Kendine özgü çiçek aroması, uzun yassı yapısı ve lezzetiyle yasemin pirinci mutfaklarımızda yerini aldı. Pirinç dünyadaki birçok insan için temel besin maddelerinden biri bunun başlıca nedeni elbette ucuz ve kolay ulaşılabilir olması.

Besin değerleri

Bir fincan pişmiş yasemin pirinci 4.2 g protein, 44.5 g karbonhidrat, 0.63 g lif, 2.3 mg niasin, 0.26 mg tiamin, 1.9 mg demir ve 11.8 mcg seleny içerir. Toplam yağ ise 0.44 g’a eşittir. Yasemin pirinci, iyi bir niasin, tiamin, demir ve selenyum kaynağı olarak bilinir çünkü içerisinde bulunan miktar önerilen günlük gereksiniminin yüzde 10-20’si karşılar. Yasemin pirinci ayrıca B1 ve D vitaminlerini de bulundurur. Uluslararası Pirinç Araştırma Enstitüsündeki araştırmacılar biyoteknoloji ve geliştirilmiş büyüme yöntemleri ile pirincin besin değerlerinin daha da zenginleştirilebileceğini düşünüyor.

Yararları

Pirinç ve vücudun ihtiyacı olan günlük su tüketildiğinde, pirinç kabızlığı önler. İçindeki lif, gastrointestinal sistemi düzenler ve dışkıyı yumuşatır kısacası sindirime yardım eder. Yasemin pirincindeki vitaminler ve mineraller cildi rahatlatır, enerji verir ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca az yağlı ve sodyum içermeyen bir yiyecektir.

Düşük Proteinli Bol Lifli

2005’de Ellen Roggemann’ın Occidental College aracılığıyla yürüttüğü bir çalışmasına göre pirinç, Taylandlı bir kişinin günlük kalori alımının yüzde 55 ila 80’ini oluşturuyor. Yaseminin pirinci içeriğindeki vitaminlerin yanı sıra aminoasitler de bulunduruyor. İnsan vücudunda üretilmeyen aminoasitler içeren yiyeceklerin tüketilmesi, sağlıklı, işleyen kasların ve metabolizmanın korunması için çok önemlidir. Araştırmalar ayrıca yasemin pirincinin zenginleştirilmiş beyaz pirinçten daha fazla besleyici olduğunu ve iki kat fazla life, beş kat fazla E vitaminine ve üç kat fazla magnezyuma sahip olduğunu gösterdi.

Sağlığınıza Etkileri

Uzun taneli, pürüzsüz dokulu ve inci beyazı yasemin pirinci batının damak tadına epey uyuyor. Ancak tam tahıllı / kahverengi yasemin pirincini beyaz olana tercih etmelisiniz. Kahverengi yasemin pirinci beyaz olana kıyasla hem daha besleyicidir hem de lif bakımından daha zengindir. Beyaz yasemin pirinci, nişastalı, rafine edilmiş bir gıda olup, geçici olarak insülin ve kan şekeri seviyelerini yükseltebilir. Bu nedenle, beyaz pirinç gibi rafine edilmiş gıdalar Tip 2 diyabet riskini artırabilir. Healthnotes’a göre, kahverengi pirinç, bu konuda bir risk teşkil etmiyor.