X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yaşa bağlı rahatsızlıklar bağırsak bakterileri ile alakalı

Frontiers in Immunology’de yayınlanan bir çalışmaya göre, yaşlı farelerden genç farelere aktarılan bağırsak bakterilerinin, bunama ve felç gibi yaşa bağlı rahatsızlıklara sebep olan kronik inflamasyonla ilgili olduğu ortaya konuluyor.

Düşük düzeyli kronik inflamasyon kardiyovasküler hastalıklar gibi yaşamı tehdit eden rahatsızlıklar ile bağlantılı. Bu çalışmada, yaşlı farelerden alınan bağırsak bakterilerinin genç farelere aktarıldıktan sonra yaşa bağlı kronik inflamasyonu tetiklediği görülüyor. Bulgular, bağırsak bakterisi kompozisyonunun kısmen beslenme ile kontrol edilebilmesinden dolayı sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlamak için basit stratejiler geliştirme umudunun ortaya çıkmasını sağlıyorlar.

Yaşlılarda bağırsak bakterilerinin düzeni biraz daha farklı olma eğilimindedir ve bağışıklık sisteminin daha zayıf olması düşük şiddette kronik inflamasyonu ortaya çıkartır, bu da bilimadamlarını potansiyel bağlantılar için araştırma yapmaya yöneltiyor.

Bağırsak bakterileri yaşlı ve genç farelerden, genç bakterisiz farelere aktarıldıktan sonra yapılan analizlerde, dalak, lenf düğümleri, ince bağırsaklar ve genom gen ifadesi analizleri gerçekleştirilmiş. Sonuçlar göre sadece yaşlı farelerden aktarılan bakterilere karşı bir bağışıklık sistemi tepkisi ortaya çıkmış ve bu da bağırsaklardaki bakterilerin dengesizliklerinin yaşlılardaki inflamasyonun sebebi olabileceğini ortaya koyuyor. Bağırsak bakterilerindeki bu dengesizlik kötü bakterilerin daha dominant hale gelmelerine neden olmuş ve kötü bakterilerin fazla gelişimi bağırsak duvarlarının incelerek toksinlerin kana daha kolay karışmalarını ve vücutta taşınmalarını sağlayarak olumsuz etkiler yaratıyor. Bu dengesizlik rahatsız bağırsak sendromu, kanser, diyabet, obezite, otizm ve anksiyete gibi pek çok bozukluğa ve ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Bağırsaklarda sağlıklı bir ortamın bulunmasının sağlıklı vücut ve yaşlanma ile bağlantısının önemi biliniyor ancak yaşlılarda bu bakteri ortamının neden farklı olduğu tam olarak bilinmiyor. Bunun sebebi antibiyotikler, beslenme değişimleri, azalan fiziksel aktivite ve doğal süreçler olabilir. Çoğu yaşa bağlı hastalık inflamasyon ile ilişkilendiriliyor.

Çalışmanın en sınırlı olduğu konu farelerde yapılmış olması ancak insana olan benzerlik ve bağırsak ortamındaki değişimler arasındaki ilişki ile inflamasyonlar, sağlıklı yaşam ve yaşlanmada bağırsak ortamının iyi tutulmasının önemini gösteriyor olabilir.

Ancak insan bedeninde de aynı sonuçların ortaya çıkacağının onmaylanması için daha fazla araştırma gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir