© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Soya Filizinin Sağlığımıza 5 Faydası

Market salata malzemeleri reyonlarında paketli olarak sıkça rastladığımız soya filizi bir dönem çok öne çıkmıştı. Ancak kullanım sırasındaki tazeliği, buzdolabında kısa bekleme süresi işin içie girince sanki biraz uzak kalındı. Bence hala kullanılabilir çünkü filizlenme ile elde edilen filizler yaşayan bir besin aslında ve çok ama çok sağlıklı enzimler içerir. Ancak dediğim gibi tazeliği ve korunması çok önemli.

Soya filizileri aslında çok yaygın, ancak Doğu Asya mutfağında tüm yemeklerde bile kullanılır desek yanlış olmaz. Taze ve sağlıklı soya filizleri tüketmek göz sağlığını, kemik sağlığını, bağışıklık sistemini ve daha bir çok şeyi iyileştirebilir. Nasıl mı, hadi birlikte göz atalım.

Soya Filizinin Sağlığımıza Faydaları

1. Strese Bağlı Kaygıyı Azaltabilir.


Soya filizlerinin kadınlarda stres, kaygı ve hatta depresyonun azaltılmasına yardımcı olup olmadıklarını belirlemek için bir tanesi C vitamini olan çeşitli vitamin ve mineralleri kullanarak on dört çalışma gerçekleştirilmiş. Avusturalya Adelaide Üniversitesi’nden Joanna Briggs Enstitüsü tarafından derlenen araştırma, C vitamininin kadınların hissettiği strese tepki olarak endişeyi azaltmada etkili olduğunu göstermiş. Şimdi konumuzla ne alakas var diyorsanız okumaya devam edin.

Kadınların yaklaşık % 60’ı hayatlarının bir noktasında endişe çekiyor ve bu durum erkekleri de etkiliyor. C vitamini eksikliği, beynin ruh hali ve uyku üzerinde doğrudan etkisi olan önemli nörotransmitterlerin üretilmesiyle ilgili sorunlara neden olabilir. Bol miktarda C vitamini deponuz olduğundan emin olmak için daha sakin olmanıza yardımcı olacak şekilde C vitaminli besinler tüketmelisiniz. İşte soya filizi de bunlardan en önemlilerinden biri.

2. Sağlıklı Gözler için Destek Olur.

Soya filizlerinde folat bulunduğu için, gözlere ve göz sağlığına yardım etmesi de mümkündür. İç Hastalıkları Arşivlerinde yayınlanan klinik bir araştırma, yaşla ilişkili maküler dejenerasyon (AMD) hakkında bilgi vermek ve diyetinize folik asit, vitamin B6 ve vitamin B12’yi ekleyerek nasıl en aza indirilebileceğini göstermek amacıyla yapılmış.

AMD, 50 yaş ve üstündeki insanlarda genellikle görülen bir göz rahatsızlığıdır. Görme kaybına neden olur. Bunun nedeni, retinanın merkezine yakın küçük bir noktadır ve bize önümüzde keskin görüş veren makulaya zarar verir. Folik asit, B6 ve B12’nin günlük takviyesiyle, AMD’nin büyük ölçüde azaltılabileceğini gösteriyor.

3. Bağışıklık Sistemini Destekler.


C vitamininin bağışıklık sistemini desteklemede rol oynadığını biliyoruz, demir de aynen öyle. Bir fincan çiğ soya filizi, insanların ve kadınların sağlıklı bir vücuda sahip olmaları gereken önemli bir miktarda demir sunuyor. Demir, hücrelerin güçlü kalmasına ve enfeksiyona yakalanmamamıza yardımcı olur. Hasar veren patojenleri öldürme yeteneği nedeniyle demirin önemini gösteren çalışmalar yapılmıştır.

4. Koroner Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır.

American Society for Nutrition tarafından yayınlanan bir rapora göre K vitamini, kalp hastalığının başlamasını azaltmaya yardımcı olabilir. K vitamini kan pıhtılaşma süreci için gerekli olup, kan damarlarında kalsiyum birikimini önlemeye yardımcı olur. Bu, kardiyovasküler hastalık riskini düşürebilir.

Çalışma, koroner arter kalsifikasyonunun (KAK) kardiyovasküler hastalığın bir semptomu olduğunu bildirmektedir. Bununla birlikte, K vitamini progresyonunu en aza indirmeye yardımcı olabilir.

5. Sağlıklı Kemik Gelişimi Sağlar.


Araştırmalar, 50 yaşın üzerindeki kadınların % 50’sinin ve erkeklerin % 25’inin hayatlarının bir noktasında osteoporoz nedeniyle bir kemiğini eritebileceğini gösteriyor. Manganez, soya filizinde bulunur, güçlü kemikler oluşturmak için de çok faydalıdır. Manganez, kalsiyum, vitamin D, magnezyum, çinko, bakır ve bor ile kombine edildiğinde, kadınlarda kemik kütlesini iyileştirdiği gösterilir – bu nedenle osteoporoz riskini azaltabilir.

Soya Filizini Beslenmenize Ekleyin

Soya filizi, beslenmenize lezzetli ve değişik bir katkıdır. Herhangi bir salata ya da sandviçe ekleyin. Asya mutfağından örneklerde kullanın. Neredeyse hiç yağ içermezler, biraz lif içerirler ve besin değeri yüksektir. Buna ek olarak araştırmalar, soya filizlerinin stresin neden olduğu kaygıları azaltabileceğini, iyi göz korumasına yardımcı olabileceğini, bağışıklık sistemini desteklediğini, kalp rahatsızlığı riskini azalttığını ve güçlü kemikler oluşturabileceğini göstermiştir.

Sadece taze olduklarından ve buzdolabında sakladıklarından emin olmayı unutmayın. Daha iyisi, bir veya iki gün içinde onları yiyin. Market raflarına günlük gelmiş olanları tercih edin ve mümkünse hemen tüketin. Çok bekletmek faydadan çok zarar getirebilir.

Soya Filizine Neden Dikkat Etmeliyiz?

Soya filizlerinin kontaminasyon potansiyeli vardır. Onlar gelişirler ve ıcak, nemli bir ortamda filizlendirirler. Bu da, bakterilerin büyümesini teşvik eder.

ABD Sağlık ve İnsan Hakları Kurumu’na göre 1996 yılından beri filizlerle ilgili salmonella ve E. coli salgınlarına dahil yaklaşık 30 salgın meydana geldi – ancak sık görülen bir durum değil, diğer filiz türlerinden de kaynaklanıyor olabilir ama filiz grubuna dahil olduğu için soya filizi de bu duruma dahil edilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir