Tüketim geçmişi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan yoğurt, tüm metabolizmaya olan faydaları dolayısıyla genç, yaşlı, çocuk hemen herkes tarafından sıkça tüketiliyor. Özellikle evde hijyenik koşullarda mayalanan yoğurt; hem sağlıklı ve kaliteli yaşam hem de uzun bir ömür için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Yoğurt; B5, B12, C vitaminleri, Omega 4, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, riboflavin, aminoasitler, çinko, manganez ve iyot bakımından zengindir. Bu sebeple de her yaştan bireyin zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimi için günde en az bir kase ev yoğurdu tüketmesi, bağışıklık ve sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışabilmesi açısından önem taşıyor. Yoğurdun sayısız faydasına ek olarak özellikle metabolizmayı hızlı çalıştırması bakımından sağlıklı bir şekilde kilo vermeye de yardımcı olduğunu söylemek mümkündür. İşte bu sebeple size bu içerikte yoğurt kürleriyle nasıl kilo vereceğinizi anlatıyorum.

 1. Limonlu yoğurt kürü

Yoğurdun zengin besleyici içeriği ve limonun vitamin, mineral, antioksidan deposu oluşu her ikisinin birleşiminden sağlıklı bir zayıflama kürü ortaya çıkarıyor. Özellikle karın, göbek bölgesinde depolanan yağların daha hızlı yakılabilmesi için limonlu yoğurt kürünü düzenli olarak uygulamanızı öneriyorum.

Bunun için bir kase içine yarım limonu sıkın, 3 yemek kaşığı ev yoğurdu ekleyin ve yarım tatlı kaşığı pul biber koyup karıştırın. Bu karışımı gece yatmadan tüketin ve başka bir şey yemeden uyuyun.

Kürde pul biber yerine yine aynı miktarda zerdeçal ya da zencefil tozu kullanabilirsiniz. Bu kürü en az 2 hafta boyunca uyguladığınızda faydasını göreceksiniz.

Basur sorunu olanların bu kürde pul biber kullanmaları olumsuz sonuçlara yol açabilir.

 1. Zencefilli, zerdeçallı yoğurt kürü

Bir kaseye 3 çorba kaşığı yoğurt, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı zerdeçal, yarım tatlı kaşığı zencefil, yarım tatlı kaşığı tarçın koyup iyice karıştırın. Bu kürü öğle ve akşam yemeklerinden 1 saat öncesinde aç karnına tüketin. Ancak her gün değil, 2 gün kullanıp 1 gün ara, sonrasında yeniden 2 gün kullanıp 1 gün ara vermek şeklinde 2 hafta boyunca bu kürü uygulamanız gerekiyor. İstediğiniz sonucu alabildiğinizi görüyorsanız bu iki haftanın ardından 1 hafta ara verin ve yine 2 haftalık sürece başlayın.

 1. Maden sulu yoğurt kürü

Özellikle göbek bölgesinde depolanan yağları yakmak ve bağırsakları temizleyip kabızlığı gidermek isteyenlere maden sulu, limonlu, naneli yoğurt kürünü tavsiye ediyorum. Bunun için büyükçe bir bardağın içine 1 şişe maden suyunu boşaltın, 1 çay bardağı ev yoğurdu da ekleyip iyice çırpın. Sonrasında içine 1 limonun suyunu sıkın, 1 çay kaşığı da nane ekleyin. Tüm malzemeyi iyice karıştırın ve sabahları kahvaltıdan önce, geceleri de yatmadan yarım saat öncesinde birer bardak için.

Yoğurt kürünün faydaları

 • Yağları yakar.
 • Bağırsakları temizler ve daha iyi çalıştırır.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Tatlı isteğini dizginler.
 • Ödem attırır, karın bölgesindeki şişliği giderir.

Yoğurt kürü uygulayacak olanlara öneriler

 • Diğer tüm sağlık ve zayıflama kürlerinde olduğu gibi yoğurt kürünü uygulayacak olanların da her hangi bir rahatsızlık durumunda öncelikle doktora danışmaları gerekiyor.
 • Kürlerin içindeki her hangi bir ürüne karşı alerjisi ya da intoleransı olanların o kürü uygulamamaları daha doğru olacaktır.
 • Diğer tüm zayıflamaya yardımcı tariflerimde olduğu gibi bu kürleri uygulayarak zayıflamak istiyorsanız küre ek olarak günde yaklaşık 2 buçuk litre su içmenizi ve düzenli olarak egzersiz, yürüyüş yapmanızı öneriyorum. Bu şekilde çok daha kısa sürede arzu ettiğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.