Avusturya’nın başkenti Viyana, tarih kokan bir kenttir ve bunu kanıtlayan çok sayıda cazibe merkezi vardır. Avrupa tarihine yön veren ailelerden biri olan Habsburg Hanedanı, 18.yüzyılın unutulmaz sanatçısı Mozart ya da klasik müziği ile Viyana’nın, sizi günlerce ağırlamaya yetecek kadar yeri vardır.

Ülke nüfusunun neredeyse üçte birine ev sahipliği yapan Viyana, Avusturya’da kültür, ekonomik ve siyaset konusunda önemli bir merkezdir. “Müzik

Şehri” ve “Hayaller Kenti” gibi pek çok farklı isme sahip olan şehir tüm dünyada; çarpıcı tarihi binaları, tarihi ve doğası ile ünlüdür. Vatandaşlarının yüksek yaşam kalitesine sahip olduğu Viyana, dünyanın en canlı şehirlerinden biridir. Avrupa’da bir cennet, popüler ve turistik bir yer olmaya da devam ediyor. Bu yazımızda, gezinizi planlamanıza yardımcı olacak yeterli bilgiyi bulabilirsiniz. İşte Viyana’da yapmanız gereken 15 şey…

1.Schönbrunn Sarayı’nı Ziyaret Edin

Avusturya’lı meşhur hanedanlık Habsburg Ailesi’nin yazlık evi olan Schönbrunn Sarayı, Viyana’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir tarihi yapı. 15. Yüzyıldan bu yana ülkede kültürel açıdan önemli bir rol oynayan saray, Viyana’nın başlıca turistik merkezlerinden biri olan, 1441 odalı muazzam bir yapıdır. Devasa bir yapı olan Schönbrunn Sarayı’nın çatısında yüzlerce pencere ve heykel bulunan simetrik ana binası, Barok tarzda tasarlanmıştır. Sarayın içinde, tamamen mobilyalı ve özgün bir tarzda dekore edilmiş çeşitli odalar bulunmaktadır. Viyana gezinizde, bu odalarda bir tur atmanın keyfini çıkarırken, bir yandan da görkemli mobilyalara hayran olacaksınız.

2. Bit Pazarından Alışveriş Yapın

Viyana’nın en büyük gıda pazarı olan Naschmarkt, pazartesi ile cumartesi günleri arasında kuruluyor. Burada turşulardan şaraplara, incirlerden balıklara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Cumartesi günleri ise Viyana U-Bahn istasyonunun yanında kurulan bit pazarında pazarlık yapmak için, sabah saat 07:00’de buraya gelmeye değer.

3. Almdudler’in Tadına Bakın

Almdudler, üzüm ve elma suyundan yapılan, Avusturya’nın yerel bir içeceğidir. Sıklıkla “Avusturya’nın ulusal içeceği” olarak anılan Almdudler, ülkede koladan sonra en popüler ikinci içecektir. Almdudler’i dilerseniz şekerli, şekersiz ya da köpüklü olarak tercih edebilirsiniz. İçinde bira bulunan versiyonları da bulunuyor. Viyana’daysanız, şehrin hemen her bölgesinde bu yerel içeceği rahatlıkla bulabilirsiniz.

4. Hundertwasserhaus’ı Görün

Hundertwasserhaus’ın tuhaflığını seveceksiniz. Viyana’daki binaların çoğundan biraz uzakta olsa da, ziyaret etmeye değer bir yapı. Tasarımını binanın adını taşıyan sanatçı Friedensreich’dan alan Hundertwasserhaus’u her ziyaret ettiğinizde, yeni ve ilginç bir şeyler fark edeceksiniz. Viyana’da turistlerin sıkça ziyaret ettiği binayı görmek, Viyana’da mutlaka yapılması gerekenler arasında.

5. Pasta Yiyin

Kahvenin yanında ne iyi gider? Tabi ki pasta! Viyana’nın hemen her sokağında, lezzetli pasta ve kekler yiyebileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Şehrin çok ünlü kafeleri var. Ben de Viyana’da olduğum günlerde bolca yedim. Burada pasta nerede yenir diyorsanız, Sacher Cafe’yi önerebilirim. Viyana ve pasta dediğinizde çoğu insanın aklına ilk Sachertorte gelir. Kayısı reçeli tabakası ve bitter çikolata kaplaması ile çikolatalı bir kek olan Sachertorte, 1800’lü yıllardan bu yana Viyana’da oldukça meşhur.

6. Ring Caddesi’nde Yürüyün

Viyana’nın merkezi ve ana turistik mekanlardan biri olan Ring Caddesi, Innere Stadt bölgesini çevreler. Bu cadde boyunca yürüdüğünüzde; Viyana Opera Evi, Hofburg Sarayı, Parlamento, Rathaus, Müze Mahallesi, Burgtheater ve Viyana Üniversitesi’ni de görebilirsiniz. Bu cadde üzerinde, 8€ karşılığında dolaşabileceğiniz özel bir tramvay var, ancak bütçeniz daha kısıtlıysa, yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Cadde boyunca göreceğiniz binaların çoğu sizi büyüleyecek.

7. Viyana Usulü Şnitzel Yiyin

Şnitzel burada çok lezzetli ve popüler! Türkiye’de bir restoranda yedikleriniz gibi kuru da değil, daha incedir. Yanında patates salatası ile servis edilir.

Tavukları marine ederken ve kızartırken ne kullandıklarını tam olarak bilmiyorum ancak tabağa gelen lezzet harikadır. Viyana’da şnitzel nerede yenir diyorsanız, tercihinizi; Leopoldsgasse caddesindeki Skopik & Lohn ya da Pfarrplatz bölgesindeki Pfarrwirt restoranından yana kullanabilirsiniz. Ayrıca oldukça otantik bir ortama sahip olan Am Nordpol 3’de de yanında patates salatası ile servis edilen lezzetli şnitzel’in tadına bakabilirsiniz.

8. Operaya Gidin

Viyana’ya gelindiğinde mutlaka yapılması gerekenlerden biri de operaya gitmektir. Dünya çapında bir operayı başka nerede 3-4€’a izleyebilirsiniz?

Viyana’da opera izlemek oldukça hesaplı. Biletler performanslar başlamadan yaklaşık 1.5 saat önce satışa sunuluyor. Bu nedenle erkenden orada olmanız gerekebiliyor.

9. Şehir Manzarasını İzleyin

Viyana gezisi, Riesenrad’da yer alan dev dönme dolaba binmeden tamamlanmamalı. 15 ahşap gondolun yer aldığı dönme dolapta tam bir tur, toplamda 20 dakika sürer ve en yüksek noktası, yerden 65 metre yukarıdadır. Yukarıdayken, muhteşem bir Viyana manzarasına şahitlik edebilirsiniz.

10. Bisiklet Turu Atın

Şehrin çevresinde bisiklet yolları 1000 km’nin üzerinde olduğundan, Viyana bisiklet tutkunları için mükemmel bir yerdir. Burada bisiklete binmek için popüler yerler arasında Prater, Donau Kanal çevresi, Neue Donau ve meşhur Donauinsel adası yer alıyor. Şehir dışında bisiklete binmek için Danube boyunca batıya doğru gidebilir ya da Vienna Woods’da dağ bisikletine binebilirsiniz. Citybike, Viyana’da bisiklet kiralamak isteyenlere hizmet verir. 1€ ödeyerek online kayıt yaptırabilirsiniz.

11. Modern Müzikler Dinleyin

Viyana’da tartışmasız en iyi canlı müzik mekanı olan Porgy & Bess; modern caz, blues ve dünya müziğini dinlemek için en iyi yerdir. Program oldukça keyifli olurken, samimi ortamı da sizi kendine çekecek. Bu ünlü caz kulübü, Riemergasse Hotel’de yer alıyor.

12. Freud’u Tanıyın

1971’de açılan Sigmund Freud Müzesi, psikanalizin kurucusu Freud’un, 1898- 1938 yılları arasında Naziler tarafından sürgüne gönderildiğinde yaşadığı ve çalıştığı evde bulunuyor. Müzeye geldiğinizde dil seçeneği sunan bir rehber eşlik ettikten sonra Freud’u tanımaya başlıyorsunuz. 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müzeyi ziyaret etmek, Viyana’da mutlaka yapılması gerekenler arasında.

13. Dünyanın En Eski Hayvanat Bahçesini Ziyaret Edin

1752 yılında kurulan Tiergarten, dünyanın en eski hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip. Sconbrunn Sarayı’nda yer alan Tiergarten, yapıldığı dönemden kalma birkaç orijinal binaya sahiptir ve daha modern yapılarla birleşerek yürümek için hoş bir yere dönüşmüştür. Tiergarten’de, nesli tükenmekte olan dev bie Panda’dan zürafaya, deniz aslanına kadar sayısız hayvan yer alıyor.

14. Prater Lunaparkı’na Gidin

Prater Lunaparkı, Viyana’da eğlenceli bir vakit geçirmek ve şehri yaşamanın keyifli bir yoludur. Prater parkı, bir zamanlar gıda tezgahlarından oluşan bir parktı, şimdilerde etkileyici bir lunaparka ev sahipliği yapıyor. Giriş ücretsizdir, onun yerine lunaparktaki bineceğiniz oyuncaklar için para ödüyorsunuz. Parkın içince büyük bir dönme dolap, çarpışan arabalar, atlı karınca, Roller coaster da dahil olmak üzere sayısız oyuncak bulunmaktadır.

Ayrıca sizi eğlendirecek farklı şeyler de var.

15. Aziz Stefan Katedrali’ni Görün

Viyana’nın aynı ismi taşıyan Stefan meydanında yer alan katedral, Osmanlı’nın Viyana kuşatması sırasında halkın sığınağı olmuştur. Viyana’nın en önemli gotik yapısı olan Aziz Stefan Katedrali, mutlaka görülmelidir. Avusturya’nın ve Avrupa’nın hem tarihi hem de dini açıdan önemli merkezlerinden biri olan katedralın içi de en az dışı kadar güzeldir. İkinci Dünya Savaşı döneminde gördüğü hasarın ardından onarımı uzun sürmüştür.

Aziz Stefan Katedrali’nin ana binasına giriş ücretsiz, bazı bölümleri ücretli olarak ziyaret ediliyor.