Ne zaman bir yerde sağlıklı beslenmeden, kilo vermeden, diyetten bahsedilse ilk olarak günde iki bardak yeşil çay içilmesi tavsiye ediliyor. Marketlerde pek çok farklı markanın poşet yeşil çayları, aktarlarda bin bir çeşit yeşil çaylar bulunmakta. Ancak yeşil çayın gerçekte ne kadar ve neye faydalı olduğunu biliyor muyuz? İşte bu sorunun pek çok kişinin kafasını karıştırdığını düşündüğüm için sizlere yeşil çayın faydalarından bahsetmek istiyorum. Fakat öncelikle belirtmeliyim ki; ben de yeşil çayın sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olduğunu düşünenlerdenim. Zira yeşil çayın içeriğindeki antioksidanlar ve yüksek besin değerleri vücudumuza eşsiz etkiler bırakmakta.

Bununla birlikte yeşil çay; yüksek oranda C vitamini ve E vitamini, aktif madde olarak keteşinler, polifenoller, krom, manganez, selenyum, çinko içerdiğinden herkesin, her vücudun yeşil çaya gereksinimi vardır. Bu bakımdan yeşil çayın faydalarını tek tek incelemekte fayda var.

Yeşil çay kalbi korur

Yeşil çay, damarların cephelerini güçlendirerek, kan basıncı değişikliklerine daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olur. Bununla birlikte düzenli olarak yeşil çay tüketen kişiler, günümüzün sıkça karşılaşılan sorunu olan kalp hastalıklarının temel nedeni kan pıhtılaşmasının da önüne geçmiş olurlar.

Yeşil çay kolesterole iyi gelir

Günümüzde genç, yaşlı pek çok kişinin kolesterol sorunu var. Yeşil çay içmek kişinin kanındaki yükse kolesterolü düşür, kolesterol dengesini sağlar.

Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur

Obezitenin yaygınlaştığı, küçük, büyük çok sayıda kişinin kilo problemi yaşadığı son zamanlarda, günde 2 bardak yeşil çay içerek kilo vermeyi hızlandırmak mümkün. Zira yeşil çay metabolizmayı hızlandırır, içeriğindeki polifenolle vücuttaki kalori dengesini sağlamaya yardımcı olur. Bu bağlamda bağırsaklar da daha hızlı çalışacağı için yeşil çay içen kişilerin kilo vermesi daha da hızlı ve kolay olur.

Diyabetliler yeşil çayla kan şekerini dengede tutabilirler

Kandaki glikoz oranının yüksekliğinden kaynaklanan diyabet, kişinin tüm organlarının fonksiyonlarına zarar vermekte, pek çok farklı hastalığa yol açmaktadır. Ancak düzenli olarak yeşil çay içerek kandaki şeker oranını düşürmek mümkündür. Zira yeşil çayın içeriği kan şekerinin yükselmesini engelleyici özellik gösterir.

Yeşil çay yemek borusu kanseri riskini azaltır

Yeşil çay pek çok kanser hücresi üzerinde olduğu gibi yemek borusu kanserine sebep olan hücreler üzerinde de yok edici etkiye sahiptir. Özellikle başlangıç evresindeki kanser vakalarında yeşil çayın bu kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. Bununla birlikte yeşil çay, kanserli hücrelerin gelişmesini, yayılmasını da engelleyici özelliğe sahiptir.

Yeşil çay Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından korur

Yeşil çayın hücre yenileme ve artırma özelliği beyin hücreleri için de geçerlidir. Fareler üzerinde yapılan yeşil çay deneyinde yeşil çayın ölen beyin hücrelerini koruduğunu ve zarar gören beyin hücrelerini de yenilediği görülmüştür. Bu bağlamda kişinin beyin hücrelerinin ölmesi, hasar görmesi dolayısıyla meydana gelen Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından korunmak için de yeşil çay önerilmektedir.

Yeşil çay ağız ve diş sağlığı için faydalıdır

Yeşil çay yüksek oranda antioksidan içermektedir. İşte bu antioksidanlar ağzı, dişleri, tüm vücudu enfeksiyonlardan, bakteriyel hastalıklardan korumaktadır. Bu bakımdan diş çürüğü ve diğer diş sorunlarına sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılabilmesi için düzenli olarak yeşil çay içilmesi önerilir.

Yeşil çay kan basıncını düzenler, dengede tutar

Düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerin kan basıncının daha dengeli olduğu, kan basıncı artışı riskinin azaldığı bilinmektedir. Kan basıncı seviyesi dengede olan kişilerinse kalp ve tansiyon sorunları yaşama riskleri çok daha düşüktür.

Yeşil çay depresyondan uzaklaştırır

Çağımızın kronikleşen hastalıklarından birisi depresyondur. Kişinin psikolojisi bozulduğunda kısa süre içinde fizyolojisi de bozulmaktadır. Bu bakımdan öncelikle psikolojimizi korumaya çalışmalı, stresten, depresyondan uzak durmalıyız. İşte bunun için yeşil çayın yapraklarında doğal olarak bulunan bir antioksidan olan Theanine’den faydalanmak gerekiyor. Zira Theanine, kişide zihinsel ve psikolojik olarak rahatlama sağlıyor, ruhu negatif enerjiden arındırıyor. Yeşil çay sayesinde sakin ve huzurlu hisseden kişilerin de depresyona girme riski azalıyor.

Yeşil çayın anti-viral, anti-bakteriyel etkisi vardır

Yeşil çay; yüksek oranda C ve E vitamini, pek çok farklı mineral ve bileşen içermektedir. Yeşil çay içenler işte bu sayede gripten kansere kadar pek çok hastalıktan korunabiliyor. Ayrıca yeşil çay içenlerin bulaşıcı ve yaygın hastalıklara yakalanma riskinin de daha düşük olduğu biliniyor.

Cilt bakım maskelerinde yeşil çayın olumlu etkisi

Yeşil çayın hücre yenileyici, ciltteki deformasyonları giderici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İşte bu sebeple pek çok cilt ve saç bakım maskesinde yeşil çaya yer verilir. Örneğin yeşil çayın ciltteki kırışıklıkları onarma etkisi, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatma etkisi, güneşten kaynaklanan cilt lekelerini giderme etkisi cilt bakımında yeşil çayı önemli bir ürün haline getirmektedir. Zira yeşil çayın içerdiği anti-oksidanlar ve vitaminler cilde kaybettiği canlılığı, gençliği geri kazandırmaktadır.

Yeşil çay tüketimiyle ilgili öneriler

  • Doğada bulunan pek çok bitki, ürün sağlığımız için çok faydalı ilaçlardan daha değerlidir. Bu çok değerli doğal hazinelerden birisi de hiç kuşku yok ki yeşil çaydır. Ancak her üründe olduğu gibi yeşil çayda da miktar çok önemlidir. Yeşil çay faydalı diye günde 4-5 bardak yeşil çay tüketenler, faydadan çok zararını görürler. Bu sebeple bilindik her hangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerin düzenli olarak her gün 1-2 büyük bardak yeşil çay tüketmeleri faydalı olacaktır. Fakat daha fazlası gereksiz, hatta zararlıdır. Zira gereğinden fazla tüketilen yeşil çayın vücutta demir eksikliğine yol açtığı bilinmektedir.
  • Bilinen her hangi bir rahatsızlığı olan kişiler, yeşil çay ya da başka bir bitki çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalılar. Zira her hastalığın kendi içinde dinamikleri vardır ve doktorun önerdikleri dışında bir şeylerin yenmesi, içilmesi bu hastalığın semptomlarını tetikleyebilir.
  • Bilinen her hangi bir rahatsızlığı olan ve bunun tedavisi için ilaç kullanan kişiler, yeşil çay içmeden önce kesinlikle doktora danışmalıdır. Bu sayede ilacın yeşil çayla birleştiğinde oluşturacağı muhtemel olumlu ya da olumsuz etkiler de göz önünde bulundurulur. Yeşil çay ne kadar faydalı bir bitki olursa olsun, ilaçların içerdiği çok çeşitli kimyasallarla birleştiğinde nasıl bir etki bırakacağını sadece doktorlar bilebilir.
  • Yeşil çayın kanserli hücreleri yok etme etkisi olduğundan bahsettik. Ancak kanser hastası olan, kanser tedavisi gören kişilerin yeşil çay içmeleri önerilmez. Zira kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yeşil çayla bir araya getirilmesi tavsiye edilmez.
  • Hamilelik dönemi de tıpkı bir hastalığın tedavi sürecinde olduğu gibi hassas bir dönemdir. Bu sebeple onlarca faydası sayılan yeliş çayın gebelik döneminde tüketilmesi önerilmez. Yalnızca bazı gebelik durumlarında doktorun önerisiyle kısıtlı miktarda yeşil çay içilebilir. Ancak kesinlikle doktorun bilgisi dahilinde olmalıdır.
  • Yeşil çay zayıflamak isteyenlerin en güvenerek tükettikleri içeceklerden birisidir. Fakat unutulmasın ki; uzun süreli bir açlığın ardından yeşil çay içmek çok sakıncalıdır. Bunun yerine öğünlerin yarım saat, bir saat sonrasında bir fincan yeşil çay içmek metabolizmayı hızlandıracak, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.