© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sıkıldığınızda yapabileceğiniz 20 şey

Sıkıldığınızda yapabileceğiniz 20 şey

Sıkılganlık herkesin yaşamının bir noktasında deneyimlediği yaygın bir problem. Bazıları kolayca sıkılabilse de, bazıları ise nadiren sıkılıyor.

Sıkılmanın hissiyatı yapacak bir iş olmaması hissiyatına benzetilebilir. Yapacak hiç bir şeyiniz olmadığını hissedersiniz. Parmağınızı tam olarak üstüne koyamadığınız içten gelen bir boşluk hissinin farkına varırsınız.

Eğer bu durum çözülmezse, sıkılganlık çileden çıkmaya dönüşür. Sıkılganlık aynı zamanda bir kaygı ve stres durumunu da uyarır.

Hatta bazı insanlar sıkılganlığın onlara çok kötü ve istenmeyen şeyler yaptırmalarına da izin veriyorlar.

Kolayca sıkılıyor musunuz?

Yaşamınızın sıkıcı olduğunu mu hissediyorsunuz?

Sıkılganlığın üstesinden gelmeniz için yapılabilecek 20 şeye hızlıca bir göz atın.

1- Ruha İyi Gelen Şarkılar Dinleyin

Sıkıldığımda yaptığım kesin şeylerden birisi budur. Kulaklığınızı takın, müziğin sesini minimuma indirin ve kendinizi şarj edip morallendirin.

2- Okuyun

Roman okumak hayli kolay bir iş ve okunacak roman sayısı da bitecek gibi değil. Bu nedenle sıkılınca bir tanesini alıp okuyorum.

Bazı insanlar ise pek roman sevmiyorlar ancak romanlar dışındaki okunacak şeyleri beğenebiliyorlar. Pek çok ruhani, motivasyonel, ilham verici ve hatta akademik kitap okunabilir durumda.

3- Uzun Bir Yürüyüşe Çıkın

Bir meditasyon yürüyüşü sıkılganlık ile savaşta yardımcı olabilir. Doğayı takdir etmek için veya çevrenizde neler olup bittiğini görmek için biraz yürüyün.

4- Film İzleyin

Sıkıldığınızda ruhunuza iyi gelecek, moralinizi düzeltecek filmler izlemenizi öneriyorum. Bunlar kısa video klipler bile olabilirler. YouTube üzerinde de pek çok güzel videoya ulaşabilirsiniz.

5- En İyi Arkadaşlarınızla Sohbet Edin

İyi arkadaşlar, onlardan ne kadar uzak olursanız olun sizi eğlendirir, mutlu eder ve cesaretlendirirler. Onlarla etkileşime geçmek sıkılganlığın üstesinden gelmek için iyi bir yol. Hatta birlikte bir iki aktiviteye bile katılabilirsiniz.

6- Meditasyon

Dini inancınıza göre bir meditasyon yapabilirsiniz. Başardığınız ve başarmak üzere olduğunuz şeyleri de meditasyonda düşünebilirsiniz.

7- Yemek Pişirin

Sıkılma anlarında sevdiğiniz özel bir yemeği yapmak için uğraşabilirsiniz. İnternetten yeni tarifler öğrenmek de mümkün.

8- Alışverişe Çıkın

Eğer paranız varsa ve bir alınacaklar listeniz varsa, alışverişe çıkabilirsiniz. Paranız olmasa bile gidin ve gözlerinizi şenlendirin. Bol bol resim çekinin ve gülün.

9- Dinlenin ve Uyuyun

Bazen sıkıldığınızda tek ihtiyacınız kısa bir kestirme veya bir süre uyumaktır. Sonrasında tekrar işlerinize devam edebilirsiniz.

10- Spor Yapın

Oturup da sıkılganlıkla boğulmak yerine odanızda bile biraz spor çalışmaları yapabilirsiniz.

11- Haberleri Dinleyin

Radyonuzu açın ve dünyada neler olup bittiğini dinleyin.

12- Mesajlarınızı Dinleyin

Sıkılganlığı yok etmenin bir diğer yolu ise ruhani mesajlar dinlemektir.

13- Yeni Bir Şey Öğrenin

Sıkılganlık dönemini yeni bir şey öğrenmek için kullanabilirsiniz. Yeni bir dil, yeni bir yetenek, yeni bir tarif ve benzeri herhangi bir şeyi Google’dan veya uygulamalardan öğrenebilirsiniz.

14- Evi Temizleyin

Çamaşırları yıkayın, odanızı düzenleyin ve etrafı toparlayın.

15- Oyun Oynayın

Pek çok eğitim odaklı oyun var. Bunlara el atıp deneyebilirsiniz. Ayrıca puzzle, kelime bulmaca ve hatta video oyunları bile oynayabilirsiniz.

16- Hedeflerinizi Gözden Geçirin

Günlüğünüzü alın ve hedeflerinizi gözden geçirmeye başlayın. Günlüğünüzü boylu boyunca okuyun. Olan bitenlere şükredin ve olmayan şeylere dair umudunuzu ise koruyun.

17- Çok İyi Yaptığınız Bir Şeyle Oyalanın

Çizin, yazın, boyayın, şarkı söyleyin, örün, tasarlayın. Enstrüman çalın veya başka bir şeyle meşgul olun.

18- Seminerlere ve Online Derslere Katılın

İnternette eğitim alınabilecek pek çok site var ve ayrıca şehrinizdeki kurs ve seminerlere de katılabilirsiniz.

19- Blogları Ziyaret Edin

Pek çok blogger var. Düzenli olarak ziyaret ettiğim bloglar mevcut ve bunlardan bir tanesinde işinize yarayacak bir şeyler kesinlikle olacaktır.

20- Dua Edin ve Kutsal Kitabı Okuyun

Dua etmek ve kutsal kitabınızı okumak sıkılınca ilk olarak aklınıza gelmeyebilir. Ancak sıkılganlığın üstesinden gelmeniz için iyi bir alternatif olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir