Geleneksel Çin tıbbında sağlığımız, vücut için hayati bir enerji olan chi akışı tarafından yönetilir. Chi serbest bir şekilde aktığında kendimizi iyi hissederiz. Sıkıştığında ise iyi hissedemeyiz. Akupunktur ve akupresürün felsefi temeli bununla ilgilidir: Vücuttaki belli noktaları uyarmak, enerji tıkanıklıklarını gidermeye ve kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur.

Akupresürü özel bir eğitim almadan evde kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Ancak tabi ki bunu yapmak, bir nokta belirleyip basınç uygulamak kadar kolay değildir. Akupresür yapmak için noktaların nerede olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmelisiniz.

Chi Nedir, Basınç Noktalarıyla Nasıl Harekete Geçirilir?

Çin tıbbı, insan vücudunun evrensel bir makro kozmosun mikro kozmosu olduğu Taocu felsefeye dayanmaktadır. Bu yüzden evreni etkileyen her şey daha küçük ölçekte olan bedeni de etkiler. Chi vücuttaki yaşamsal güçtür, evrendeki her şeyin ortak noktasıdır.

Chi vücutta serbestçe aktığında iyi hissederiz. Akupresür noktalar, vücuttaki chi akışı üzerinde doğrudan etkisi olan belli bölgelerdir. Bunları enerjiden oluşan bir otoyol boyunca uzanan rampalar olarak düşünebilirsiniz. Bunları uyarmak, enerji tıkanıklıklarını ortadan kaldırır ve vücuttaki chi’nin serbest şekilde akmasına yardımcı olur.

Akupunktur uzmanları, bu noktaların vücuttaki yerlerini ve etkilerini incelemek için yıllar harcadılar. Ancak yaygın olarak kullanılan ve bulması kolay olan az sayıda güçlü nokta var. Akupresürü herkes yapabilir ve faydalanabilir. Bir uzmandan yardım alabileceğiniz gibi evde kendi kendinize de yapabilirsiniz.

Basınç Noktaları Nasıl Kullanılır?

Akupresür noktasına sıkıca bastırdığınız zaman ağrılı bir his duymalısınız. Bunu yaparak noktanın aktive olduğunu görüyorsunuz.

Akupresür noktasına yaklaşık yirmi dakika bastırabilirsiniz. Örneğin, Hegu noktasını arıyorsanız, başparmağınız ile işaret parmağınız arasındaki “V” şeklindeki bağlantı noktasına bastıracaksınız. İyice bastırdığınızda hafif bir ağrı hissetmeniz gerekir. Bu sayede doğru yere bastırdığınızı anlayacaksınız.

Güçlü Akupresür Noktaları

Güçlü akupresür noktalarından bazıları şu şekildedir:

Nei Guan: Ön kolun iç tarafında uzun tendonlar arasında bilekte bulunan bir noktadır. Bilekten yaklaşık 5-6 cm uzaktadır.

Mideniz bulandığında ya da endişelendiğinizde bu noktayı kullanabilirsiniz. Seyahat ederken bu noktadan faydalanabilirsiniz. Bazı hamile kadınlarda da mide bulantısını rahatlatma konusunda etkili olmaktadır.

Zu San Li: Dizin dış tarafının yaklaşık dört parmak altındadır.

Sindirimi ve enerjiyi desteklemek için her gün kullanılabilecek bir noktadır.

Shen Men: Kulakta bulunan önemli bir noktadır. Çin tıbbında kulak, tüm vücudun mikro kozmosudur. Tıpkı vücudun, evrenin mikro kozmosu olması gibi. Kulakta vücutla ilgili yüzlerde nokta vardır. Bu nokta, kulağın iç kısmındaki girintinin en üst kısmında iç tarafta bulunur.

Shen Men’i geleneksel olarak sakinliği teşvik etmek ve vücudun stres tepkisini desteklemek için kullanabilirisiniz.

Hegu Noktası Neden Özeldir?

Elin dış kısmında başparmak ve işaret parmağı arasında yer alan Hegu, baş ve yüzün komuta noktası olarak biridir. Vücuttaki en güçlü ve en çok kullanılan noktalardan biridir. Genelde baş için tüm durumlarda, özellikle de ara sıra görülen baş ağrısı için kullanılır. Başınızın ağrımaya başladığını hissettiğinizde Hegu noktasına bastırmalısınız.

Dört Kapı Nedir ve Nasıl Ulaşılır?

Hegu noktasına ek olarak ayak başparmağı ile ikinci parmak arasında bulunan Tai Chong isimli nokta da uyarılabilir. Ellerdeki Hegu noktalarını ayaklardaki Tai Chong noktalarıyla birleştirip her ikisine de baskı uyguladığınızda Dört Kapı adı verilen bir devre açılır.

Dört Kapı, akupunktur ve akupresürdeki en önemli kombinasyonlardan biridir. Bunu açmak, durgunluğu ortadan kaldırmak ve gevşemeyi desteklemek için chi’yi güçlü bir şekilde hareket ettirir. Stresli bir günün sonunda ya da yatmadan bu kombinasyonu kullanabileceğiniz gibi meditasyon yaparken de kullanabilirsiniz.