Sivilce, birçok insan için uzun yıllar mücadele gerektirebilir. Genellikle ergenlik çağı ile ilişkilendirilse de, “yetişkin aknesi” de birçok insan için can sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle, sivilcelerden muzdaripseniz, yalnız olmadığınızı ve bunun utanılacak bir şey olmadığını kabul edin…

Çenenizde veya alnınızda sivilce çıkması, kaç yaşında olursanız olun sinir bozucu olabilir. Hatta, bazen özgüveni de olumsuz yönde etkileyebilir. Aslında, akne tamamen normaldir, ancak bu, size vücudunuzda başka bir şey olduğunu söylemeye çalışmadığı anlamına gelmez.

Sivilce problemi birçok nedene bağlı olabilir. Bu nedenle, ne tür sivilcelerle uğraştığınız ve genellikle nerede çıktığına dikkat etmeniz önemlidir. Alnınızda, burnunuzda ve hatta sırtınızda sivilce oluşması farklı sorunlara işaret ediyor olabilir. Akne; yağlı cilde sahip olmaktan hormonal problemler gibi daha ciddi durumlara kadar, uğraştığınızı bilmediğiniz diğer sağlık sorunlarını gösterebilir.

Sivilceler söz konusu olduğunda, akla ilk gelen bileşenlerden biri “akneye eğilimli ciltler için harika” olduğu söylenen salisilik asittir. Salisilik asit içeren temizleyiciler, tonikler ve serumlar; cildi pul pul dökerek ve gözenekleri açarak çalışır. Aynı zamanda, tıkanmış gözeneklere derinlemesine nüfuz ederek onları temizleyebilir. Ayrıca, iltihaplanma karşıtıdır.

Ancak, sivilce tedavisi olmak ve çok az veya hiç iyileşme görmemek de gerçekten sinir bozucu olabilir. Neyse ki sivilcenin türü ve nerede çıktığına bağlı olarak altta yatan nedeni bulabilir, tedavi edebilir ve sivilcelerin tekrar etmesini önleyebilirsiniz…

Sırtınızda sivilce varsa, cildinize daha yakından bakmalısınız!

sırt sivilcesi
sırt sivilcesi

Sırtta veya vücudun herhangi bir yerinde sivilce çıkması son derece yaygındır. Sırtta çıkan sivilcelerinizin size söylediğini anlamanız için, sivilceye neyin neden olduğunu bilmeniz önemlidir.

Yüz ve vücut sivilceleri birkaç ortak noktaya sahiptir: her ikisi de aşırı aktif yağ bezleri, ölü deri hücrelerinin gecikmeli dökülmesi ve P acnes bakterisi tarafından tetiklenebilir. Ancak, ikisi arasındaki fark; vücuttaki sivilce benzeri şişliklerin, daha çok kıl köklerinin iltihaplanmasıyla tetiklenen folikülitten kaynaklanmasıdır.

Sırttaki sivilceler, ultra kuru bir cilt veya yağlı ciltten kaynaklanabilir. Cildiniz çok kuruysa, yağ bezleriniz bunu telafi etmek için aşırı yağ üreterek sivilcelere neden olur. Diğer yandan, yağlı bir cildin vücudunda sivilceler çıkması da kaçınılmazdır.

Her iki durumda da, sırtınızda sivilce çıkıyorsa, özellikle kış aylarında ve kuru aylarda daha fazla sorun olabileceğinden cildinizi nemlendirdiğinizden emin olun.

Çenedeki sivilceler genellikle hormonal bir dengesizliğe işaret eder.

çenedeki sivilce
çenedeki sivilce

Genç yaşlarda çoğu insan sivilceler ile mücadele eder. Ancak akne, yetişkinler için giderek daha yaygın hale geliyor. Yetişkin aknesi, kadınların neredeyse yarısını etkiliyor. Bununla birlikte, özellikle kadınlar; çene veya çene çizgisinde görülen hormonal akne ile erkeklerden daha fazla mücadele ediyor.

Çenenizde, herhangi bir yerden daha fazla sivilce varsa hormonal bir problemniz olabilir. Bu tür sivilcelere neden olan hormonlar; her ikisi de adet döngüsü boyunca geniş ölçüde değişen östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bu hormonların oranı, kadınların testosteron seviyelerini de etkileyebilir ve hormonal akneye neden olabilir. Çenenizde sivilce problemi varsa, hormonal dengesizliğiniz olabilir. Bu nedenle, vücudunuzda neler olup bittiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dermatoloğa danışmak en iyisidir.

Kistik akne, beslenme tarzınızdan kaynaklanabilir.

Daha önce kistik akneler ile mücadele ettiyseniz, sürecin ne kadar zorlu ve acı verici olabileceğini bilirsiniz. Bu tür sivilce; gözeneklerin tıkandığı, enfeksiyon ve iltihaplanmaya yol açan şiddetli bir sivilce türüdür. Kistik akne, genellikle ergenlikteki hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Ancak, yetişkinlerde de kistik akne görülebilir. Bununla birlikte, kistik akne problemi olan birçok kişi, süt ürünlerini kesmenin sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olduğunu gözlemlemiştir.

Kistik aknelerin süt ürünleri ile doğrudan ilişkili olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu; 3 hafta boyunca süt ürünlerinin tüketimini tamamen kesmektir. Herhangi bir yeni akne geliştirmezseniz, altta yatan sorun bu olabilir. Bu nedenle, kistik akne probleminiz varsa ve bir çözüm bulamıyorsanız; vücudunuz size peynir ve süt gibi gıdaları kesmenizi söylemeye çalışıyor olabilir.

Tüm sivilcelerle uğraşmak zordur. Ancak, kistik akne gerçekten de dikkate alınması gereken bir konudur. Aknenin en acı verici formlarından biri olmasının yanı sıra, görünümü ile utanç verici olabilir.

Kistik bir akne, günlerce hatta haftalarca yüzünüzde büyük, kırmızı bir nokta durması anlamına gelebilir. Uzun süre kistik akne ile mücadele ettikten ve süt ürünlerini tüketmeyi kestikten sonra bile hala yanıt alamadıysanız, sivilcelerin oluşmasının nedeni başka bir gıda olabilir.   ayrıca glisemik indeks yüksek gıdalar ve gluten içeren gıdalar ile akneniz arasındaki ilişkiyi takip etmek, varsa bir ilişki sebep olan gıdayı diyet listenizden çıkarmak en azından tüketimini azaltmak mantıklı bir çözüm olacaktır.

Kistik akne, kadınlar için daha fazla sorun olabilir

kistik akne
kistik akne

Kistik akne, vücudunuzda, içeride bir yerlerde bir şeylerin ters gittiğini haber veriyor olabilir. Bazen buna, aşırı androjen kaynakları veya hormonal dengesizlikler neden olabilir. Bunun en yaygın suçlusu ise; kadınlarda yumurtalık kisti, anormal ve ağrılı regl dönemleri ve çoğu zaman akneye neden olduğu bilinen Polikistik Over Sendromu’dur.

PKOS, doğurganlık çağındaki kadınların %10’unu etkileyen, nispeten yaygın bir sorundur. Tedavisi olmasa da birçok tedavi şekli vardır. Bu nedenle, kistik aknenizin altında yatan nedenin PKOS olabileceğini düşünüyorsanız, kesinlikle dermatoloğunuza bundan bahsedin.

Yanaklardaki siyah noktalar bir uyarı çağrısı olabilir

Dünya üzerindeki neredeyse herkes, hayatının bir noktasında siyah nokta ile uğraşmıştır. Siyah noktalar, genellikle burunda oluşur. Bu nedenle, yanaklarınızdaki siyah noktaların giderek arttığını görüyorsanız, bunun nedeni başka bir şey olabilir. Aslında bu, vücudunuzun güneş hasarı yaşadığı anlamına gelebilir.

Açık komedonlar olarak da adlandırılan yanaklardaki siyah noktalar; güneş hasarı ve sigaranın yanı sıra aşırı sebum üretimi, gözeneklerin makyaj nedeniyle yağ ile tıkanması gibi siyah noktaların nedenlerinden kaynaklanabilir. Siyah noktaların yanaklarınızda da olduğunu fark ederseniz; daha fazla güneş kremi sürmeyi veya sigarayı bırakmayı deneyin ve yeni siyah noktaların oluşmasının durup durmadığına bakın.

Beyaz noktalar, genetik bir soruna işaret edebilir.

Siyah noktaların aksine, beyaz noktalar o kadar yaygın değildir. Ancak, yine de varlığı sinir bozucudur. Beyaz noktalar; ölü cilt hücreleri, yağ ve bakteriler gözeneklerinizden birinde sıkışıp kaldığında oluşur. Siyah noktalara oranla çok daha görünür olduğu için, uğraşması da daha sinir bozucu olabilir. Ve ne yazık ki, onlardan kurtulmak o kadar kolay olmayabilir.

Evet, akne ve beyaz nokta oluşumunda genetik çok önemli olsa da makyaj ürünleri, bazen kullanılan nemlendiriciler, ve tabiki beslenme tarzı da çok önemlidir. Bu tabloda en başarılı tedavi , medikal cilt bakımlarıdır. Çünkü dışarıya açılan bir kapısı olmayan bu beyaz noktalara önce bir buhar uygulanmasının yapılması, lezyonlar yumuşadıktan sonra da ince bir iğne yardımı ile güvenli bir şekilde temzilenmesi gerekir

Yanaklarda kistik olmayan sivilceler, temizlik sorununa işaret ediyor olabilir.

sivilce
sivilce

Sivilceler, kendini pek çok farklı şekilde gösterebilir. Bu nedenle, sivilcenizin sağlığınız hakkında söylüyor olabileceği pek çok şey vardır.

Çenede çıkan bir sivilce hormonal dengesizlik anlamına gelebilse de, yanaklarda çıkan düz sivilceler daha az karmaşık bir şeyden kaynaklanabilir. Bazen sivilceler, yüzünüze değen şeylerden kaynaklanabilir.

Örneğin, cep telefonunuz, cildiniz için zararlı bakterilere ev sahipliği yapabilir. Ve telefonunuzu yüzünüze her tuttuğunuzda, bu bakterileri cildinize yayarak potansiyel olarak daha fazla sivilceye neden olabilir. Yani bazen sivilceler; kirli telefonlar, yastık kılıfları ve yüzünüze dokunmak gibi diğer alışkanlıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Bu nedenle, yanağınızda kistik olmayan birkaç sivilce fark ederseniz; telefon ekranınızı dezenfekte etmeyi ve yastık kılıflarınızı daha sık değiştirmeyi deneyin. Bu gibi küçük değişimler, büyük bir fark yaratabilir.

Sivilcelerin nedeni stres olabilir

Stres, sivilce dahil birçok sorunun altında yatan nedenlerden biridir. Bitirmeye çalıştığınız bir proje veya sorunlu bir ilişki, sivilceye neden olabilir. Stres, kadınlarda sivilce için önemli bir faktördür. Günümüzde, yetişkin kadınlarda her zamankinden daha fazla sivilce görülmektedir.

CRH adı verilen stresle ilgili bir hormon, cildin yağ bezlerindeki reseptörlere bağlanarak cildin yağını artırabilir. Bu nedenle, sürekli sivilceleriniz varsa ve nedenini anlayamıyorsanız, bunun nedeni stres olabilir. Bu yüzden, rahatlamak için meditasyon yapmak ve sakinleşmek faydalı olabilir.

Sivilce, bağırsak sağlığındaki bir soruna işaret ediyor olabilir.

Sivilce ile mücadele ediyorsanız, bağırsak sağlığınızla ilgili bir sorununuz olabilir. İnce bağırsağınızdan kan dolaşımınıza bir şeyler sızdığında ortaya çıkan sızıntılı bağırsak sendromu, sivilce gibi cildinizde iltihaplanmaya neden olabilir.

Ayrıca, belirli yiyecekleri yediğinizde, bağırsaklarınız bunlarla başa çıkamaz ve cildiniz bozulabilir. Bu yiyecekler, bağırsaklarda iltihabı tetikleyen yiyeceklerdir. Suçlular, genellikle glüten veya süt içeren yiyeceklerdir.

Geçmeyen sivilceler ile mücadele ediyorsanız, vücudunuz size sağlığınızla ilgili başka bir şeyin olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir. Temiz bir cilt ve daha iyi bir cilt sağlığı yalnızca bir dermatolog ziyareti kadar uzakta olabileceğinden, vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım alın.

Sivilceleri önlemenin 3 yolu

temizleme

Sivilcelerinizin alevlenme eğilimi gösterdiği her yer için, bu genel cilt bakımı ipuçları size yardımcı olabilir:

1.Temizleyin: Cildinizi günde 2 kez cilt tipinize uygun, nazik bir temizleyici ile yıkayın. Losyon temizleyiciler yerine köpüklü temizleyiciler kullanabilirsiniz. Çünkü köpükler, ciltteki yağları ve kiri kaldırmada daha başarılı olabilir.

2.Peeling yaparken dikkatli olun: Çok agresif bir şekilde peeling yaparsanız, cildinizi tahriş edebilir ve sivilceleri daha da kötüleştirebilirsiniz. Haftada en fazla 1-2 kez peeling kullanın ve herhangi bir tahriş olursa bırakın.

3.Makyaj fırçalarını düzenli olarak yıkayın: Makyaj fırçalarınız, tıkanmış gözeneklere neden olan yağ ve bakterilere ev sahipliği yapabilirler. Onları haftada 1 kez yumuşak, kokusuz bir şampuanla temizlemeyi deneyin.

Hepimiz bazen sivilce ile uğraşmak durumunda kalırız. Ancak, arkasındaki ipuçlarını görebilir ve bir uzmandan yardım alırsanız, sorun çok daha hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır.

Kaynaklar

What Your Acne Is Telling You About Your Health https://www.thelist.com/165674/what-your-acne-is-telling-you-about-your-health/

What Does It Mean When Acne Is on Certain Areas of Your Face? https://health.clevelandclinic.org/what-does-it-mean-when-acne-is-on-certain-areas-of-your-face/