhangi bir şey tüketmek yok. Bitki çayı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir