Tom Hanks’in oynadığı en iyi 20 film

Tom Hanks onlarca yıldır neredeyse her türlü karakteri oynadı ve dünyaca en ünlü oyuncular arasında yer alıyor. Kariyerine ilk olarak Bosom Buddies adlı bir TV dizisinde başlayan Hanks, ardından romantik komedilere geçiş yaptı ve 1993 yılında bir AIDS hastasını oynadığı Philadelphia adlı film ile Oskar kazandı.

O yıllardan bu yana inişli çıkışlı bir seyir izleyen oyuncu, genelde farklı tipte karakterleri de oynayabiliyor ancak genelde daha derin karakterleri tercih ediyor.

O zaman Tom Hanks’in oynadığı en iyi 20 filme bir göz atmak iyi olur.

20. Bachelor Party (Bekarlığa Son) – 1984

Hanks’in ilk oynadığı filmlerden birisi Bachelor Party ve bu filmde evlenmek üzere olan ve arkadaşları çılgın bir bekarlığa veda partisi planlayan bir karakteri oynuyor.

19. Road to Perdition (Azap Yolu) – 2002

Azap kasabasında yaşayan ailelerin içinde bulundukları, kimi zaman içsel bir kaçış yaşadıkları yine dram esintileri bulunan bir filmdir Azap Yolu. Babalar ve oğullarının sevgi dolu olan, ancak hikayenin içine girdikçe bir korku, intikam, hırs ve ihanet sarmalına dönüşen hikayesi gerçekten de aile bağlarını sorgulatıyor. Katolik inancında bir cinayete eşlik eden kişinin ömür boyu azap çekeceği, sonsuza kadar lanetleneceği düşünüldüğünde bu Azap Yolu onlar için bitmez, tükenmez bir hal alıyor.

18. The Money Pit (Para Tuzağı) – 1986

Tom Hanks’in romantik komedi günlerinden kalan bir diğer film olan The Money Pit, satın aldıkları evi tamir etmeye çalışan bir çiftin erkek olanını canlandırıyor. Özellikle fiziksel komedi sevenler için güzel bir tercih olacaktır.

17. Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü) – 2015

Steven Spielberg’in çektiği bir filmde oynamak her türlü oyuncu için istenen bir şey. Tom Hanks bu filmdeki güçlü performansı ile dikkat çekse de en iyi filmlerinden birisi olmadığı da bir gerçek.

16.  The Ladykillers (Kadın Avcıları) – 2004

Tom Hanks’in oynadığı en ilginç rollerden birisi bu filmde karşımıza çıkıyor ve ayrıca kötü karakter olmanın en sınırında olduğu filmi. Hanks bu filmde yanlış giden bir soygunun akıl ustası ve film her ne kadar çok popüler olmasa da oldukça keyifli olduğunu belirtelim.

15. A League of Their Own (Kızlar Sahada) – 1992

Hanks bu filmde eski bir sporcuyu canlandırıyor ve kadınlar ligindeki bir takımın teknik direktörü olması için çağrılıyor. Özellikle bu filmde hala eski filmlerinden esintiler beklemiş olan seyircileri bir hayli şaşırtmıştı.

14. Catch Me İf You Can (Sıkıysa Yakala) – 2002

Tom Hanks bu filmde bir FBI ajanı olarak karşımıza çıkıyor ve dıştan sert ancak içten merhametli olan başarılı bir karakteri mükemmel şekilde oynuyor.

13. Cast Away (Yeni Hayat) – 2000

Bir uçak kazasının ardından adada mahsur kalan bir karakteri oynayan Tom Hanks, filmde çoğunlukla kendisini oynuyor denilebilir. Ayrıca bu rolle Oskar adaylığı aldığını da belirtelim.

12. The Terminal (Terminal) – 2004

Biraz komedi, az buçuk siyasi göndermeler, ancak Tom Hanks ile olmazsa olmaz olan derin drama havası ile Terminal bir başyapıt değerinde. Filmi değerli yapan Tom Hnks ve Catherine Zeta –Jones’in muhteşem oyunculukları bir yana, bir de hikayenin gerçek bir olaydan uyarlanmış olması çok daha büyük bir etki yaratıyor. Zira filme konu olan hikaye Mehran Karimi Nasseri’nin tam 18 yıl boyunca Paris Charles de Gaulle Havalimanında yaşamış olmasıdır.

11. Apollo 13 – 1995

NASA astronotunu canlandırdığı bu filmde Tom Hanks, aya giden ekibin komutanı olarak karşımıza çıkıyor ancak daha sonra uzayda oksijen tankının patlaması ile birlikte görev bir kurtarma görevine dönüşüyor.

10. Sleepless in Seattle (Sevginin Bağladıkları) – 1993

Hanks ve Meg Ryan bu filmde tarihin en romantik anlarını sunabiliyorlar. Dramatik rolleri oynayabileceğini de bu film ile gösteren Hanks, kariyerine bir başarı daha ekliyor.

9. Captain Phillips (Kaptan Phillips) – 2013

Hanks bu filminde ise Somalili korsanlar tarafından gemisi esir alınan gerçek bir kaptanın hikayesini canlandırıyor.

8. Big (Büyük) – 1988

Hanks’in dramatik sulara girdiği ilk komedi filmi olan Big, büyümek isteyen ancak daha sonra yetişkinliğin de zor olduğunu fark eden bir çocuğu canlandırıyor. Aslında her yetişkinin içinde bir damla da olsa kalmış olan çocukluğa kaçışın çarpıcı bir öyküsü.

7. Splash (Deniz Kızı) – 1984

Bir denizkızına aşık olan karakteri canlandıran Hanks, bu film ile en akılda kalıcı performanslarından birisini gösteriyor. Klasik bir Tom Hanks filmi olarak hem bir yudum dram hem de bolca sevgi var.

6. Philadelphia – 1993

Hanks bu filmde en iyi aktör Oskarını kazanmıştı ve AIDS hastası olduğu için hukuk bürosundan haksız yere kovulan, ancak büroyu dava edebilmek için kendisine homofobik bir deneyimsiz avukat bulabilen bir karakteri canlandırıyor. Toplum içindeki ilişkilerin ne kadar da insanlık dışı ve acımasızca olduğunun çok net örnekleri bu filmde karşımıza çıkıyor.

5. Angels and Demons (Melekler ve Şeytanlar) – 2009

Dan Brown’ın aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan Melekler ve Şeytanlar, gerilim tadında bir fantastik hikayedir. Katolik Kilisesi ile İlluminati adlı antik gizli kardeşlik cemiyetinin ilginç ve birbirinden nefret eden ilişkisi gerilimin zaman zaman doruğa ulaştığı bir anlayışla anlatılmaktadır. Klasik Tom Hanks filmlerinden biraz farklı olarak Melekler ve Şeytanlar, fantastik dünyalara da adım atmaya hazır olanları macera ve aksiyona çağırıyor.

4. Forrest Gump – 1994

Tom Hanks bir diğer Oskarını ise bu filmle almasını başardı ve oynadığı en ikonik rollerden birisi olarak adını tarihe yazdırmış durumda. Çok parlak durumda olmayan bir adamın tarihteki en önemli anlardan birisine dahil olmasını anlatan ilginç bir hikayesi var. Forrest Gump’ın yaşam öyküsü izleyen herkesin içini ısıtacak türden sevgi dolu, bir o kadar da dramatik.

3. Toy Story (Oyuncak Hikayesi) – 1995

Woody karakteri ile Toy Story’de de kendisine yer bulan Hanks, bu sayede sesinin de yüzü kadar ünlü olmasını sağladı. Tom Hanks’in sesinde hayat bulan Woody hem çocukların hem de animasyon seven yetişkinlerin kalbine dokunmayı başardır.

2. The Green Mile (Yeşil Yol) – 1999

Tom Hanks denilince pek çoğumuz için ilk akla gelen film kesinlikle Yeşil Yol olmuştur. Nasıl bir hayatın içinden, nasıl da “tam bir insan hikayesi” ve nasıl ki sonuna kadar dram! Neredeyse her diyalogda ağlamaya ramak kalır, filmin başından sonuna kadar gözler dolu dolu bir hikaye akıp gider. Bir hapishanede bir mucize bekleyen doğaüstü güçlere sahip olan bir mahkum olarak John Coffey ve bu hapishanede başgardiyan olan Paul Edgecomb’ın duygusal bağı ve birbirlerine verdikleri hayat dersini unutmak mümkün değil.

1. Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) – 1998

Hanks’in kariyeri güçlü karakterler ile dolu ancak bu filmdeki rolü bambaşka düzeyde denilebilir. Savaş hatlarının arkasında erkek kardeşleri öldürülmüş olan bir asker olan Ryan’ı kurtarma görevine sahip olan bir komutanı oynuyor ve performansı inanılmaz denilebilir.

Tom Hanks’in oynadığı en iyi 20 film” yazısı için 3 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aykut dedi ki:

    Green Mile’ın olmaması çok tuhafıma gitti. İlk 5’de olmasını bekliyordum. Ayrıca Philadephia’da Denzel Washington’ın canlandırdığı karakterin deneyimsiz olduğunu nerden çıkardığınızı anlamadım.

  2. Doğan dedi ki:

    Açıkçası Terminal ve Yeşil Yol filmlerinin olmaması şaşırttı. Ayrıca bana göre tek başına tüm filmi sırtladığı ve kültleştirdiği için de Forrest Gump 1 numara olmalıydı.