Kahvaltıda şöyle güzel meyveli, sağlıklı ve besleyici bir şeyler pişirmek isteyenler için o kadar çok seçenek var ki! Pek çoğumuz maalesef kendimizi hamurişlerinin arasında buluyoruz ve kahvaltıda kalori bakımından yüksek değerlere sahip ancak besleyicilik olarak pek de değerli olmayan gıdaları sofraya koyuyoruz. Gözlemeler, poğaçalar ve pek çok benzeri ürün her ne kadar lezzetli olsa da, maalesef bunları devamlı tüketmek sağlığımızı ciddi bir risk altına sokuyor. Yulaf güveci her ne kadar güveç adından dolayı biraz korkutucu görünse de, aslında mükemmel bir kahvaltılık ve onu bir defa hazırlayınca bir daha bırakmak istemeyeceğinizden eminim.

Bir defa bir tepsi hazırladıktan sonra isterseniz onu sabahları mikrodalgada ısıtabiliyorsunuz, isterseniz de soğuk olarak tüketebiliyorsunuz. Yani keyfiniz nasıl isterse o şekilde kahvaltınızı hazırlayabilirsiniz. Bu güvecin sağlıklı ve çocuklarınız için de keyifli bir kahvaltılık olacağını garanti ediyorum.

Elbette ilk önce malzemelerimiz ile başlayalım:

2 fincan yulaf
1/3 fincan esmer şeker
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tarçın
Yarım çay kaşığı tuz
Yarım fincan çikolata tanecikleri
1 fincan çilek
2/3 fincan yaban mersini
1 muz
2 fincan süt
1 büyük yumurta
2 yemek kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı vanilya

Güvecimizi yaparken ilk olarak fırınımızı 190 dereceye ısıtıyoruz ve fırın tepsimizin dibini hafifçe yağlayarak yemeğimizin tepsiye yapışmasına engel oluyoruz.

Şimdi geniş bir kase alıyoruz ve içerisine yulafı, esmer şekeri, kabartma tozunu, tarçını, tuzu, çikolata taneciklerinin yarısını, orman meyvelerinin de yarısını ekliyoruz. Güzelce karıştırdıktan sonra karışımı tepsimize döküyoruz.

Sonrasında çikolatanın ve meyvelerin kalan yarısını da bu karışım üzerine elimizle dağıtıyoruz. Meyveleri tane tane kullanabileceğiniz gibi doğrayarak da kullanabilirsiniz. Muzu da güzelce dilimleyip en üst katmana yayıyoruz.

Başka bir kase içerisinde süt, yumurta, tereyağı ve vanilyayı karıştırıyoruz ve her şey homojen hale gelince güvecimizin üzerine döküyoruz. Tüm yulafın bu sıvıya bulandığından emin olmalısınız.

Fırında 30 dakikalık bir pişirme süreci yeterli olacaktır. Güveci fırından aldıktan sonra üstüne bir yemek kaşığı kadar esmer şekeri serpiyoruz ancak şekersiz bir şekilde hazırlamak isterseniz bunu yapmanıza gerek yok. Şekeri ekledikten sonra 5-10 dakika kadar daha pişirmeye devam edin ve üzerinin birazcık renk almasını bekleyin. Her şey bitince meyveli yulaf güvecini sıcak soğuk her şekilde tüketebilirsiniz.