Kiev’in hikayesi 1500 yıl öncesinden başlıyor ve o dönemlerde şehre 950 adetten fazla kilise, katedral ve anıt inşa edilmiş. Ukrayna’nın modern başkenti Kiev, hem Ukrayna hem de Rus tarihi için büyük önem arzeden bir şehir ve bu nedenle şehirde tarihi ve turistik pek çok noktayı görmek de mümkün. Eğer şehrin en önemli noktalarını bir an önce keşfetmek isterseniz elbette sizler için derlediğimiz yazımızı okumaya devam edin.

Saint Sophia Katedrali

Bu katedralin yapımına 1037 senesinde başlanmış ve sadece 3 yıl içerisinde tamamlanmış. Sadece bir kaç defa yeniden inşa edilen yapı, Bizans tarzında yapılmış olan katedralin yeniden yapılmış hali de orijinaline hayli yakın. Ayrıca Kiev’in dört temel yolunun kesişim noktasında olduğu için şehre dair inanılmaz bir görüntüye de şahit olabilirsiniz.

Mystetskyi Arsenal Sanat Galerisi

Bu sanat galerisi Kiev’in kalbinde yer alıyor ve her mevsimde çeşitli sergilere, festivallere ve pazarlara ev sahipliği yapıyor.

Saint Andrew Kilisesi

Aziz Andrew kilisesi Kiev’in en dikkat çekici barok binalarından bir tanesi ve hem mimarisi hem de konumu oldukça kendine has. Kilise yapay bir tepe üzerine inşa edilmiş ve kilisenin temeli iki katlı bir binanın terası. İki defa yıldırım düşmüş ancak yine de kilise herhangi bir hasar görmeden faaliyetlerine devam ediyor.

Mikhail Bulgakov Müzesi

Ünlü yazar Mikhail Bulgakov adına hazırlanmış olan bu müze, geçmişte yazarın kitaplarını yazdığı evmiş. Evin iç tasarımı ise tamamen Beyaz Bekçi adlı kitabında tasvir edildiği şekliyle hazırlanmış.

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, Ukraynalı sanatçıların en nadide eserlerine ev sahipliği yapıyor ve bu eserler 9. ve 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Şu anda müzede 40.000’den fazla eser mevcut ve bu konuda dünyanın en zengin müzelerinden bir tanesi.

Kiev Pechersk Lavra Manastırı

Bu mekanın tarihi 11. yüzyıla dayanıyor ve bir ortodoks manastırı olarak Kiev Rus kağanlığının en önemli eserlerinden birisi. Antik kiliseler, güzel bir arazi ve yeraltı tünelleri ağına sahip olan bu mekan, yıllardır turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerler arasında.

Mariyinsky Sarayı

Geçmişte Tsarskoe olarak bilinen bu güzel yer, parlamento binasına oldukça yakın durumda ve 1744 yılında İtalyan barok mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından inşa edilmiş. Şimdilerde milli öneme sahip günlerde kullanılıyor ve dünya çapından gelen misafirlerin olduğu resmi toplantılarda buluşma yeri oluyor.

Botanik Bahçesi

Botanik bahçesi Ukrayna’nın en önemli değerlerinden bir tanesi. Bu noktada 19. yüzyıla dayanan kabartmaları görmek mümkün.

Aziz Michael’in Altın Kubbeli Manastırı

Bu manastır Aziz Andrew manastırına yürüyerek sadece iki dakikalık mesafede ve 900 yıl boyunca pek çok savaştan sağ çıkmış. Lakin geçmişte tamamen yok edildiği de olmuş ve birebir aynı şekilde tekrar yapılmış. Ukrayna’daki en önemli ortodoks katedrallerinden bir tanesi.

Ukrayna Ulusal Operası

Ukrayna Ulusal Opera binası Fransız Neo-rönesans tarzında inşa edilmiş ve Avrupa’nın en ünlü balet ve opera merkezlerinden bir tanesi. Bu anlamda Moskova’da bulunan Bolşoy Tiyatrosu ile aynı düzeyde kabul ediliyor. Zaten bu düzeydeki operalar uluslararası olarak da ortak bir çalışma içerisinde bulunuyorlar.

Anayurt Anıtı

Dnieper Nehri’nin sağ kıyısında bulunan bu anıt, 102 metre yüksekliğinde ve şehrin neredeyse her noktasından görülebiliyor. Anıttaki kadının bir elinde bir kılıç, diğerinde ise büyük bir kalkan bulunuyor. Heykeli tasarlayanların hedefi, insanlığın sarsılmaz ruhunu, birlikteliğini ve zorluklara karşı gelme gücünü ifade etmesiymiş.

İkinci Dünya Savaşı Müzesi

Bu müze kompleksi, Anayurt anıtının hemen yakınında bulunuyor ve 2. dünya savaşında savaşmış olan tüm insanlara adanmış. 15.000’den fazla esere sahip olan müzede resmi dokümanlar, askerlerin şahsi eşyaları, silahları, fotoğrafları, madalyaları ve günlükleri de bulunuyor.

Pyrohiv Açık Hava Müzesi

Açık hava müzesi, Ukrayna’daki tarihi kırsal yaşamı gösteren pek çok eserle dolu. 16. ve 19. yüzyıllar arasında ülkedeki yaşam genel olarak bu şekilde devam ediyormuş ve müzede tüm bu tarihe şahit olmak mümkün.

Aziz Volodymyr Katedrali

Katedral Kiev’li prens Vladimir adına inşa edilmiş ve prens 988 senesinde Kiev Ruslarına hıristiyanlığı tanıtmış. Katedral eski klasik bizans tarzına sahip ve içerisi ünlü sanatçılar tarafından boyanmış. Şehrin merkezi bölgesinde olduğu için görülmesi gerekenler arasında.

Altın Kapılar

Altın Kapılar Kiev-Rus döneminde inşa edilmişler ve UNESCO mirasına dahil kabul ediliyorlar. Hem bir savunma yapısı hem de şehre giriş noktası olan kapılar, korunmaları için sonradan tamamen ahşap bir bina ile kaplanmışlar. Böylece yok olmaları önlenmiş ve orijinal görünümleri de yeniden yaratılmış.

Çikolata Evi

Kiev’deki çikolata evi, 2009 yılında ciddi bir restorasyon geçirmiş ve orijinaline sadık şekilde yeniden inşa edilmiş. En önemli Rus sanatı müzelerinden de bir tanesi.

Expo Merkezi

Sovyetler döneminden kalma Expo Merkezi, şehrin en önemli binalarından bir tanesi ve sergilere, su fıskiyelerine ev sahipliği yapıyor. Her sene burada 100’den fazla etkinlik düzenleniyor. Ayrıca çevresinde güzel vakit geçirebileceğiniz yerler de mevcut.

Aziz Nicholas Roma Katolik Katedrali

Bu yapı tam anlamıyla mimari bir başyapıt olarak tanımlanıyor ve gotik tarzı ve dış dekorasyonu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yapının 64 metre yükseklikte iki tane çanı bulunuyor. Bugünlerde org derneği için bir konser merkezi ve müzik merkezi olarak kullanılıyor.

Feofaniya Parkı

Feofaniya parkı Kiev’in dış kesimlerinde bulunan rahatlatıcı ve sakin bir park. Ayrıca yılın her zamanında güzelliğini korumasını da başarıyor. Park 1912 yılında profesyonel uzmanlar tarafından tasarlanmış ve 1972 senesinde bir anıtpark olarak ödüllendirilmiş.

Pinchuk Sanat Merkezi

Eğer günlük rutinlerden kaçmak ve biraz da sanatla ilgilenmek istiyorsanız, Pinchuk sanat merkezi, modern sanat galerisi olarak sizi tatmin edecektir. Her mevsimde yeni tablolar ile yenileniyor ve ayrıca performans sanatlarına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca her bir katında sergilenen şeylerin bir hikayesi de yazılı durumda.