Her sene başlamadan evvel farklı hedefler koyar, bu hedefler için planlar yaparız. Fakat evrensel yasaların çalışma prensipleri gereği eskiyi gönderemediğimiz için yenilerini çekmekte zorlanırız. Kararlarımızı uygulamak belki bu yüzden daha zor oluyor olabilir. O halde yeni kararlar vermeden önce onların yer edinebilmesi için boşluklar oluşturmakla başlayabiliriz. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; evinize yeni bir koltuk takımı almaya karar verdiniz, koltuk takımını seçtiniz, bütçenizi ayarladınız fakat eski koltuk takımlarını henüz evden çıkarmadınız. Bu şekilde yeni koltuk takımlarının evde uygun bir yer bulması beklenebilir mi? İşte hayaller, niyetler, kararlar ve hedefler için de bu kural geçerlidir. Önce arındıralım, temizleyelim, onlara yer açalım ki her biri o boşluklara gelebilsinler.

İşte yeni sene öncesi yapmanız gereken 5 arınma;

1.Detaylı Ev Temizliği

Her birimiz evlerimizi belli aralıklarla temizleyip düzenliyor ancak göz ardı ettiğimiz bazı şeyler temizliğin tam anlamıyla gerçekleşmemesini sağlıyor. Bu kez yapacağınız temizliği detaylandırın. Çekmeceler, kıyıda köşede kalmış yerler, raflar da bu temizliğe dâhil olsun. Buralarda kullanmadığınız hatta bozulmuş pek çok eşya, eski faturalar, tozlanmış ve buruşmuş kâğıtlar bulacağınızdan eminim. Tüm bunları evinizden uzaklaştırın. Çöpe attığınız her şeyin evinizi arındırdığını hayal edin ve bunu hissedin. Giymediğiniz ve ısrarla dolapta duran o kıyafetleri artık dolabınızdan çıkarma zamanı gelmedi mi? Niçin hala aklınıza bile gelmeyen o pantolonu dolapta tutuyorsunuz? Bu basit gibi görünen eylem evinizin enerjisini yenileyecek. Özellikle kırık, çatlak, bozuk hiçbir şeyi evinizde tutmayın. Bunlar enerji blokajlarına sebep olacaktır. Temizlik esnasında çiçeklerinizi de kontrol edin. Kuru yapraklarını temizleyin, ölmüş olanları atın.  Evinizin nasıl ferahladığına inanamayacaksınız.

2.Affetme

Masanın başına geçin, güzel bir müzik açın ve bir mum yakın. 2021 yılında sizi üzen her şeyi bir bir gözünüzün önüne getirin. Belki canınızı tekrar yakabilir ama buna izin verin. size tüm hissettirdikleriyle film şeridi gibi aksınlar. Kimler sizi kırdı, kimler üzdü, kim beklemediğiniz şeyler yaparak sizi hayal kırıklığına uğrattı? Her birini görmeye ve hissetmeye gönüllü olun. Tüm bu duygulardan sonra onları affetmeniz gerektiğini söylemeyeceğim. Çünkü onların hissettirdiklerinden çok sizin buna müsaade etmeniz canınızı sıkmış olacak. Bu yüzden önce kendinizi affedin. Bu durumların yaşanmasından dolayı kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Belki iradesiz, belki saf, belki aptal… Hiç önemli değil. Böyle de olabileceğini kabul de olun. “Oh be ne güzel bir hata yapmışım” demeyi hatta buna kahkahalarla gülmeyi öğrenin. Olayı olabildiğince küçültün, yok sayın. Sonra zaten ortada affedecek bir şey kalmadığını göreceksiniz. Ama yine de eğer ihtiyaç duyarsanız “Önce kendimi sonra diğerlerini affediyorum” diyebilirsiniz.

3.Bir Şeyi Değiştirin

Sürekli tekrarladığınız ancak sizi huzursuz eden bir şey mutlaka vardır. Geç uyanmak, çok tatlı yemek, ertelemek gibi. Bunlardan birini seçin ve bilinçli olarak değiştirin. Böylece yeni seneye sizi bloke eden bir özelliğinizle vedalaşarak girmiş olacaksınız. Elbette bir alışkanlığı bırakmak çok basit değil. Burada aniden bir bırakma ve vazgeçme durumundan bahsetmiyorum. Kendinize zaman tanıyın ve hedefler koyun. Mesela normalde saat 12.00’da uyanan bir insansanız, “Ben yarın 07.00’da uyanmaya başlayacağım” demek çok yerinde bir hedef olmayabilir. Bunun için uyanma saatlerini kademe kademe aşağıya çekmeyi deneyin. Böylece sistematik olarak yeni düzene uyum sağlamaya başlayacaksınız. Unutmayın yönetici sizsiniz, alışkanlıklarınız değil!

4.Detox Yapın

Detox deyince ilk olarak beslenme geliyor. Elbette sıvı beslenme ile senenin son günlerinde bedensel bir detox harika bir seçenek olacaktır. Bedeniniz yeni seneye arınmış olarak girecektir. Bu çok bilinen detoxa bir de sosyal medya, televizyon, negatif insan detoxu eklemek nasıl olur? Bilinçsizce kaç saat sosyal medyada vakit geçiriyorsunuz? Ya da televizyon başında ne kadar vakit tüketiyorsunuz? Bunları bir gözden geçirin. Gün içinde kendinize hedefler koyarak bunlardan uzaklaşın. Peki, sizi sürekli negatif etkileyen insanlar? Bunları da artık telefon rehberinizden silmeye ne dersiniz? Konuştuğunuzda size bir şey katmayan hatta sizi bir çöp kutusu gibi görüp tüm negatif duygu-düşünceleri size boşaltan insanlara “Hayır” demenin vakti gelmedi mi? Hayatınızda bu tarz insanlar var oldukça gergin, mutsuz, ümitsiz olmanız çok muhtemel. Üstelik sizin hiçbir derdiniz yokken! O halde bu insanları da yavaş yavaş 2021’de bırakmayı deneyin. Zihnen ve ruhen rahatlayacağınıza eminim.

5.Arınma Meditasyonu

Duygusal Beden
Duygusal Beden

Sessiz kalabileceğiniz bir odaya geçin. Rahat bir şekilde oturun. Bir mum ya da tütsü yakabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve doğada bir yerde olduğunuzu hayal edin. Derin nefesler alarak iyice odaklanın. Tepe çakranızdan başlayarak tüm çakralarınızı fark edin. Yavaş yavaş üçüncü göz çakrası, boğaz çakrası, kalp çakrası, göbek çakrası, sakral çakra ve kök çakraya inin. Tüm çakralarınızı hissettikten sonra kendinizi ilahi sevgiye ve ışığa açın. Bırakın ilahi ışık, tüm çakralarınızı arındırsın. Çakralarınızdan çıkan sisli tozlu dumanları görün ve bu dumanların yerini ışığa bıraktığını imgeleyin. Her bir çakra için bu işlemi yapın. Derin nefesler almayı ihmal etmeyin. Meditasyon biterken “İhtiyacım olmayan her şeyden arınıyorum ve tam ihtiyacım olanla buluşuyorum” diyebilirsiniz. Ardından evinizi tütsüleyebilir, güzel kokuları evinizde ve üstünüzde gezdirebilirsiniz.

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin Geçerler