Yaz aylarında evi küflerden korumanın yolları

Yaz aylarında evi küflerden korumanın yolları

Yaz ayları rahatlamak için mükemmel aylar ancak bu sıcak aylarda dikkatli olunması gereken konulardan bir tanesi maalesef küfler. Toksik küflere maruz kalmanın kronik yorgunluktan tutun da zihinde bulanmaya kadar pek çok sağlık problemi ile bağlantısı var ve yaşam alanınızı küflerden uzak tutabilmek için aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz.

Düşük Nem En Önemlisi

Yaz mevsiminde küflerden kaçınabilmek için kaçınılması gereken en önemli şey sızıntılar ve ayrıca nemi azaltmak da gerekli.

Su bedeniniz için iyi olabilir ancak eviniz için aynı şey geçerli değil. Evinizdeki nemi mümkünse %50’nin altında tutmanız gerekiyor. Resmi dokümanlara göre %55 yeterli ancak optimum nokta %50 olarak görülüyor ve hedefiniz ise %45’ler olmalı. Ucuza alabileceğiniz bir nem ölçer, size doğru yolda olup olmadığınızı gösterecektir.

Modern evlerin oldukça iyi yalıtımlı olmaları nedeniyle nemlilik düzeyleri duş alma veya yemek pişirme gibi günlük aktivitelerden sonra bile artabiliyor ve bu nedenle eviniz için bir nem gidericiye ihtiyacınız olabilir. Tank kapasitesi geniş yüksek kaliteli bir cihaz işinizi görecektir. Ayrıca cihazın özellikle yatak odasında kullanılacaksa sessiz olduğundan ve boşaltması kolay olduğundan emin olmalısınız.

Tatile Gitmeden Önce Her Şeyi Kontrol Edin

Eğer bir haftadan daha uzun süre tatile gidecekseniz, tüm muslukların iyice kapandığından, lavabo ve küvetlerde damlama olmadığından emin olun. Mümkün mertebe önlem olarak su vanasını da kapatmaya çalışın veya evde olmayacağınız süre içerisinde bir kişinin en az bir defa evi kontrol edeceğinden emin olun.

Eğer evde bir çamaşır yıkama makinesi ve kurutma makinesi varsa, çıkmadan önce boş olduklarından emin olun. Tatilde olsanız da olmasanız da çamaşır makinesinin kapağını her gün açık bırakmak içindeki havanın dışarı çıkması için önemli. Bulaşık makinelerini de aynı şekilde boş tutmak ve kapağını biraz açık bırakmak gerekli.

Arabanızın İçini Kurutmadan Yıkamayın

Arabalar da küf tutarlar! Arabada nemli mayoları bırakmayın veya mümkünse ıslak halinizle araba koltuğuna oturmayın. Eve vardığınızda ise ıslak havluları ve mayoları hemen kurutmak için asmalısınız. Eğer aracınızın içi ıslak olursa, pencere ve kapıları açarak havanın dışarı çıkmasını sağlayın.

Evi Güzelce İnceleyin

Eğer yaz aylarında daha fazla vaktiniz varsa, bunu evi incelemek için değerlendirebilirsiniz. Bakmanızı önerdiğim bazı şeyler şöyle:

 • Dış pencereler, kapılar, bacalar ve su borularının etrafı ile küvet, duş teknesi gibi yerlerin kenarlarına tekrar macun-silikon-derz uygulaması yaptırın.
 • Pencereleri kaçak ve hasara karşı kontrol ettirin. Boyalarda dökülme ve ahşapta bükülme var mı bakın.
 • Havalandırmalardan kaçak veya tıkanma var mı bakın.
 • Şömine varsa onu inceleyin.
 • Çatı, dam saçağı ve baca eteklerini kontrol edin.
 • Sulama sistemlerinin evin duvarlarını sulamadığından emin olun.
 • Dış drenajın doğru çalıştığından ve suyun ev yakınında birikmediğinden emin olun.
 • Çatı oluklarının temiz olup çatıda su birikimine sebep olmadığından emin olun.
 • Tavan arası ve çatıyı sızıntılara karşı kontrol edin, banyo ve kiler gibi odalara açılan havalandırmaların tavan arasına değil dışarı hava verdiğinden emin olun.
 • Tavan ve duvarlardaki su izlerine bakın. Eğer şüpheli bir şey görürseniz, hemen bir küf uzmanı çağırın ve incelenmesini sağlayın. Kendiniz parçalamaya çalışmayın çünkü hasta olabilirsiniz.
 • Bodrumu inceleyin ve nemin orada da kontrol altında olduğundan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir