© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sivilce kurutucu tonik

Sivilce kurutucu tonik

Herkese merhaba! “Evdeki malzemeler ile nasıl cilt bakımı yapılır?” konularımın bir yenisi ile daha karşınızdayım. Bugün de gençlerin ve özellikle akne problemi yaşayanların çok beğeneceği bir tarif ile karşınızdayım. İşte, sivilceli ve yağlı ciltler için anında etki eden tonik karışımı!

Akne Nedir?

Öncelikle, akneyi anlamak gerekiyor. Akne, pek çok farklı nedene bağlı olarak oluşabilir. Akne, aslında ciltteki enflamasyon dediğimiz bir problemdir. Enflamasyon, yangı ve iltihap anlamına gelir. Yaşadığımız sağlık problemleri, hormonal problemler, yediklerimizin yaptığı gıda alerjileri sonucunda; cildimizde sivilce, akne ve siyah nokta oluşabilir.
Bunu gidermenin en önemli silahı, temizliktir. Özellikle sivilce, akne ve yağlanma problemi yaşıyorsanız; cildinizi sabah- akşam çok iyi temizlemeniz gerekmektedir. Piyasada, farklı fiyat aralığında akne karşıtı pek çok ürün bulunuyor. Cildinizi sabah ve akşam, akne karşıtı ürünlerle temizlemeniz gerekmektedir.

Ürün kullanımının yanında, beslenmenizin de çok etkili olduğunu söylemem gerekiyor. Alerji yapan şeyler, özellikle yüksek asit içeriğine sahip içecek ve yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Bunlar; asitli içecekler, kızartmalar, baharatlar, domates gibi asit miktarı yüksek gıdalardır. Sitemde, sivilceye neden olan yiyecekler ile ilgili pek çok içerik bulabilirsiniz.

Bu yazıda, sivilce kurutucu doğal tonik hazırlayacağız. Bunu da elma sirkesi ve maden suyu ile yapacağız. Elma sirkesi ve maden suyu karışımı;

• Cilt üzerinde birbirini çok iyi dengeler ve cildi alkali eder,
• Cilt üzerindeki kızarıklığı giderir,
• Enflamasyon giderici etkiye sahiptir,
• Gözenekleri sıkılaştırır,
• Yeni sivilce oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.

Ev Yapımı Sivilce Kurutucu Tonik Nasıl Uygulanır?

Malzemeler: 1 kahve fincanı maden suyu + 1 kahve fincanı elma sirkesi

Elma sirkesi ve maden suyunu aynı ölçüde bir kapta karıştırın. Daha sonra, bir pamuğu karışıma batırın ve cildinizi temizledikten sonra, tüm yüzünüze bu karışımdan sürün.

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor! Bazılarınız, sabah kalktığınızda ılık bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip içiyorsunuzdur. Bununla ilgili uzmanlar ikiye ayrılmaktadır. Diyetisyenler, bunun bir etkisi olmadığını belirtiyor, doğrudur.

Ancak, içerisinde probiyotik ve prebiyotik olduğu için; sindirim problemi yaşayanların, sabah aç karna ılık bir bardak sirkeli su içmelerinde bence bir sakınca yoktur. Onun dışında, probiyotik yönünden zengin ve bağırsak dostudur.

Probiyotikleri, cilt üzerinde kullanmanızda da hiçbir sakınca yok. Elma sirkesi, alkali değeri yüksek bir besindir. Çevresel şartlar, cildimizi iyi temizlememiz, cilt üzerinde kullandığımız sentetik içerikler ve yediklerimiz; cilt üzerinde, hem içeriden hem dışarıdan enflamasyon yapıcı etkiye sahiptir.

Elma sirkeli ve maden sulu sivilce kurutucu toniği, sabah-akşam temiz cilde kullanabilirsiniz. Hiçbir son kullanma tarihi yoktur. Akneli cilt probleminiz olmasa da kullanabilirsiniz. Cildiniz çok kuruysa, sonrasında nemlendirici bir serum kullanabilirsiniz.

Şimdilik benden bu kadar. Hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir