© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Toplum içinde panik atak geçirilince yapılması gerkenler

Panik atak bazen yıllarca yaşamımızın bir parçası haline gelebiliyor.

Genellikle ayda iki üç defa olur, bazen aylarca hiç panik atak yaşanmaz ve evde olduğu zaman sıkıntı o kadar da büyük değil. Evde lavanta öz yağının, ağır battaniyenin ve gerekliyse ilaçların olduğunu bilmek insanı rahatlatır.

Dakikalar içerisinde kalp ritmi düşer ve nefes normale döner.

Peki ya toplum içinde panik atak geçirince ne oluyor? İşte o bambaşka bir senaryo.

Uçaklar da panik atağın sık sık görüldüğü yerlerden birisi ancak süpermarket gibi tamamen beklenmedik yerlerde de yaşanabiliyor.

Maryland’deki Anksiyete ve Davranış Değişimi Merkezi psikoloğu Dr. Kristin Bianchi, toplum içinde panik atak geçirmenin kendine has zorlukları olduğunu söylüyor ve şöyle diyor: “İnsanlar için toplum içinde panik atak geçirmek evde geçirmekten daha rahatsız edici çünkü evlerinde onları sakiinleştirecek aktivite ve insanlara erişimleri dışarıdakinden daha kolay. Bunun yanında evde yaşanan panik atağı kimse fark etmiyor ve sorgulamıyor.”

Hazırlıksız yakalanma hissine ek olarak yabancıların ortasında panik atak geçirmek utanma sebebi de olabiliyor.

Bianchi, ayıplanma ve utanmanın toplum içindeki panik atakların büyük bir bileşeni olduğunu söylüyor. Pek çok hastasının kendine dikkat çekmekten korktuğunu belirtiyor ve ekliyor: “Genellikle başkalarının onlar hakkında deli veya deengesiz diye düşünmelerinden endişe ediyorlar.”

Fakat Bianchi, panik atağın belirtilerinin başkaları tarafından fark bile edilmeyebileceğini söylüyor: “Diğer vakalarda, kişinin yaşadığı bozukluk dışarıdan görünür olabilir ancak bu, bir yabancının gelip de hemen kötü sonuçlara varacağı anlamına da gelmiyor. Gözlemciler kişinin iyi hissetmediğini veya sinirli olduğunu, kötü bir gün geçirdiğini düşünebilirler.”

Peki toplum içinde panik atak geçirirsek ne yapmalıyız? Bianchi bu konuda beş tane sağlıklı öneri sunuyor:

Çanta veya Aracınızda Sakinleşme Kiti Olsun

Eğer ev dışında panik atak geçirme riskiniz olduğunu biliyorsanız, küçük, mobil bir kit taşıyın.

Nefes almanızı yavaşlatacak ve anla bağlantınızı kuracak olan şeyler öneriyor. Bunlar şöyle:

 • yuvarlak taşlar
 • öz yağlar
 • boncuklu bir kolye veya bileklik
 • küçük bir şişe köpükten baloncuk yapan oyuncak
 • kartlara yazılmış başa çıkma sözleri
 • bozuk paralar
 • bir boyama kitabı

Kendinizi Güvenli Bir Yere Götürün

Panik atak sırasında hareketsiz hissedebilirsiniz ve bu nedenle kalabalıktan kaçmak veya güvenli, sessiz bir yere geçmek zor olabilir. Bu olduğu zaman bedeninizi hareket ettirmek için elinizden geleni yapın ve gürültüsü ve uyaranları daha az olan bir yere geçmeye çalışın.

Bianchi şöyle diyor: “Bunun anlamı daha fazla alan ve taze havanın olduğu dış mekanlara geçmek, işyerindeyseniz boş bir büroda oturmak, toplu taşımada boş bir yere geçmek veya sessiz bir yer bulmak mümkün değilse sesi engelleyen kulaklıklar takmak olabilir.”

Yeni bir yere geçince veya sesi engelleyen kulaklıkları takınca, yavaş, derin nefesler alın ve panik atakla başa çıkma tekniklerinizi kullanın.

Lazımsa Yardım İsteyin

Eğer panik atağınız kendi kendinize başa çıkamayacağınız kadar ağırsa ve yalnızsanız, yakınlardaki birisinden yardım alın.

Bianchi bu konuda şöyle diyor: “Panik atak için yardım etmenin tek bir yolu yok. Çünkü sokaktaki ortalama bir insan muhtemelen panik atak geçiren birisine karşı ne tepki vereceğini bilemeyecektir. Bu nedenle bir yabancının yanında panik atak geçirme ihtimaliniz olduğunda yapılması gerekenleri bir karta yazın. Böylece panik atak sırasında bilinmeyen birisinden yardım almanız gerekirse bu listeye bakarak ona neye ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz.”

Ayrıca yardım isteğiniz olduğunda en verimli yol, panik atak geçirdiğinizi hemen söylemek ve yardıma ihtiyacınız olduğunu belirtmek. Sonrasında nasıl bir yardıma ihtiyaç duyduğunuzu belirtin. Bu bir telefon olabilir, taksi çağırmak olabilir veya en yakın hastaneye gitmek olabilir.

Kendinizi Evinizde Yapacağınız Gibi Rahatlatın

Toplum içinde olduğunuzda, yardım için her zamanki başa çıkma yöntemlerinize dönün.

En etkili yöntemlerden bazıları şöyle:

 • nefesinizi yavaşlatmak
 • diyafram nefesi almak
 • kendinizi ana odaklamak
 • başa çıkma cümlelerini içinizden tekrar etmek

Olduğunuz Yerde Kalın

Son olarak Dr. Bianchi, halka açık bir yerde panik atak geçirince hemen eve dönmeyi önermiyor. Bunun yerine olduğunuz yerde kalın ve mevcut olan kişisel bakım yeteneklerinizi kullanın. Bunlardan bazıları şöyle:

 • sıcak veya soğuk rahatlatıcı bir içecek içmek
 • kan şekerini yerine koymak için bir şeyler atıştırmak
 • dinlendirici bir yürüyüş yapmak
 • meditasyon
 • destekleyici bir kişiye ulaşmak
 • okumak veya yazmak

Bu Teknikleri Kullanmak Toplum İçinde Panik Atağın Etkisini Azaltabilir

Toplum içinde panik atak geçirmek korkutucu olabilir, özellikle de hazırlıksız ve yalnızsanız. Bundan nasıl kurtulacağınıza dair teknikleri bilmek ise olduğu zaman panik atağı geçiştirmenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir