Herkese merhaba! Vedic Astroloji denince Türkiye’de akla gelen en önemli isimlerden Ayşen Tok ile birlikte; Vedic Astroloji nedir? Hayatımızda nasıl kullanabiliriz? Vedic Astroloji’ye göre 2019 yılında burçları neler bekliyor? Koç, Boğa, İkizler, Yengeç ve Arslan burçlarına göre konuştuk. Merak ediyorsanız, bu değerli sohbetimizin tamamını Youtube kanalımda bulabilirsiniz…

Vedic Astroloji Nedir?

Vedic Astroloji, Batı astrolojisinden çok farklıdır. Daha çok, kadere ve başımıza gelebilecek olaylara yöneliktir. Olumlu ve olumsuz zamanları, tam nokta atışıyla birlikte yorumlayabilmek adına, karma düsturuna bir yıldız eğilimidir. Karma ise; doğum anından ölüm anına kadar, etrafınızdaki kişileri olumlu ve olumsuz süreçlerde kendinize çektiğiniz, sonrasında yaşadığınız olaylarla birlikte, rıza makamına erdiğiniz, kadersel olaylardır.

Hint astrolojisi, böyle bir karmaya dayalıdır ve 24 derece geriden gelir. Bu nedenle, yükselen konumu ve ay konumu çok önemlidir. 2019 yılının Mart ayının sonunda, ay düğümlerinin geçişi var. Rahu ikizler burcuna, Ketu da yay burcuna yerleşecek.

Düğümler; 1,5,7, 9 ve 11. evde çok güçlü çalışır. Ancak bizim Zodyak’ımızda, ikon olarak kullandığımız 12 tane burç var. Ayrıca, Hintli kadim ustalar ay düğümlerinin; balık, başak, ikizler ve yay burçlarında çok güçlü çalıştığını söylerler. Ay düğümleri; 18.5 yılda bir tersten, 9 yılda bir düzden kavuştuğu için, beraberinde çok önemli etkiler de getirir. Yani, 18 yılda bir, bir önceki yaşadığınız olayları düşündüğünüzde; düğümlerin geçişinin size aynı olayları yaşattığını görürsünüz. Olaylar aynı, insanlar farklı… Bu eğer aşk evine denk geliyorsa; kendinizi birdenbire kadersel bir aşkın içerisinde bulabilirsiniz. Başarı evine denk geliyorsa; birdenbire başarı merdivenlerini tırmanabilirsiniz. Sağlık evine denk geliyorsa; ister istemez kronik bir rahatsızlıkla tanışabiliyorsunuz.

Koç Burcu

Yükseleni ve ay burcu koç olanlar; ay düğümlerini 18 ay süresince, 3. ve 9. ev alanlarında deneyimleyecekler. Üçüncü ev; eğitim, öğretim, yakın çevre, arkadaşlar, çok yakın akrabalar, yeni bir çevre, kazanılması gereken deneyimler ve yüreğinizdeki cesareti temsil eder. Rahu’nun buraya geçişi ile birlikte koç burcu olanlar; çok güzel başarılara imza atacaklar. Ayrıca üçüncü ev, kısa mesafeli seyahatlerdir. Bu yıl koç burçları, kısa mesafeli seyahatlerde inanılmaz keyifli zamanlar geçirecekler.

180 derece karşısına, 9. ev alanına da Ketu yerleşiyor. Dokuzuncu ev; baba, yüksek eğitim, hukuksal konular, uzun yolculuklar ve derin maneviyattır. Dokuzuncu ev, aslında çok derin bir evdir ve genelde, maneviyata yönelik çok daha yoğun çalıştığını deneyimleriz. Üçüncü evde Rahu ve dokuzuncu evde Ketu varken; o 18 aylık döngüde, yükseleni ve ay burcu koç olanlar birdenbire mahkemelik bir olay da yaşayabilirler. Ya da devam eden bir mahkeme varsa, bu olaylar neticeye bağlanacak demektir. Bu 18 aylık döngüde koçlar, yüzleri gülen tarafta olacaklar!

Boğa Burcu

Düğümler, boğalar için 2. ev ve 8. ev alanına yerleşecek. Yükseleni ve ay burcu boğa olanlar; düğümlerin bu seyrinden olumsuz etkilenecekler. Rahu, Jüpiter gibi çalışır. İkinci ev, bizim parayı kazandığımız alandır. Sekizinci ev ise parayı gömdüğümüz alandır. Boğa burçları, biraz rehavete kapılabilir. Birdenbire iştahları açılabilir. Boğaz, bademcik, geniz eti, tiroit gibi problemler ile tanışabilirler.

İkinci ev alanı, ağız ve diş sağlığına yönelik çalıştığı için, bu gibi tedavilerde yüzlerini güldürecek gelişmeler elde edebilirler. Mart ayından sonra boğa burçları, ciddi anlamda para kazanacaklar. Yatırımlarınızı çok güzel yapın. Ketu, bu noktada yatırıma yönlendirirken şaşırtabilir. Yine de, içlerinden geçtikleri dasa evresi(gezegen sistemi) ile birlikte, eğer süreçleri olumluysa; sonuçlar olumlu olacaktır.

İkinci ve sekizinci ev, aynı zamanda kronik hastalıkları, ameliyat gibi konuları da ilgilendiren alandır. “Çok sağlıklıyım ben, hiçbir şeyim yok, turp gibiyim” diyen bir boğa, bu transit esnasında çok önemli bir kronik hastalık ile tanışabilir. Kronik hastalığın dışında, bir ameliyat ile de yüzleşebilir.

Ketu, sekizinci ev alanında boğayı değişime sürüklerken, evrene bırakması gerekenleri de bıraktırır. Sekizinci ev, aynı zamanda cinsel organlarımızla alakalıdır. Bu transit esnasında, özellikle boğa kadınları, genital bölge kontrollerini daha sık yaptırmalılar. Yine, yükseleni ve ay burcu boğa olan birçok erkek de, cinsel rahatsızlıklarını keşfedebilirler, prostat gibi bir rahatsızlık ile yüzleşebilirler.

Hint astrolojisine göre sekizinci ev; aynı zaman spiritüel konulara da işaret eder. Bilinmeyen, gizem içeren, gizemin ardı… Negatif enerjiler, maji, büyük gibi konular veya astroloji adına da derin bilgilere ulaşabilirler.

İkizler Burcu

İkizler burcu 18 ay süresince; Rahu’yu hemen üzerlerinde Ketu’yu ise karşıt evlerinde ağırlayacaklar. Rahu’yu üzerlerinde ağırlarken; birdenbire Rahu’nun etkisiyle zayıflama ya da kilo alma görülebilir. Rahu, onlara biraz bencillik öğretecek. Rahu’nun doymayan yüzü, onları karşıt evlerinde Ketu olduğu için, ilişkiler alanında zorlayabilir.

İlişki adına; hem cinsellikten uzaklaşma hem de hayatlarına giren partnerin değerini sorgulama olabilir. Evli olanlar, birdenbire “Ben bu ilişkinin neresindeyim?” sorusunu sorabilir. Eşleri ile ilgili pek çok konuya tanıklık edebilirler.

Bekar olan arkadaşlar ise, bu durumda çok fazla aşk beklemesinler. Yedinci ev alanı, hayatımıza giren yaşam ortağımızı gösterdiği için, Ketu’nun oradaki transiti, sıradışı kişileri hayatınıza sokabilir.

Yengeç Burcu

Yengeçler, 2017 yılının Eylül ayından beri Rahu’yu üzerlerinde ağırlıyorlar. Müthiş derecede “ben, ben, ben” dediler ve hayatlarında, ilişkiler alanında çok kadersel olaylar yaşadılar.

Yengeçler, artık düğümleri ve Rahu’yu üzerlerinden uğurluyorlar. Yengece göre, Rahu 12. ev alanına geçiyor. Uzun seyahatler, özellikle yurtdışı planları görülebilir.

12. ev maneviyattır. Rahu, burada geçmiş 18 ayın derinliği ile birlikte, sizi biraz içinize de döndürebilir. Rahu, 12. ev alanında çok yoğun cinsel enerji de verebilir.

Bu dönemde, Ketu da 6. eve geçiyor. Altıncı ev; gizli düşmanlar, sizi kıskanan insanlar ve hizmet verdiğiniz sektördür. Düğümler, altıncı evde çok güçlü çalışır. Özellikle, yay burcunda Ketu çok güçlü çalışır. Bu da, yengeçlerin önüne yeni fırsatların çıkacağını gösteriyor. Büyük başarıların altına imza atabilir ve mevcut düşmanların hepsini de yeneceklerdir. Bu dönemi iyi değerlendirmelisiniz.

Altıncı evde Ketu, biraz kilo problemi de verebiliyor. Kilo almamak adına, bu süreci spor ve diyetle desteklemek gerekiyor.

Yeni bir iş, yeni bir girişim veya yapılan işte bir üst seviyeye atlama, daha fazla görev üstlenme, daha fazla sorumluluğun artması, farklı bir alanda kişisel gelişim sağlama, yanlarında çalışan insanlarda değişimler görülebilir.

Aslan Burcu

Aslan burcuna göre Rahu, 11. ev alanında. Artık, Aslanların yüzü gülüyor. 11. Ev; sosyal ortamlar, kendinizden büyük kardeşler, farklı deneyimler ve arzu ve beklentilerin gerçekleşmesi anlamına geliyor.

Yükseleni ve ay burcu aslan olanlar; Rahu’nun 18 aylık transitini çok fazla sosyal çevrelere girerek, aynı zamanda sosyal misyon kazanarak tamamlayacaklar.

Kardeşleri ile çok güzel diyaloglar yaşayabilirler. Hayatlarının bir noktasında, bir dost elinin, bir kardeş elinin uzanışına tanıklık edecekler. Ümitlerini, umutlarını, yeni girişimlerini destekleyen bir enerji çok faydalı. Mutlaka deneyim kazanmalısınız.

Ketu da beşinci evde. Beşinci ev; aşk, çocuklar, eğlencedir. Ketu, keşke oraya geçmeseydi. Hayalindeki aşkı getirmezse, üzen bir aşkı getirir. Onlar, aşk adına müthiş deneyimler kazanacaklar. Bu süreçte, yükseleni ve ay konumu aslan olan arkadaşlar arasında; hamilelik yaşayan arkadaşlar dikkat etsinler. Gebelik adına sık kontrol yaptırmak zorunda kalabilirler.

Bebek arayışı içinde olanlar için ise; örneğin tüp bebek gibi denemeler bu süreçte biraz daha fazla mücadele gerektirebilir. Ketu’nun bu etkisinden dolayı, 18 ay boyunca bu o kadar kolay olmayabilir. Çocuğu olanlar da çocukları adına çok fazla sorumluluk üstlenebilirler.