Vücut şeklinize göre giyinmenin yolları

Trendlerin ve modanın hızla değiştiği bir dünyada, vücut şeklinize hangi kıyafetin uyduğunu bilmek oldukça güç.

Hele hele bir de kendinize neyin yakıştığını da bilmiyorsanız daha zor. İmaj ve Stil Danışmanı Ece Candan’a sizler için sorduk. Bakın neler söylüyor: Giysilerinizi, vücudunuzda olumlu bir etki yaratacak şekilde değiştirebilirsiniz. Vücudunuzun size söylediklerine bakıp, karşıtlık yaratın. Eğer formda değilseniz, daha biçimlendirici şeyler giymek, ya da çok zayıfsanız biraz bol şeyler giymek gibi. Burada temel olan denge kurmak.”

Üçgen Vücut

En iyi özellikleri: Biçimli bacaklar, ince bel ve dikkat çekici kalçalar vücudunuza kadınsı bir çekicilik verir.

En çok yapılan hatalar:

Vücudunuzun üst kısmı zayıf olduğu için, dar tişörtlerle bunu göstermek isteyebilirsiniz. Ama bu isteğinizi bastırın. Kısa ve dar bluzlar/tişörtler, bedeninizin alt kısmını olduğundan daha büyük göstererek, dengenizi bozacaktır.

Üstünüze giydikleriniz

Kat kay giyinmeye özen gösterin. Vücut şeklinizde dengeyi yakalamanın sırrı, üst kısmınıza giydiklerinizdir. Soğuk havalarda bel hizasında biten kısa ceketler giyin. Belinizin açık kalmasından çekinmeyin. Kolları dirseğinizin altına gelen bluzlar, geniş bisiklet yakalar ve tek omuzlu kıyafetler üstünüzde çok iyi duracaktır.

Altınıza giydikleriniz

Vücudunuz için ideal olan çizme paça pantolonlar. “Paçalardaki hafif bir genişlik, kıvrımlarınızı dengeleyecektir. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılarla birlikte giyip bacaklarınızı biraz uzatırsanız harika olur. Koyu renkli, beli çok yüksek olmayan, dikişleri sade ve arkası cepli pantolonları deneyin. Etek ve elbise için de, belinizi vurgulayıp kıvrımlarınız üzerine hafifçe dökülen klasik bir A kesim modeli tercih edebilirsiniz. Yüksek belli ve pileli eteklerden kaçının; onlar kıvrımları olmayan kadınları dolgun göstermek için yapılıyor.

Desenler ve Kumaşlar

Renkli ve süslü üstler giyerek dikkati yukarı çekin. Saboura, yatay çizgileri olan kayık yaka tişörtleri ya da çiçek desenli hırkaları öneriyor. Büyük taşlı takılar da gözleri yukarı çektiği için işinize yarayabilir. Altınıza giydiklerinizde de desenli olanları tercih edebilirsiniz, fakat koyu renklere öncelik verin.

Yuvarlak Vücut

En iyi özellikleri: İnce bacaklar, küçük omuzlar ve dar bir kalça, vücut şeklinize zarif bir çekicilik katacaktır.

En çok yapılan hatalar: Saboura, “Yuvarlak vücut şekline sahip kadınlar, genelde vücutlarını saklamaya çalışırlar. Ancak tam tersini yapmaları gerekir. Boyun hattınızı, kolunuzun dirseğe kadar olan kısmını ve birazcık da bacağınızı göstermek, size hem mükemmel bir şıklık katar hem de daha genç, uzun ve ince görünmenizi sağlar.

Üstünüze giydikleriniz

Vücudunuz yuvarlak ama pek kaslı olmadığı için, yapmanız gereken özellikle üst kısmınızı daha yapılı gösterecek kıyafetler giymek. Blazer ceketleri deneyin. Boyundan veya belden bağlamalı elbiseler ya da asimetrik eteklerle vücudunuzda çeşitli açılar ve çizgiler oluşturmanızı tavsiye diyor. Drape modeller, degaje yakalar ve dökümlü kollar tam size göre. Eğer üstünüzü biraz daha yapılı göstermeye ihtiyacınız varsa, içinde az miktarda likra olan kolsuz uzun badileri tercih edebilirsiniz.

Altınıza giydikleriniz

Bacaklarınız çok güzel, onları saklamayın. Dar, düz paçalar ya da bot kesim sizin için ideal. Topuklu ayakkabı da daha ince göstererek bacaklarınızı öne çıkarır. Büzgülü elbiseler ise kum saati etkisi yaratarak göbeği saklar.

Desenler ve Kumaşlar

Baskılar ve desenler, özellikle üst kısmınızda harika durur. Geniş çiçekli desenler ya da geometrik şekiller sizi iyi gösterir, ancak unutmayın daha küçük desenler aynı etkiyi yaratmayacaktır. Doğal olarak yapılı olan ağır kumaşlar kullanın (ağır pamuk, yün ya da müslin gibi).

Kum Saati Vücut

En iyi özellikleri: Büyük göğüsler, ince bir bel ve kıvrımlı kalçalarınız, kadınsı güzelliğin en belirgin özellikleri olduğu için şanslısınız.

En çok yapılan hatalar: Vücut şeklinizin doğal olarak bir cazibesi var. Bu yüzden bunu çok fazla belli etmek istiyor olabilirsiniz. Herkes kum saati şeklinde bir vücuda sahip olmaya çalışır ama siz zaten öylesiniz. Bunu biraz öne çıkartabilirsiniz, fakat bütün kıvrımlarınızı ortaya çıkarmak sizi ucuz gösterebilir.

Üstünüze giydikleriniz

Sizin için önemli olan sadelik. Derin yuvarlak yakalı ve orta boy kollu sade modeller tercih edin. Üst üste giyinmekten kaçının ve düz karnınızı vurgulayacak bel hizasında kemerler tercih edin. Prenses dikişli kıyafetler (belde toplanan ve daha sonra kalçada tekrar açılan uzun, biçimli dikişler) yumuşak ve vücudunuza oturan bir görüntü sağlayarak, hatlarınızı belirginleştirir. Vücudunuzu saran ceketler üzerinizde harika duracaktır fakat çok iyi dikilmiş olmaları gerekir.

Altınıza giydikleriniz

Size en çok yakışanı diz üstü değil, diz hizasında ya da altında olan eteklerdir. Kalem etekler, geniş paçalı pantolonlar ve slim kotlarüzerinizde harika duracaktır. Doğal kıvrımlarınıza uyan pantolonlar ve etekler tercih edin ve çok fazla dar olmayan, üste oturan kıyafetler giyin. Vücudunuzu benimseyin, seksi olmak, kıvrımları fark etmek ama hepsini göstermemekte yatar.

Desenler ve Kumaşlar

Düz renklerle sadeliğini koruyun. Baskılı kıyafetler vücut şeklinizi vurgulamak yerine bastırır. Aynı şey kumaşlar için de geçerli. Fazla kumaşlardan ve drapelerden uzak durun ve biraz dar kıyafetler tercih edin. Renkler sizin vücut tipiniz için idealdir, fakat tek renkli kıyafetler en iyi sonucu verir.

Cetvel Vücut

En iyi özellikleri: İnce ve genelde atletik olan vücut yapınıza kıyafet bulmak kolaydır.

En çok yapılan hatalar:Doğal olarak sportif bir yapınız olduğu için, sade ve vücudunuza oturan kıyafetler seçmeye eğilimlisinizdir. Ama bu tip giysiler sizi ufak tefek ve dümdüz gösterir. Onun yerine vücut hatlarınızı yumuşatıp biraz kıvrım yaratacak kıyafetler tercih etmelisiniz.

Üstünüze giydikleriniz

Gömlek seçerken “daha fazla düz çizgi ya da kare şekil eklemekten kaçınmalı. Onun yerine doğal hatlarınızı asimetrik ya da yuvarlak etek uçları ve dalgalı ya da fırfırlı detaylarla tamamlayın. Boyundan bağlamalı kıyafetler, kayık yakalar ya da açık omuzlar sizde harika durur. Vücudunuz doğal olarak atletik bir yapıda olduğu için, ince askılı badiler sizde daha kadınsı bir etki yaratacaktır. Aynı şey ceketler için de geçerli: Yumuşak omuzlu olanları tercih edin ve dar, kısa ceketlerden uzak durun.

Altınıza giydikleriniz

Yüksek belli ve geniş paçalı pantolonlar sizin için ideal. İkisi de alt bedeninize hacim ve kıvrım katar. Eğer bol ‘boyfriend’ kotlarla daha erkeksi bir görünüş istiyorsanız da, üst kısmınızda biraz daha hareketli kıyafetler ve drapeler tercih etmelisiniz. Daha kadınsı bir görünüş içinse, vücudunuzda açılar ve hatlar oluşturduğu için bağlamalı kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Desenler ve Kumaşlar

Görünüşünüze yumuşaklık ve kadınsılık katacak kumaşlar tercih edin. Dantel, ipek ya da hafif kumaşları seçebilirsiniz, özellikle de kendiliğinden drapeli olanları. Süslü gömlekler ve dalgalı detaylar vücudunuza şekil katacaktır

Ters Üçgen Vücutlar

En iyi özellikleri: Koni şeklinde bir gövde, ince bel ve muhteşem bacaklar daha kendine güvenen ve fit bir görüntü yaratır.

En çok yapılan hatalar: Tipik olarak bacaklarınız güzel şekillidir. Bu yüzden dar kıyafetlerle onları göstermek isteyebilirsiniz. Eğer kalçalarınızın altına gelen tuniklerle birlikte giyecekseniz olabilir, fakat genelde vücudunuzun alt kısmına biraz daha hacim eklemeniz sizin için daha iyi olur.

Üstünüze giydikleriniz

Degaje ve derin V yakalar daha güçlü olan üst bedeninizi incelteceğinden sizde harika durur. Dalgaları, fırfırları olan blüzlerden kesinlikle uzak durun. Daha kadınsı bir görünüş için, hafif drapeli ya da dökümlü kolları olan kıyafetleri tercih edin. Herkesin kaldıramayacağı düşük belli elbiseler tam size göre.

Altınıza giydikleriniz

Vücudunuzun üst kısmına uyum sağlaması için alt kısmının hacmini artırın. Geniş paçalı pantolonlar ya da uzun etekler istenen dengeyi yaratacaktır. Bu kural hep aklınızda olsun: Vücudunuzun alt kısmını büyük gösterecek dolgun pantolon ve etekler giyin.

Desenler ve Kumaşlar

Dikkati bacaklarınıza çekmek için süslü ve detaylı ayakkabılar da giyebilirsiniz. Kullanacağınız aksesuarlar da buna dahil olacaktır. Gövdenizin üst kısmında kullandıklarınızı minimal tutun. Bilezik, halhal ve yüzüklerde yaratıcı olabilirsiniz. Alt kısmınızda açık renkler ve baskılar kullanabilirsiniz, fakat dengeli olması için üst kısmınızda koyu renkler kullanın. Ayrıca çantanızın boyutuna da dikkat edin “Küçük bir el çantası gövdeyi büyük gösterir, yan tarafınızda ya da kolunuzda geniş çantalar tercih ederek üst kısmınıza fazladan hacim eklenmesini önleyebilirsiniz.