Herkese yeni yılın tüm taze ve neşeli enerjisiyle ”Merhaba” diyorum.

Yepyeni bir yıl umutları, fırsatları, kazançları ve sürprizleriyle karşımızda duruyor. Bu yeni yıl için beklentilerimiz, kişisel hedeflerimizi belirlememiz için mükemmel bir fırsat.

Küçük bir kızken, 2000’li seneler bana çok uzak ve çok büyülü gelirdi. Şimdi ise 2000’lerden tam on altı sene yaşamışken, zamanın hızlandığını kesinlikle söyleyebilirim. 2000’li yılların şüphesiz en güzel hediyesi kuantum fiziğinin hayatlarımıza girmesi. Bir zamanlar çoğumuza safsata veya masal gibi gelen düşünce gücü, niyet etme ve niyeti tezahür ettirebilme gibi çoğu kavram bilimkurgu algıdan sıyrılıp bizim için gerçek bir hal aldı. Artık neo- spritüellik Budizm, İslamiyet, sufizm fark etmeden her şeyin içine sızıyor. Ne güzel, ne mutlu. İnsanoğlu ruhsallığını kavradıkça, yaradana yakınlaşacak ve bu yakınlık işte ruhu her türlü acıdan kurtaracak. Bu kelimeler de ne?diye soruyorsunuz tabi. Efendim sebebi şu, her sene başında yaptığım bir adetim var. Onu anlatmak için giriş yapıyorum. Ne yapıyorum, senemi hayal ediyorum. Bu sene için neler hayal ediyorum, neler kurguluyorum. Niyet etmekten bahsediyorum.

Hadi bu sene kendiniz için bir hedef listesi hazırlayarak başlayın. Benim bir defterim var. Hem dileklerimi, hem bu sene gerçekleştirmeyi planladığım kendimle ilgili hayallerimi yazıyorum. Dijital fotoğrafçılığı öğrenmek, dalga sörfü yapmak ya da Fransızca öğrenmeye başlamak gibi. Büyüklü küçüklü dilediğiniz, yapmak istediğiniz her şeyi yazın. O da sizin için gerçekleştirsin.Niyetleriniz gerçekleştirebileceğiniz kolay hedeflerden başlasın. Örneğin benim bu sene için, daha kolay seyahat edebilmek adına sürekli ertelediğim vizelerimi almak olacak.

Uzun süredir ertelediğiniz dil eğitiminiz, çamaşır odasında üstüste yığılmış kuru temizleyiciye verilecek kıyafetler, ara verilmiş hobileriniz ya da beş kilo vermek, yüz bin dolar kazanmak ya da dergiden resmini kestiğiniz o cennet diyarına seyahat için para biriktirmeye başlamak hangisini isterseniz. Sizin için bekliyorlar. Niyet etmenin ve o niyetimize göre yaşam sürdürmek ne demektir? Niyet etmek, genellikle kişinin kendince belirlediği hedeften ödün vermeksizin, her koşulda başarıya ulaşmasını sağlayan itici güç, bir tür kararlılık olarak görülür. Bu bakış açısına gore, çok çalışmak ve mükemmeliyete ulaşmak için yorulmak bilmeden çaba göstermek başarıyı getirecektir. Ancak niyet etmeyi evrendeki bir güç olarak düşündüğünüzde zihninizi değiştirecek olaylara hazır olmanızı öneririm. Niyet etmek bir eylem değil, sizin de parçası olduğunuz bir enerjidir. O zaman haydi defterlerin başına.

İnsanın sadece doğayı gözlemleyerek öğrenebileceğim o kadar çok şey var ki. Doğa, kendimiz ve içinde yaşadığımız dünya ile ilgili birçok saklı bilgiyle dolu. Mesela, evrene ışık yayan dev kütleler, yani yıldızlardan bile alabileceğim dersler olduğunu, Kızılderili bilgeliği kitaplarından öğrenmiştim.

Yeni sene ile beraber hepimiz bir yaş daha olgunlaştık, dersler aldık. Bazılarından geçtik, bazılarından kaldık. Hadi gelin şimdi yıldızların bize vereceği derslerimize bakalım.

Sorunlarınız düşündüğünüz kadar önemli değil

İnsan geceleri yıldızlara bakınca, evrenin ne kadar sonsuz olduğunu, kendisinin ise bunun ne kadar küçük bir bölümünde yaşadığını hissetmiyor mu sizce de? Yine de çoğumuz, kendi küçük egolarımıza o kadar bağlı, saçma ve önemsiz konular hakkında o kadar endişeliyiz ki, onları halletmezsek dünya başımıza yıkılacak sanıyoruz. Resme büyük bakabilirsek bizim o küçük problemlerimizin varoluş karşısında ne kadar önemsiz olduğunu görürüz. Küçük şeyler için kaygılanmamayı, olanın her şeyin hayrına olduğunu derinden bir kavrayış niyet ediyorum.

Herkesin kendi ışığı vardır

Her insan kendine özgü güzellikleri olan bireylerdir. Ve bunlar bazen ilk bakışta fark edilmeyebilir. Hele ki herkesin birr pop yıldızı gibi kendini göstermeye çalıştığı bu dönemde. Ancak bana göre gerçek yıldızlar gündüz parlamıyormuş gibi gözükse de, karanlık olduğunda bütün güzellikleriyle ortaya çıkarlar. Aynı şekilde bütün insanların içinde parlayan bir iyilik vardır, fakat bu iyiliği fark edebilmek ve içlerindeki güzelliği görebilmek için doğru bir yaklaşıma sahip olmak gerekir. O yüzden ben bu sene, görünene kendi penceremden yargı ile bakmayı bırakıp, arkasındaki gerçeği görmeye niyet ediyorum.

“Dans eden bir yıldız doğurabilmesi için insanın içinde kaos olmalıdır”

-Friedrich Nietzsche