Yüzlerce yıldır, shiitake mantarı Asya’da popüler bir gıda kaynağı olmuştur. Shiitake mantarı, dünyanın en popüler ikinci ve en çok yetiştirilen üçüncü yenilebilir mantarıdır.

Şiitake mantarı, B vitaminleri ile doludur ve kanser hücreleri, kardiyovasküler hastalıklar ve enfeksiyonlarla mücadele etme gücüne sahiptir. Ayrıca bu, sadece ufak bir miktar shiitake mantarının faydasıdır.

Peki bu küçük mantarlar neden bu kadar güçlüdür? Çünkü çiğ mantarların antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri vardır. Ayrıca kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardım ediyorlar. Ve tabii ki shiitake mantarını beslenme rutininize dahil etmek için bir sürü kolay yol vardır.

Shiitake Mantarının Faydaları Nelerdir?

Shiitake mantarı, DNA’nızı oksidatif hasarlardan koruyan birçok kimyasal bileşik ihtiva eder; bu kısmen çok yararlıdır. Örneğin, Lentinan, kanser tedavisinin neden olduğu kromozom hasarını iyileştirir. Eritadenin maddeleri, kolesterol düzeylerini düşürmeye ve kardiyovasküler sağlığı desteklemeye yardımcı olur. Japonya Shizuoka Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, eritadenin takviyesinin plazma kolesterol konsantrasyonunu önemli ölçüde azalttığını buldular.
Aslında shiitake mantarı eşsizdir çünkü linoleik asit adı verilen esansiyel yağ asidi türü ile birlikte sekiz gerekli amino asit içerir. Linoleik asit kilo vermeye ve kas yapmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kemik yapımında faydalıdır, sindirimi geliştirir ve gıda alerjilerini ve hassasiyetlerini azaltır.

Obezite ile Mücadele Etmenize Yardımcı Olur

Shiitake mantarının eritadenin ve b-glukan gibi belirli bileşenleri, arpa, çavdar ve yulafta da bulunan çözünebilir bir diyet lifi gibi hipolipidemik (yağ azaltıcı) etkilere sahiptir. Çalışmalar, b-glukanın tokluk artışı, besin alımını azaltması, beslenme emilimini geciktirmesi ve plazma lipid (yağ) seviyelerini azaltabileceğini bildirmiştir.

Obezite Dergisi’nde yayınlanan 2011 yılı çalışmasında, shiitake mantarının plazma lipid profilleri, yağ atıfları, enerji verimliliği ve vücut yağ indeksi üzerindeki etkileri incelendi. Sıçanlar altı haftalık bir sürede yüksek yağlı bir diyetle beslendi. Araştırmacılar, diyetlerine yapılan mantar müdahalesinin vücut ağırlığı artışı üzerine önemli etkileri olduğunu bulmuşlardır. Yüksek miktarda shiitake mantarı ile beslenen sıçanlar, düşük ve orta derecede shiitake mantarı ile beslenen sıçanlara kıyasla % 35 kadar daha az kilo aldılar. Yüksek dozlu mantar içeren diyet uygulayan sıçanlarda; toplam yağ kitleleri önemli ölçüde daha düşüktü ve yağ birikiminde de düşmeler görüldü.

Araştırmacılar, yüksek yağlı bir diyetle, az pişmiş shiitake mantarı tüketmenin; vücuttaki kilo alımını ve yağ birikimini önlemeye yardımcı olabileceğini buldular.

Bağışıklık Fonksiyonunu Destekler

Shiitake mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve önemli vitaminler, mineraller ve enzimler sağlayarak birçok hastalığa karşı savaşabilir. American College of Nutrition Journal’de yayınlanan 2015 çalışmasında, 21 ila 41 yaşlarındaki 52 sağlıklı erkek ve kadın; shiitake mantarının insan bağışıklık fonksiyonunu iyileştirip iyileştirmeyeceğini belirlemek için değerlendirildi. Katılımcıların günde 5 gram ya da 10 gram mantar tükettikleri dört haftalık bir grup çalışması yapıldı. Sonuçlar, shiitake mantarının hücre dengeleme işlevini geliştirdiğini ve bağırsak bağışıklığını geliştirdiğini gösteriyor. Ayrıca mantar tüketimine bağlı iltihap azalması da görüldü.

Kanser Hücrelerini Yok Eder

Araştırma, shiitake mantarının kanser hücreleri ile savaşmaya yardım ettiğini ve içerisinde bulunan lentinan maddesinin kanser tedavilerinin neden olduğu kromozom hasarını iyileştirdiğini gösteriyor. Bu, shiitake mantarının potansiyel bir doğal kanser tedavisi olarak kullanılabileceğini ortaya koyuyor.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2006 tarihli bir çalışma, shiitake mantarından elde edilen etil asetat fraksiyonunun potansiyel rolünü araştırdı. Sonuçlar, shiitake mantarının, mikroskobik miktarlarda bile tümör hücrelerindeki büyümeyi engelleyebildiğini ortaya koymaktadır.

Shiitake mantarı başarılı bir şekilde kanserli hücre ölümünü tetiklemiştir.

Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Shiitake mantarının, karaciğerdeki kolesterol üretimini etkileyen sterol bileşikleri vardır. Ayrıca, hücrelerin kan damarı duvarlarına yapışmasını ve sağlıklı tansiyonu muhafaza eden ve kan dolaşımını geliştiren plak oluşumunu engellemeye yardımcı olan güçlü fitotürantikler içerirler. Japonya’daki

Tohoku Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, sıçanlarda shiitake mantarı tüketimin kan basıncının yükselmesini engellediği bulundu.

Antimikrobiyal Özellikler İçerir

Londra’daki UCL Eastman Dental Enstitüsü’nde yapılan 2011 yılı bir çalışmasında shiitake mantarının diş eti iltihabı üzerindeki antibiyotik etkileri test edildi. Shiitake mantarının etkinliği, diş eti iltihabı için kullanılan ve klorheksidin içeren ilaçlarla karşılaştırıldı.

Tedavi sonrasında, toplam bakteri sayıları araştırıldı. Sonuçlar shiitake mantarının, bütün organizmalar üzerinde klorheksidin ile aynı etkilere sahip olduğunu buldu. Hem de sağlıklı hücreleri etkilemeksizin.

Beyin Fonksiyonunu Destekler ve Enerjiyi Artırır

Shiitake mantarı, adrenal işlevleri desteklemeye ve besin maddelerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan B vitaminlerinin mükemmel bir kaynağıdır.

Aynı zamanda bilişsel performansı artırmakla birlikte, doğal olarak gün boyunca odaklanmayı sürdürmek için hormonları denetler. Milyonlarca insan yeterli miktarda B vitamini alamaz ve bu, enerji azalmalarına ve kan hücresi sağlığının bozulmasına neden olur. Diyetinize shiitake mantarı eklemek, B vitamini eksikliğini önleyerek beyin fonksiyonunu artırmaya yardımcı olur.

D Vitamini Kaynağıdır

En büyük D vitamini kaynağı güneştir. Ancak shiitake mantarından da faydalanabilirsiniz. D vitamini, kemik sağlığı için önemli olduğu kadar kalp rahatsızlığı, diyabet, otoimmün hastalıklar için de önemlidir ve bazı kanser türlerini azaltabilir. Kalsiyum ve fosforun emilim ve metabolizması için hayati önem taşımaktadır.

Bol miktarda D vitamini alınması, bağışıklık sistemini düzenleyip desteklemeye, sağlıklı vücut ağırlığının korunmasına, yaşlandıkça beyin fonksiyonunun sürdürülmesine, astım semptomlarının şiddetinin azaltılmasına ve kadınlarda romatoid artrit riskini azaltmaya yardımcı olur. Mantarın yanında somon, çiğ süt ve yumurta, D vitamini açısından zengin en iyi besinlerdendir.

Cilt Sağlığını Düzenler

A ve E vitaminleriyle birlikte selenyum akne şiddetini azaltabilir ve daha sonra ortaya çıkabilecek akne oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir. 100 gram shiitake mantarında 5.7 miligram selenyum bulunur ve bu da günlük tüketmeniz gereken miktarın % 8’idir.

Bir araştırmada, 29 hastaya, 6 ila 12 hafta boyunca günde iki kez sivilce için 0.2 miligram selenyum ve 10 miligram tokoferil süksinat verildi. Tedavi sonrası hastalar pozitif sonuçlar verdi. Shiitake mantarındaki çinko aynı zamanda bağışıklık fonksiyonunu geliştirir ve cildi iyileştirmek için DHT hormonu oluşumunu engeller.

Shiitake Mantarı ve Besin Değerleri

100 gram shiitake mantarında aşağıdaki besin değerleri mevcuttur:

34 kalori
0.5 gram yağ
6.8 gram karbonhidrat
2.5 gram diyet lifi
2,4 gram şeker
2,2 gram protein
4 miligram niasin (Günlük ihtiyacın % 19’u)
1,5 miligram pantotenik asit (Günlük ihtiyacın 15’i)
0.2 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 15’i)
0.2 miligram riboflavin (Günlük ihtiyacın % 13’ü)
18 uluslararası birim D vitamini (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
0.2 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 12’si)
112 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 11’i)
5.7 mikrogram selenyum (Günlük ihtiyacın % 8’i)
0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 7’si)
1 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 7’si)
304 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 6’si)
20 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)
0.4 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 2’si)