Kilo vermek istiyor ancak tembel misiniz veya spor yapacak vaktiniz mi yok? Pek masraf etmeden kilo verme sürecinize bir destek mi arıyorsunuz? Sonunda bu soruna çare bulacak bir şey ortaya çıktı.

Bu çözüm evlerimizde her gün kullandığımız sıcak su. İnanması zor olsa da sıcak suyun kilo vermeye ciddi bir etkisi bulunuyor.

Sıcak Su Nasıl Kilo Verdirir?

Doğal Şekilde Susuzluğu Giderir

Vücuda yeterince su tedarik etmenin en iyi yolu, soğuk da olsa sıcak da olsa su tüketmektir. Bedenimizdeki her hücre besinleri emmek ve atıkları atmak için suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle her gün en az sekiz bardak su içmek gerekir. Bu su miktarı böbreklerin vücuttaki atık ve toksinleri verimli şekilde süzmesine yardımcı olur ve vücuttaki tüm biyokimyasal ve metabolik işlemlerin gerçekleşmesine destek sağlar.

Su hayatta kalmamız için çok önemlidir. Doktorlar, diyetisyenler ve sağlık uzmanlarının hepsi her gün en az 7-8 bardak su içilmesini öneriyorlar. Bazıları soğuk suyu tercih etse de, pek çok diyetisyen sıcak veya ılık su içilmesini öneriyor. Sıcak veya ılık suyun vücuda faydalarının daha fazla olduğu belirtiliyor.

Doğal Bir Temizleyicidir

Sıcak su vücudun temizliğini kolaylaştırır. Günde iki bardak sıcak su içerek sindirim problemlerinin üstesinden gelebilirsiniz. Sabah erkenden sıcak su içmek vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve sistemi temizler. Aç karna her sabah sıcak su içmek, bağırsak hareketlerinin hılanmasını sağlar ve kabızlığı engeller. Ayrıca besinlerin daha hızlı parçalanmalarını sağlar ve böylece bağırsaklardan daha hızlı geçerler.

Doğal Olarak Kilo Verdirir

Sıcak su vücuttaki yağ depolarının daha kolay parçalanmasını sağlayarak kilo verdirir. Yeteri kadar suya sahip olan bir bedende, kaslar ve organlar da daha iyi çalışırlar. Bu sayede metabolik aktivite düzeyi artar ve kaloriler daha hızlı yakılırlar. Normal bir insan, düzenli olarak yemeklerden 15 dakika önce sıcak su içmelidir çünkü bu durum iştahınızın da azalmasına yardımcı olur. Bu sayede aşırı yeme ve kalori alma ihtimali de azalır. Uzmanlar kahvaltıdan önce ılık su tüketmenin de kalorileri azalma yolunda oldukça etkili olduğunu belirtiyorlar.

Pek çoğumuz açlık ve susuzluğu karıştırırız ve bu karışıklık maalesef fazla miktarda yememiz ile sonuçlanır. Zira susuzken aç olduğumuzu sanmak gereksiz yere yememize sebep olur. Eğer böyle bir durum içerisinde kalırsanız, bir bardak sıcak su için ve eğer gerçekten susamışsanız, susuzluk ve açlık hissi ortadan kalkacaktır.

Bu yüzden yanınızda her zaman bir şişe sıcak su bulundurun ve aç karna sabahları bir bardak için. Suya biraz misket limonu suyu ve bal eklemek de hem sağlığınız hem de cildiniz için iyi olacaktır.

Sıcak veya ılık su içmenin önemi, onun vücut sıcaklığımıza kolayca adapte olmasıdır. Bu sayede metabolizma hızlanır ve kilo kaybı mümkün olur. Gün içerisinde sıcak su içmeyi de unutmamanız gerekli.

Suyu çay, kahve ve diğer içeceklerin formunda tüketmeyi sevenler içinse haberler kötü. Zira bu içecekler suyun yerini tutmuyorlar ve faydalarını elde edebilmek için suyu sıcak ve saf bir şekilde içmek gerekiyor.

Sıcak Suyu Aromalandırmak

Her gün devamlı boş sıcak su içmek biraz sıkıcı olabilir. Ayrıca bazıları boş su içmekten hoşlanmıyor da olabilirler. Ancak buna karşı gelmek için suya kafeinli şeyler veya şeker katmaktan kaçınmak, biraz daha doğal yöntemleri tercih etmek gerekiyor.

Bu etkiyi elde edebilmek için suyunuza bir kaç damla limon suyu katabilirsiniz. Limonotu suyu da bir bardak suya güzel bir aroma verebilmek için değerlendirebileceğiniz fırsatlar arasında. Ayurvedik tıpta suya misket limonu suyu ve bal katmanın yararlarından da bahsediliyor. Bu uygulama sadece sindirime yardımcı olmaz, aynı zamanda sıvının tüketimini de daha keyifli hale getirir.

Dilerseniz nane yaprakları, zencefil gibi ürünleri kullanarak da suyunuzu biraz aromalandırabilirsiniz. Bir kaç taze meyve doğradıktan sonra onları suya katmak da işinize yarayabilir. İlla ki bitki çayı formunda su tüketmek istiyorsanız, şeker katmaktan kaçınmanız gerekli.