Farklı fonksiyonlarda, farklı işlevlerde ve farklı sağlık problemlerini giderecek bir smoothie dosyası hazırladım ve daha önce sizlerle farklı tarifler de paylaştım. Bu yazıda ise, aslında en çok sorduğunuz konulardan bir tanesine yönelik bir tarif paylaşacağım: “yağ yakıcı smoothie”.

Yağ yakıcı bir smoothie hazırlarken, yağ yakımının olmazsa olmazı olarak ananas kullanıyorum. Ananasın içerisinde bromelain adı verilen bir enzim bulunmaktadır. Bromelain, insan vücudunda da bulunan bir enzimdir ve yağ yakımını kolaylaştırır. Zaten bildiğiniz üzere, son yıllarda “ananas ekstresi” çılgınlığı da var. Ananasın yanı sıra smoothie’ye; salatalık ve faydalı bir bitkisel protein kaynağı olan avokado da ekledim. Peki, bu tarifin en önemli özelliği nedir? Smoothie’leri genellikle kefirden, badem sütünden ya da bazen de inek sütünden hazırlıyoruz; ben bu tarife yeşil çay eklemeye karar verdim. Bu nedenle de önceden demleyip soğuttuğum yeşil çay kullanıyorum. Her zaman anlatıyorum, yeşil çay gerçekten de çok önemlidir; çok kuvvetli bir flavonoid kaynağı ve güçlü bir antioksidandır. Şimdi smoothie’mizi hazırlamaya başlayabiliriz.

Malzemeler

• 1 bardaktan biraz fazla yeşil çay (önceden demlenmiş ve soğutulmuş),
• 2 dilim ananas,
• 1 orta boy salatalık,
• 1 adet avokado,
• 1 tutam taze nane,
• 1 tutam maydanoz

Yağ Yakıcı Smoothie

İlk olarak ananas ile başlıyoruz. Bu tarifte, 2 dilim ananas yeterli olacaktır. Ananasları doğradıktan sonra, blender’a alıyoruz. Ardından, içerisinde bol miktarda su olan ve bu yönüyle metabolizmayı hızlandıran salatalıkları güzelce yıkayıp, kabuklarını soymadan doğruyoruz ve onu da blender’a alıyoruz.

Avokadoyu çok seviyorum ve mutlaka her gün yemeye çalışıyorum. Avokadonun pahalı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; ancak iyi beslenmenin, uzun vadede sağlığınıza yaptığınız önemli bir yatırım olduğunu unutmayın. Bu nedenle, gereksiz harcamalar yapmak yerine, kaliteli gıdalara para harcamanızı öneririm.

Avokadonun kabuklarını soyduktan sonra çekirdeğini ayırıyoruz ve kalan kısımları küçük küçük doğruyoruz. Bu noktada, dilerseniz kullanıma hazır avokadoları da kullanabilirsiniz. Ana malzemeleri koyduk; ancak bu güzel karışıma bir şeyler daha eklemek istiyorum.

Kan temizleyici özelliği ile bilinen koyu yeşil yapraklı sebzeleri seviyorum. Bu nedenle karışıma; biraz maydanoz ve nane de ilave ediyorum. Önceden yıkadığım nane ve maydanozları doğradıktan sonra, onları da blender’a ekliyorum. Maydanozu, çiğ olarak da tüketebilirsiniz; ben sabahları bolca maydanozu, biraz limon suyu ile birlikte blender’dan geçiriyorum. Böylece ortaya; kan temizleyici, muhteşem bir maydanoz suyu çıkıyor, size de tavsiye ederim.

Son olarak, içerisine önceden demlediğim ve soğuttuğum yeşil çayı da ilave ediyorum. Bir su bardağından biraz daha fazla yeşil çay yeterli olmaktadır. Tüm malzemeleri blender’da buluşturduktan sonra, blender’ı çalıştırıyorum; maydanozların erimesi için 1 dakika çalıştırmanız yeterli olacaktır. Afiyet olsun!