Her gün binlerce kişi ayak bileğini burkar ve bu durum herhangi bir yaşta herhangi bir yerde sizin de başınıza gelebilir. Burkulmaların temel sebepleri arasında sürekli aynı hareketi yapmak ve kötü bir duruş ile spor yapmak bulunmaktadır. Bunun yanında karşılıklı kaslar arasındaki dengesizlikler, alınan darbeler, yaştan kaynaklı dengesizlikler ve düşme gibi bazı faktörler de ayak bileklerinin burkulmasına sebep olur.

Burkulmanın en büyük sebebi, bileği destekleyen bağlarda bir hasar oluşması ve böylece kemiklerin bir arada durmakta zorlanmalarıdır. Özellikle eklemler, bilek, dizler, belin bir kısmı, boyun, dirsek ve omuzlar bağ doku ile bağlı kalırlar ve ters hareketlerde bu bağlar zarar görebilir, hatta kopabilirler.

 

Bilek burkulmalarının en sık ortaya çıktıkları koşullar aşağıdaki şekildeler:

  • Egzersiz, koşma ve yürüme sırasında hızlı hareket etmek, dengesiz hareket etmek ve çok sert bir yüzey üstünde bulunmak. Ayrıca ayakları desteklemeyen ayakkabılar da riski arttırmaktadırlar.
  • Tökezlemek, düşmek ve bileği zorlamak zorunda kalmak.
  • Kötü bir duruş sergilemek. Zira kötü duruş bileklerdeki belli bölgelere fazladan yük bindirir.
  • Kas hasarlarına sahip olmak.
  • Eski yara ve kırılmaların tendonlarda baskı yaratması.
  • Dinlenmeden ve uzun süre aşırı egzersiz yapmak.
  • Yaşlanma veya artrit sebebiyle az hareket etme.
  • Gevşek bağlar ve eklemlerde kıkırdak doku kaybı.
  • Bacakların farklı boyda olmasının yarattığı baskılar.

7 Doğal Burkulmuş Bilek Tedavisi

Dinlenme ve Buz Basma

Herhangi bir yaralanmada dinlenmek iyileşme sürecinin en büyük parçasıdır. İlk olarak bir miktar iyileştiğinizde, yavaş yavaş bileklerinizi hareket ettirebilir ve sertliği alabilirsiniz. Ayrıca ilk günlerde burkulan bölgeye buz uygulamanız da iyi olacaktır lakin buzu bir tülbente sarmadan sakın cildinize dokundurmayın.

Yaralanmadan sonra 3 gün yatmanız ve yavaş yavaş hareketlenmeye başlamanız tedavi için doğru olacaktır.

Formunuzu İyileştirin

Kötü bir duruşu olan ve formsuz olan kişiler, yürürken veya egzersiz yaparken bileklerini burkma riski altındadırlar. Bilhassa yürürken ayaklarını dışa doğru açanların ayak kenarlarında ve tabanlarında ciddi bir baskı ortaya çıkar. Bu baskı bacak ağrıları ve koşarken kas yaralanmalarının en büyük sebebidir.

Dolayısıyla ayaklarınızdaki bu bozuklukları çaba göstererek düzeltmeniz, ayrıca düzenli spor yaparak biraz forma girmeniz ve kaslarınızı çalışmaya alıştırmanız çok önemli.

Duruşunuzu Düzeltin

Zayıf bilekler genellikle burkulma ve dönme eğilimindedirler ve bu da sizi kötü bir duruş sergilemeye iter. İyi duruş pozisyonları hakkında eğitim veren terapistler mevcut ve onlardan bu konuda gerekli eğitimi alabilirsiniz. Zira duruşun iyileşmesi kaslarınızın ve eklemlerinizin kullanımını da oldukça değiştirecektir ve bilekleriniz zarar görmeden hareketleri gerçekleştireceklerdir.

Enflamasyonu Azaltma ve Kolajen Bakımından Zengin Bir Beslenme

Beslenme düzeninin bacak yaralanmaları ile olan ilişkisini anlamamış olabilirsiniz ancak aslında vücudumuz kasları, eklemleri ve bağları sağlıklı tutabilmek için besinlere ihtiyaç duyar. Dolayısıyla doğal yoldan burkulma tedavisi için alınabilecek bazı değerli besinler var. Bunlar şu şekilde sıralanıyorlar:

Kolajen kaynakları: Kolajen vücutta en çok bulunan proteindir ve tüm dokuları sıkı tutmak için gereklidir. Kemik sıvılarında kolajen bulunur ve bunlar da iyileşmeyi hızlandırırlar. Burkulma tedavilerinde ve bağ doku tedavilerinde de kolajen kullanılır.
Temiz protein: Vücudumuz baskı görmüş dokuları protein olmadan tedavi edemez. Bu nedenle her gün yüksek kaliteli protein tüketmek gerekmektedir. Bunu deniz balıklarından yahut ot yemiş hayvanın kırmızı etinden elde edebilirsiniz.
Yeşil yapraklı sebzeler: Kale, brokoli, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda antioksidan bulunuyor. Bunun yanında K vitamini ve mineral açısından da oldukça zenginler.

C vitaminli besinler: C vitamini kolajenlerin üretimi için gereklidir ve dolayısıyla tüm dokular için en önemli maddeler arasındadır. Taze meyvelerde bol bol C vitamini bulabilirsiniz.

Çinkolu besinler: Çinko vücuttaki kimyasal reaksiyonları yönetir ve bağışıklık sistemine destek olur. Kırmızı et, kabak çekirdeği ve ıspanakta onu bulabilirsiniz.

Antioksidan bakımından zengin gıdalar: Eğer çok aktif ve stres altındaysanız, serbest radikaller ortaya çıkacaklardır. Onlara karşı gelebilmek için antioksidan gıdaları tercih edin.

Doku Tamirine Destek Olan Takviyeleri Deneyin

Bromelain, kolajen, omega-3, yeşil sebze tozları ve MSM besin katkılarını alarak doku tamiri ve büyümesini daha kolay hale getirebilirsiniz.

Yumuşak Doku Terapisi

Pek çok burkulmanın cerrahi müdahale olmadan tedavi edilebildiğini belirtelim. Ancak bunun için fizik tedavi uzmanlarına başvurmanız gerekiyor çünkü uygulanması gereken aşamalar her bireyde farklı olabiliyor.

Ağrıyı Azaltmak İçin Öz Yağları Kullanın

Öz yağlar, burkulma tedavilerinde ağrı gibi semptomları ortadan kaldırabiliyorlar. Selvi öz yağı enflamasyonu azaltması ve dolaşımı arttırması ile bu konuda iyi bir destek olacaktır. Bunun yanında nane yağı ve buhur yağı ile de güzel bir etki yakalayabilirsiniz. Bunun için burkulan bölgeye masaj ile öz yağları yedirmeniz gerekiyor. Dilerseniz jojoba yağı, lavanta yağı, hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırarak da uygulayabilirsiniz.