Sıkılmadan izleyeceğiniz en iyi 20 Kore filmi - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Sıkılmadan izleyeceğiniz en iyi 20 Kore filmi

Sıkılmadan izleyeceğiniz en iyi 20 Kore filmi

Uzak Doğu’nun kendine hayran bırakan ve her daim merak edilen gizemli yaşamı, güzel kadınları bir de doğası gereği aşırı sert görünümlü erkekleri… Tam olarak keşfedilmesi pek de mümkün görünmeyen Uzak Doğu’nun gizemi kesinlikle filmlerle, dizilerle bir nebze olsun aralanmakta ve aslında bu şekilde dünyanın geri kalanının merakı daha da teşvik edilmektedir.

İşte uzak Doğu karakterleri denince ilk akla gelen elbette ki Kore filmleri oluyor. Biraz mistik, bolca gizemli, güzel kadınlar, asabi erkekler ve sıra dışı yaşam tarzlarıyla Kore filmlerinin en iyilerini sizlere de tanıtmaya çalıştık. Seçtiğim, izlediğim ve beğendiğin en iyi 20 Kore filmi şu şekilde listemde yer buluyor.

20. Yeopgijeogin Geunyeo (Hırçın Sevgilim) – 2001

Güney Kore yapımı bir romantik komedi olan Hırçın Sevgilim, aşk mektupları ve onların etkisini hafif melodram tarzında işliyor. Hem aşk hem de kader ve tesadüfler yaşamımızdaki yeri gayet gerçekçi bir kurguyla anlatılmış.

19. Modified City (Fabricated City) – 2017

Esrarengiz bir cinayet işlenir ve bu suç da kahramanımız Kwon Yoo’nun üstünde kalır. Karmaşık, sürükleyici, suç ve suçlu ilişkisinin çarpıcı bir kurguyla işlendiği etkileyici bir film.

18. Commitment (Hüküm) – 2013

Klasik bir Kore filmi olarak hem drama hem de aksiyon bir arada işlenmiştir. Babaları başarısız bir casus olan iki kardeşim mücadelelerle ve başarılarla dolu hayat öyküsü anlatılıyor. Hasta olan kız kardeşine bakma ve her ikisinin hayatını da kurtarma sorumluluğunu üstlenen bir abinin yaşam mücadelesi gerçekten inanılmaz.

17. Keulraesik (Klasik) – 2003

Dram, melodram ve tabi ki de bolca gözyaşının olduğu bir Kore filmdir Klasik. Duygusal bir kız olan Ji –hae, edebiyata çok düşkündür. Annesi yurtdışında çalışan, babasını da çok küçük yaşta kaybeden Ji –hae’nin yaşamı hiç de kolay değildir.

16. Adeul (My Son) – 2007

Para ve hırs kimi zaman yetişkinlerin başlarını döndürür ve paranın peşinden koşarken neleri kaçırdıklarını bilmezler. Günümüz döneminin bir çeşit dramı olan ailevi değerlerden kopukluk, filmde çok canlı bir şekilde işlenmiş ve kahramanımızın gözünü para hırsı bürüdüğü için oğlunun hastanede değiştirildiğinin bile farkında varamamıştır.

15. Tae –guk gi hwinalrimyeo (Kardeşlerin Savaşı – Kan Kardeşler) – 2004

Anneleriyle birlikte yaşayan iki kardeş olan Jin Seok ve Jin Tae Lee aslında çok mutlu bir yaşam sürmektedir. Ancak büyük kardeş evlenme hazırlığı yaparken bir savaş çıkar ve iki kardeş de cepheye gider. Bu noktadan sonra önemli olan tek şey birlikte kalabilmektir.

14. International Market (Ode to My Father) – 2014

Yine bir savaş ve içinden çıkan çok ciddi bir dram öyküsü var. Duk –soo, savaştan kaçan bir çocuktur ve ablasını kaybedince başka bir yere göç etmek zorunda kalır. Geldikleri yerde ise ailesine bakmak ve her türlü işte çalışmak zorundadır.

13. The Royal Tailor (Kraliyet Terzisi) – 2014

Sanguiwon bir terzi ailesidir ve kraliyetin tüm kıyafetleri buradan çıkar. Ancak kraliyete yeni bir terzi getirildiğinde işler eskisi gibi olmayacaktır ve Sanguiwon ailesi bir çatışma içine girmek durumunda kalır.

12. Ossakhan Yeonae – Eerie Romance (Chilling Romance) – 2011

Kahramanımız olan genç kızın gözle görülemeyen varlıkları görebilmek gibi herkesten sakladığı bir yeteneği vardır. Tam da hayaletler ile bağlantı kurup başka alemlere geçecekken, genç ve çok yakışıklı adamla aralarında karşı konulamaz romantik bir ilişki başlar.

11. Pok –poong –jeon – ya (The Day Before) – 2010

Bir cinayet işlenmiştir ve Su-in karısını öldürmek suçundan hüküm giyer. Ancak sonrasında gerçek katili bulmak için kaçar. Bu arayış esnasında çok karanlık bir geçmişi olan Mi-ah ile karşılaşır ve aralarında bir aşk başlar.

10. …ing (Bitmeyen Sevgi) – 2003


Annesiyle yalnız yaşayan ve lisede okuyan Mi-na, gerçek aşkı arıyordur. Bir gün odasının camında Yeong-jae isimli birinin sigara içtiğini görür. İşte bu olay onunla tanışmasını sağlar ve hem çok güzel bir arkadaşlık hem de aşk başlar.

9. His Last Gift (Son Hediye) – 2008

İki lise arkadaşından birisi cinayetten ömür boyu hapis cezasını almıştır, diğeri ise bir polistir. Bu polisin kızı bir hastalığa yakalanır ve karaciğer nakli yapılması gerekiyordur. Babasının dokusu uyum göstermeyince, hapisteki arkadaşı devreye girer.

Ancak bunun için eski arkadaşını hapisten çıkarması gerekiyordur. Polis bunu yapmaya hazırken, acaba mahkum arkadaşı da bu kadar iyi niyetli mi?

8. Nae Meorisokui Jiwoogae (Hatırlanacak Bir Anı) – 2004

Aşk, herkesin hayalidir. Tıpkı kahramanımız olan genç kız gibi! O da umutsuz bir aşkın peşine düşer ve bu yolda hep de bir aksilik yaşar. Sonunda tesadüflerle bir gence aşık olacaktır. İlk başta çok da tatmin edici olmasa da zamanla gerçek aşkı bulmak mümkün olmuştur. Ancak bu sefer de umutsuz bir hastalık ortaya çıkacak, anılar da yavaş yavaş silinecektir.

7. Technicians (The Cons Artists) – 2014

Bir grup çok yetenekli teknisyenin işlerini yapmak için sadece 40 dakikaları vardır. Oysaki görevleri Doğu Asya’nın en güvenli gümrüğünden 150 milyon dolar çalmaktır. İmkansıza yakın bu görevde hem dram hem de aksiyon bir aradadır.

6. The Pirates (Korsanlar) – 2014

Tarih kokan, aksiyon dolu, macera filmlerini sevenler için Korsanlar çok iyi bir seçim. Denizde geçen nefes kesen bir macera var. Korsanlar, Joseon Hanedanlığı döneminde kraliyet mührünü yutan gri bir balinayı yakalamak için mücadele etmekteler.

5. Korea (As One) – 2012

Kore’nin Güney ve Kuzey olarak ikiye bölünmesinin halk üzerindeki etkilerinin anlatıldığı dramatik bir hikaye var. İkiye ayrılmış olan ülkenin birleşeceği izleniminin bile halkı ne kadar derinden etkilediği gözler önüne serilir. Zira aslında aynı anavatana ait olsalar da birbirlerini fazlasıyla ötekileştirmişlerdir.

4. Mai Wei (My Way) – 2011

İkinci Dünya Savaşı başlamak üzerdir ve Kore, Japonya’nın işgali altındadır. İşgal kuvvetlerinden bir albayın torunu bir gün Kore’ye gelir ve orada hizmetçilik yapan ailenin oğluyla tanışır. Ancak bir gün gelen beklenmedik hediye hayatlarını alt üst edecektir. Çünkü hediye paketinin içinde bir bomba vardır.

3. Shiri (Swiri) – 1999

Yakın Kore tarihini anlatan en önemli filmlerden birisi olan Swiri, Kuzey Kore askerlerinin acımasız eğitimi ve kadın asker Lee Bang-Hee’nin  sistemli olarak Güney Kore devletinin kilit isimlerini öldürmesidir. Ancak kadın askerin son hedefi biraz zorludur. Zira her defasında tam onu vuracakken başkasını vurur.

2. Kurozu Zero 2 (Crows Zero 2) – 2009

Filmde iki erkek lisesi arasındaki, iki çete arasındaki savaş konu ediliyor. Liselerden birinden mezun olan Sho Kawanishi iki yıl önce diğer erkek lisesi çete başkanını öldürmekten hapse girmiştir. Hapisten çıktığında ise yeni bir savaş başlayacaktır.

1. So –won (Hope) – 2013

So-Won’un annesi bir kırtasiye dükkanı işletmekte ve babası bir fabrikada çalışmaktadır, gayet mutlu bir aileleri vardır. Ancak bir gün okula giderken So-Won kaçırılır ve tecavüze uğrar. Acaba, hastaneye kaldırılan So – Won ve ailesinin hayatı eskisi kadar güzel olabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir