Yılın son tatilini değerlendirmek isteyenlerin uzun zamandır bekledikleri bayram tatiline çok az kaldı. Bu yaz tatile çıksak da çıkmasak da, yeni bir tatil dönemine girmek hepimize ilaç gibi gelecek. İşi son ana bırakıp hala nereye gideceğine karar veremediyseniz size önereceğim destinasyonları bir değerlendirin derim.

Yunanistan: İlk sırada komşumuz Yunanistan var. Yunanistan, tarihi yerleri, adaları, eğlence kültürü ve yemekleriyle hem çok farklı, hem de bizim kültürümüze çok yakın. Üstelik arabayla bile ulaşabileceğiniz kadar yakın! Daha farklı bir macera istiyorsanız bir gemi yolculuğuyla Yunan adaları turlarına çıkarak bu coğrafyanın en güzel noktalarını gezme, görme şansı yakalayabilirsiniz.

Balkanlar: Ohrid, Sofya, Üsküp, Belgrad, Selanik başta olmak üzere Balkanlar’ın en güzel şehirleri arasından dilediğiniz yeri bu Kurban Bayramında tatil noktası olarak düşünebilirsiniz. Özellikle Belgrad, Avrupa şehirlerini aratmayan güzelliği ile muhteşem bir seçenek olur. Bu destinasyonlarda tatil yapmanın, Türkiye’deki eşdeğer bir tatile göre oldukça ucuz olduğunu da hatırlatayım.

Girne: Kıbrıs’ın en güzel zamanı Eylül olarak bilinir. Çünkü o kızgın sıcaklar artık kendini daha ılıman bir havaya bırakır. Ama deniz suyu hala sıcaktır. Nem azalmıştır ve Ada biraz daha sakin hale bürünmüştür. Girne Kalesi, Bellapais Manastırı, St Hilarion Kalesi, Batık Gemi Müzesi, Hz. Ömer Müzesi gibi yerler gezilebilir. 1-2 saatlik bir yolculuğu göze alırsanız da adanın ters tarafında en ince ucu olan Karpaz Bölgesi’ne de gidebilirsiniz. Burada şahane bir deniz sizi bekliyor.

Gökçeada: Bu bayram tatilinde yurt içini tercih edecekler için Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’yı değerlendirebilirsiniz. Bisiklet turları, yürüyüşler, fotoğraf turu, kamp gibi çeşitli aktivitelerle tatilinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Üstelik dalışa uygun noktaları da var. Her ne kadar yaz tatiline hitap etse de sonbaharda da sakinliği ile size huzur verecektir.

Kapadokya: Kapadokya; peri bacaları, sayısız kilise ve manastırları ile hem doğayı hem de tarihi aynı anda yaşayacağınız bir bölge. Ürgüp, Avanos, Uçhisar, Ortahisar, Göreme gibi pek çok yeri rahatça gezmek için aracınızla yolculuk yapmanızı öneririz. Eğer bu fikir sizin için çok da iyi değilse, Kapadokya’da araç kiralanabiliyor. Bu arada bayram tatilinizi güzel bir balon turuyla taçlandırmayı da ihmal etmeyin.

Karaburun: İzmir, tatil denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri. İzmir şehir merkezine yaklaşık 106 kilometre uzaklıkta olan Karaburun da bu şehrin bozulmayan doğal güzelliklerinin başında geliyor. Deniziyle, doğasıyla, havasıyla tam bir huzur noktası olan Karaburun, aynı ismi taşıdığı yarımadada bulunuyor. İzmir halkı da hafta sonları sık sık kaçar bu bölgeye. Ancak tatilcilerin pek gitmediği bir yerdir. Bu çok bilinmeyen bölgeyi keşfetmeye ne dersiniz?