İnsanın ihtiyacı olan her şey doğanın kendisinde bulunuyor ve bunlar arasında elbette bal ve tarçın da bulunuyor. Hatta bu ikisinin kombinasyonu, sandığınızdan çok daha fazlasını kolayca sunabiliyor. Her iki malzemenin de kolay bulunur olması, onu insanlar için etkili bir hale getiriyor.

Bal ve Tarçın Karışımı Ne İşe Yarar?

Hem tarçın hem de bal, insanlık tarafından binlerce yıldır tüketiliyor. Antik Roma, Yunan, Mısır ve Vedic yazıtlarda bunlara rastlamak mümkün ve Çin tıbbına ait eski reçetelerde 2000 yıldan uzun süredir kullanıldığı görülebiliyor.

Yani her iki malzemenin de çok uzun zamandır kullanımda olması, onların faydalarının gerçekten işe yaradığını gösterebiliyor çünkü binlerce yıldır insanlar bu malzemeler ile şifa buluyorlar.

1990’larda yapılan araştırmalarda da bu kombinasyona yapılan hayli önemli övgüleri görebiliyorsunuz.

Dolayısıyla bu iki malzemenin karışımı ile elde edebileceğimiz sonuçları bir görelim.

Bal ve Tarçın Karışımının Sağlığa Faydaları

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Bal ve tarçının en önemli özelliği, kalp sağlığına fayda sağlaması. Balda çeşitli polifenoller bulunur ve bunlar kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde faydalıdırlar. İran’da yapılan çalışmalar, balın düzensiz kalp ritmini düzenlemekte fayda sağladığını gösteriyorlar.

Ayrıca farelerin tarçın ile uzun süreli tedavi süreci sonunda daha iyi bir kardiyovasküler profile sahip oldukları görülmüştür.

Benzer sonuçlar insanlar için de mümkün.

ABD Tarım Bakanlığı, tarçının suda çözünebilir ekstraktının antioksidan özellikler gösterdiğini belirtiyor ve bu da kalp hastalıklarına engel olabiliyor. Yemekte baharatların kullanımı yağlı yemek tüketiminin negatif etkilerini ortadan da kaldırıyor.

Ancak tarçının kolesterol üzerindeki etkileri tam olarak kesin değil ancak yemeğe tat katmak için şeker ve tuz yerine kullanılabilmektedir.

Bal ile tarçını karıştırdıktan sonra ekmeğe sürerek kahvaltıda tüketebilirsiniz.

Bağışıklığı Güçlendirir

Balı doğrudan tüketmek antikor üretimini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca yaraların iyileşmesini de hızlandırır. Balda önemli enzimler ve tümör karşıtı özellikler de bulunur. Araştırmalar onun yanık yaralarına karşı da etkili olduğunu gösteriyorlar.

Bal özellikle çocuklarda öksürüğü de tedavi edebilmektedir.

Öksürüğe ek olarak soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılabilmektedir. Tarçın ise bağışıklığı arttıma bakımından bala destek sağlar. Bu nedenle ılık bir ballı suyun içerisine biraz tarçın ekleyebilir ve sabahları içebilirsiniz.

Cilt Enfeksiyonlarını İyileştirir

Bu karışım kepek, sedef ve pek çok diğer cilt enfeksiyonunu iyileştirebilmektedir. Ayrıca balın dermatolojik rahatsızlıklara sebep olan mikroplarla da savaştığı bilinmektedir.

Ayrıca bu karışımı cildinize sürebilir ve yapışkan yapısının cilt üzerindeki pürüzleri çekip almasını sağlayabilirsiniz. Özellikle akne tedavisinde işe yaramaktadır.

Karışımın içerisindeki tarçın, kolajen biyosentezini uyarmaktadır ve bu da cildin yaşlanma karşıtı özelliklerini iyileştirmektedir. Tarçının antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikleri onu egzema gibi pek çok cilt enfeksiyonundan korumaktadır.
1 parça tarçını 3 parça bal ile karıştırdıktan sonra bir yüz maskesi olarak kullanabilir ve gözeneklerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

İnflamasyonları ve Artriti Tedavi Eder

Bal tarçın karışımında çok miktarda antioksidan ve flavonoidler bulunmaktadır ve bunlar inflamasyon tedavisinde işe yaramaktadırlar. Bu karışım aynı zamanda artrit tedavisine de yardımcı olmaktadır. Tek yapmanız gereken ilgili bölgeye sürmek.

Karışımdaki tarçın yaşlanma kaynaklı inflamasyonları hedeflemektedir ve kolondaki inflamasyonların azalmasını da sağlayabilir.

Eşit miktarda bal ve tarçını karıştırdıktan sonra karışımı ilgili alana sürebilirsiniz. Dilerseniz biraz da elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Diyabete İyi Gelir

Araştırmalara göre diyabeti olanların bal ile desteklenmeleri, vücut ağırlığının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca diyabet karşıtı ilaçların balla birlikte alınmaları glisemik kontrolün de iyileşmesini sağlamaktadır.

Karışımın içerisindeki bal, diyabetik yaraların da iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Ancak dikkatli olunmalı çünkü balın fazla tüketimi şeker hastalarının kandaki şeker oranlarının artmasına sebep olabilir.
Çalışmalar tarçının tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini gösteriyorlar ve ayrıca yemeklerden sonra tarçın tüketimi kan şekeri düzeyini azaltabiliyor.

Faydalarını elde etmek için bal ile tarçını eşit oranda karıştırdıktan sonra içeceğinize ekleyebilir veya doğrudan ekmekle tüketebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına İyi Gelir

Bal ve tarçın karışımı, idrar kesesindeki kanserli hücrelerin gelişimine engel olmaktadır. Ayrıca bal bu bölgede enfeksiyon gelişimini de durdurmaktadır. Bunun temel sebebinin balın antibakteriyel özellikleri olduğu düşünülüyor. Tarçınla yapılan karışım da benzer etkiler göstermektedir.

Her gün bu karışımı tüketerek idrar yolu enfeksiyonunuzdan kurtulabilirsiniz.

Hazımsızlık ve Mide Problemlerine İyi Gelir

Bal antik zamanlardan bu yana hazımsızlık ve mide problemlerinde kullanılmıştır çünkü sindirim yolundaki hücreleri rahatlatmaktadır. Ayrıca kolayca emilmekte ve hemen enerji üretimine imkan tanımaktadır.

Bal ayrıca sindirim sıvılarının da salgılanmasına yardımcı olmaktadır.
Hazımsızlık ve mide problemleri bağırsak bakterilerinin dengelerinin bozulmasında dolayı da kaynaklanabilirler ve bundan kaçınmak için antik mısırlılar balı bol kullanmışlardır. Manuka balının ise ülsere iyi geldiği bilinmektedir.

Tarçın ise mide sıcaklığını azaltır, gaz üretimini de azaltır ve mide duvarlarından mide asidi salgılanmasını azaltır. Dolayısıyla balla birlikte tüketildiği zaman her iki ürünün de faydasını elde etmek mümkün olmaktadır.

Kolesterolü Azaltır

Bal ve tarçın ikilisi kolesterolü düşürebilmektedir ve bu nedenle her gün bir iki kaşık tüketilebilir.

Kilo Verdirir

Bu karışım kilo alımına engel olabilir ve ayrıca iştahı bastırarak kilo vermenizi kolaylaştırabilir. Kaynamış suda bal ve tarçını demledikten sonra bu karışımı günde iki defa içebilirsiniz.

Kısırlığa İyi Gelir

Bal tarih boyunca doğurganlığı arttıran bir ürün olarak kullanılmıştır çünkü yumurtalıkları uyarabilmektedir. Ayrıca amino asitler ve mineraller bakımından da zengindir.

Tarçın ise adet döngüsünü düzene sokmakta, böylece kısırlığın en büyük sebeplerinden birisine engel olmaktadır. Ayrıca erkeklerde de kısırlık tedavisinde kullanılabilmektedir.

Saç Sağlığını Korur

Bal kepek ve saç kaybına engel olabilmektedir ve tarçının da bu işe yaradığına dair rivayetler mevcuttur. Dolayısıyla karışımı biraz da zeytinyağı ekledikten sonra saç diplerinize sürebilir ve on beş dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

Nefes Kokusunu Giderir

Eğer ağzınız kokuyorsa veya sarmısak yedikten sonra kokudan kurtulmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken bu karışımı biraz tüketmek.

Enerjiyi Arttırır

Baldaki şekerin vücut tarafından emilimi çok daha kolaydır ve yapay tatlandırıcılara göre daha fazla enerji verir. Ayrıca iyi bir karbonhidrat kaynağıdır ve anında performans artışı sağlar.

Alerjilere Engel Olur

Yüksek dozlarda balın bazı alerjilere iyi geldiği belirtilmektedir ve bazı araştırmalar polen alerjisinin de bal tüketimi ile aşılabileceğini göstermektedirler.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Bal boğaz ağrılarına da iyi gelmektedir ve tarçın da onun etkisinin artmasını sağlamaktadır.

Astımı Tedavi Eder

Tavşanlar üzerinde yapılan deneylerde, astım belirtilerinin azaltılması bal ile tarçın karışımı sayesinde mümkün olmuştur. Zira balda az miktarda polen bulunur ve bu polenler insan vücudu tarafından sindirildikleri zaman bağışıklık sistemi devreye girer ve antikor üretir. Dolayısıyla kişi daha sonra polene maruz kaldığı zaman antikorlar astım belirtilerini ortadan kaldırmak için hızlı çalışırlar. Ancak tarçına alerjisi olanlar dikkatli olmalılar.