Ukrayna'nın ilk başkenti Kharkiv'de görülmesi gereken yerler

Ukrayna’nın ilk başkenti Kharkiv’de görülmesi gereken yerler

Kharkiv 360 yaşında görece genç bir şehir. Buna karşın Ukrayna’nın en görmesi ilginç yerlerinden de birisi. Sovyet dönemi Kharkiv’in kendine has mimarisinin oluşmasını sağlamış ve aynı zamanda şehir boyunca sanat eserlerini ve heykelleri görmek mümkün. Buna ek olarak Kiev başkent olmadan önce 1919-1934 seneleri arasında ülkenin ilk başkentiymiş.

Özgürlük Meydanı

Özgürlük meydanı boyutlarıyla dikkat çekiyor ve Avrupa’nın en büyük altıncı, dünyanın ise on birinci meydanı. Şehir ilk olarak Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulduğunda başkent ilan edildiği zaman inşa edilmiş. Beş yıl sonra Kiev yeni başkent olmuş ancak özgürlük meydanı tiyatrolar, heykelcilik, kayak, eğlence parkları ve sirkler gibi etkinlikler için bir merkez olarak varlığını sürdürmeye devam etmiş.

Botanik Bahçeleri

Etkileyici botanik bahçeleri, Kharkiv Üniversitesi’nin sınırları içerisinde bulunuyor. Ukrayna’daki en eski parklardan birisi ve üniversitenin de açılış tarihi olan 1804 yılında kurulmuş. Burada oldukça geniş bir kozalaklı bitkiler koleksiyonu da bulunuyor. Serasında ise tropik doğa severler 2400 farklı türde egzotik bitkiyi sene boyunca görebiliyorlar. Bunlara ek olarak sadece çimlerde rahatlamak ve piknik için de gelebilirsiniz.

Derzhprom

Derzhprom’un türkçeye çevirisi sanayi sarayı denilebilir. Sovyetler yönetimi Ukrayna’nın başkenti olarak Kharkiv’i düşündüğü zamanlarda inşa edilmiş. Başkentte dikkat çekici mimari eserler bulunması gerektiği için, Derzhprom binası şehrin ana meydanı olarak inşa edilmiş. 63 metre yüksekliğe sahip olan binayı görmek için en iyi zaman gün doğumu. Yüzü doğuya dönük olduğu için doğal güneş pencerelerinden yansıyor.

Katedral

Kharkov katedrali bizans tarzında inşa edilmiş ve şehirdeki en eski tapınak. 17. yüzyıldan itibaren ahşap bir kilise olarak varlık göstermiş ve 1907 senesinde bir katedrale dönüştürülmüş. İçi de dışı kadar zengin ve güzel görünüyor. İkonaların motifleri ve duvar işlemeleri de Kiev’deki St. Volodymyr katedrali ile benzerlik gösteriyor. Kharkiv’in ve Ukrayna’nın katedral mimarisinin gözbebeklerinden birisi denilebilir.

Basamaklı Fıskiye

Bu fıskiyenin adı fonksiyonu ile eşdeğer, sular adımlar, basamaklar boyunca bir sonrakine akıyor. Her iki yanda yayalar için yürüyüş merdivenleri de bulunuyor. Yukarı çıkıp bir fotoğraf çekme fırsatını kaçırmayın çünkü tepede çok güzel panoramik bir görüntü var. Ayrıca fıskiye Taras Şevçenko Parkı içerisinde bulunuyor ve bu parkta yürüyebilir, yeşil çevrenin tadını çıkarabilirsiniz.

Gorky Parkı

Gorki parkı, Kharkiv’deki son zamanlardaki en popüler eğlence mekanı. Ülkedeki en modern ve güzel park olduğu için disneyland olarak da adlandırılıyor. Burada roller coastera binebilir, 55 metre yükseğe çıkabilir veya korku evine girebilirsiniz. Bölge dört kısma ayrılmış ve bu nedenle ekstrem aktivitelerle ilgilenmiyorsanız kafelerin teraslarına da oturabilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Assumption Katedrali

Bu katedral şehrin neredeyse her yerinden görünen bir çan kulesine sahip çünkü 90 metre yükseklikte. 17. yüzyılda inşa edilen kilise çok defa tamir görmüş. 30 yıldır ise şehrin org ve oda müziği merkezlerinden birisi. Genelde konserler düzenleniyor ve bunlar turistler ile yerli halkın favorisi durumunda.

Metalist Stadyumu

Burası şehrin temel spor arenası. Boyutları hayli etkileyici ve toplam kapasitesi 40.000 kişiden fazla. Çoğu zaman futbol maçlarına ev sahipliği yapıyor ve bu nedenle canınız istediğinde bir bilet alıp maça gidebilirsiniz. Bu stadyum çok iyi spor atmosferi ve çılgın taraftarları ile ünlü.

Ayna Fıskiyesi

Bu fıskiye şehrin sembollerinden bir tanesi. Zafer parkı içerisinde yer alıyor ve geçmişte zafer anıtı olarak tanımlanmış. Anıt 2. Dünya Savaşı’ndan sonra 1947 senesinde inşa edilmiş. Taraçası şehir boyunca görülebiliyor ve onu her türlü hediyelik eşyanın üzerine işlenmiş şekilde görebilirsiniz. Buna ek olarak yeni evlenenler için popüler fotoğraf çekim yerlerinden birisi. Parkın güzel görüntüsü resimler için iyi bir arkaplan oluyor.

Teleferiğe Binin

Gorki parkının en iyi yerlerinden birisi de 1.5 kilometrelik teleferik. Yolculuk 26 metre yükseklikte 15 dakika kadar sürüyor. Yolculuk boyunca bütün şehri görebiliyorsunuz. Oldukça ucuz olması da bir diğer artısı. Bu nedenle çocuklarınız varsa veya şehirde yürümekten sıkıldıysanız, teleferik çok iyi bir alternatif oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir