© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yüz Şekillerine Göre Saç Modelleri

Saç aslında bir kişinin yüzünün kıyafetidir. Tıpkı kıyafetlerle kilolu bölgeleri, basenleri saklayabiliyorsak ya da hoş görünen alanları ön plana çıkarabiliyorsak, saç modelimizle de yüzümüzdeki bazı yerleri saklar, bazılarını da ön plana çıkarabiliriz. Burada önemli olan kişinin kendi yüzünü tanıması, şeklinin farkına varması ve bu yüz için en uygun saç modelini ve rengini seçmesidir. Zira yuvarlak yüz ile uzun yüze yakışan saç modeli ya da beyaz ten ile buğday rengi tene yakışan saç rengi farklıdır. İşte bunun için size hayat kurtarıcı tavsiyelerimiz var.

Hangi yüze, hangi saç modeli?

 • Kısa yüzler için krepe

Yüzünüzü daha uzun görünmesini istiyorsanız, saçınızın tepe bölgesi krepe ile biraz yükseltmelisiniz. Özellikle de saçınızı atkuyruğu şeklinde topladığınızda tepeye krepe yapmak en doğru seçim olur. Ayrıca saç kesiminde de tepedeki saçları daha kabarık bırakmak yüzünüzü daha uzun gösterecektir.

 • Uzun yüzlere dalgalı saçlar

Yüzünüzün uzun olmasından şikayetçiyseniz, keskin hatlı, dümdüz oval saçlardan uzak durun. Bu saç modelleri yüzü daha da uzun gösterir. Bunun yerine uzun saçlara biraz dalga, kat eklemek yüzü daha geniş gösterecek, saçlarınıza da hacim katacaktır. Bununla birlikte saçları kısa kullanmak isterseniz çene hizasında küt kesilmiş saçlar sizin için uygun olacak.

 • Kalp şeklindeki yüzlere kâkül

Bazılarımızın yüzleri kalp şeklindedir. Zira saçımız alın çizgimizde bitmez, ortadan alna doğru iner ve çene de sivri bir şekilde biter. Böyle durumlarda çene hizasında biten ya da çok kısa kesilen saçları kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Burada önemli olan bu kalp görüntüsünü yok etmektir. Bunun için kakül şeklinde kesimleri kullanarak alındaki saçı kapatmak, katlı, hareketli kesimlerle de çenenin görüntüsünü kaybetmek gerekiyor.

 • Yuvarlak yüzler şanslı

Pek çok farklı saç modeli yuvarlak yüzlere yakışır. Burada önemli olan sizin neyi ön plana çıkarmak, neyi arkada bırakmak istediğinizdir. Örneğin yüzün yuvarlaklığını hafif silmek isterseniz, öndeki katları biraz uzun bırakın, yuvarlaklığından memnunsanız katlar elmacık kemiklerinden başlayabilir. Saçı ortadan veya ortanın biraz yanından ayırarak çok katlı kesilmiş saçlar, yanaklarda uçuşarak yanakların dolgunluğunu kapatabilir.

 • Küçük yüzlere yanlardan kat

Yüzünüzün küçük ve zayıf olmasından şikayetçiyseniz, elmacık kemiklerinden, yanlardan biraz katlı kestirmenizde fayda var. Saçınızı yanaklardan yanlara doğru yayarak yüzün hacmini sağa, sola yayabilirsiniz.

 • Kare yüzlere yandan ayrılan saçlar

Yüzümüz köşeli, kare şeklindeyse bizim için en uygun saç modeli, yandan ayrılmış olanlardır. Burada burnumuzun da büyüklüğü, bir tarafa eğik olup olmaması önemlidir. Eğer burnumuz sağa ya da sola hafif eğikse bu eğikliğin tam tersi yönde saçlarımızı ayırmalıyız. Bununla birlikte kare yüzler için bol dalgalı ve katlı kesimleri de öneriyoruz. Yüze, yanaklara dökülen dalgalar hareket katacaktır. Ayrıca elmacık kemiğini daha ön plana çıkaran kesin ve modellerle kare yüz şeklinin sertliğini silebilir, yüze daha yumuşak bir hava verebiliriz.

 • Oval yüzlere her model uygun

Yüzünüz oval şekildeyse saç modeli seçme konusunda çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Hatta neredeyse tüm saç modellerinin oval yüzlere yakıştığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Burada oval yüzlülerin kendi simalarını, ifadelerini nasıl göstermek istedikleri önemlidir. Örneğin daha sevimli, sempatik bir yüz ifadesi için çok katlı, hatta dalgalı hareketli saçlar. Ciddi ve cool bir ifade içinse düz küt, keskin çizgili kesim uygun olacaktır. Oval yüzlerde yandan ayırma, kakül, kısa ya da uzun saç bambaşka ifadeler kazandırabilir.

 • Kafası büyük olanlara uzun ve katsız kesim

Kafamızın normalden büyük olmasından yakınıyorsak küt ve kabarık saç modellerinden kesinlikle uzak duruyoruz. Bunun yerine uzun saçlar, tepe kısmı krepe ile yükseltilmiş modeller çok daha uygun olacaktır. Başka bir alternatif olarak çok kısa saçlar kullanarak da kafamızı olduğundan daha küçük gösterebiliriz. Zira kafası büyük olan kişilerin yanak bölgesinde, yanlarda saç görünmeme gerekir. Yoksa yanak bölümü olduğundan daha hacimli görünür, yüz yanlara doğru yayılır.

Hangi ten rengine, hangi saç rengi?

Kadınlar saç boyatırken ten renkleriyle uyumlu olabilecek, kendilerini bir tık daha canlı, dinç gösterecek renkleri seçmeliler. Televizyonda, internette gördüğümüz bir saç rengini kendi saçımızda kullanmadan önce mutlaka kişinin ten renginin bizimki gibi olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Zira saç rengi teni solgun değil, canlı göstermeli, silmemeli, yok etmemeli. Bu bağlamda saç rengi seçerken ten rengimizin karşıtı bir renk olmasına özen göstermeliyiz.

 • Açık sarı, platin rengi saçlar

Platin rengi, açık sarı saç boyalarının kullanımı çok risklidir ve kesinlikle doğru ten rengine sahip kişiler tarafından kullanmalıdır. Zira çok açık, soluk renkli tenli kadınların, açık sarı renkleri kullanmalarını önermiyoruz. Çünkü bu renkler tenlerini çok solgun, soluk gösterecektir. Eğer çok açık tenli bir kadınsanız, en azından saçın dipleri, tepe kısmı koyu renkli olmalı. Çünkü saçın tepesindeki koyu renk yüze bir yansıma yapacak ve o ten rengini canlanacaktır. Bu yüzden çok açık tenli olan kadın, bir de saçını açık tonda boyattığında yüz daha da soluk görünebiliyor. İşte bu solgunluğu kapatmak için kadın çok koyu makyaj yapmak durumunda kalabilir. Aslında saçını doğru renkle boyatan kadınlar, hiç makyaj yapmadan ya da çok hafif bir makyajla çok güzel görünebiliyor. Tüm bunlardan yola çıkılarak ten rengi buğday ya da açık kumral şeklinde olanların açık sarı, platin rengi boyaları tercih etmelerini öneriyorum.

 • Koyu kahve saçlar

Koyu kahverengi saç boyalarını daha çok beyaz tenli ya da kumral olan kişilere tavsiye ediyoruz. Saçın kahverengi ışıltısıyla ten daha canlı, dinç görünecektir. Ancak çok koyu tenli kişilerde kahverengi saçlar güzel ve doğal bir görüntü oluşturmayacağı için tercih edilmesini önermiyoruz.

 • Siyah renk saçlar

Siyah saç, tıpkı açık sarı saç gibi çok iddialıdır ve doğru ten rengiyle kullanılması önemlidir. Beyaz, açık kumral ya da koyu kumral kişilerde siyah saç çok doğal ve güzel görünür. Ancak siyaha yakın, çok koyu tenli kadınlara genel olarak çok koyu siyah tavsiye etmiyoruz. Zira hiçbir kadına ten rengiyle aynı tonda saç rengi önermiyoruz. Saçın renginin teni ya da tenin saçı nötralize etmemesi önemlidir.

 • Kızıl saçlar

Pek çok tonu bulunan kızıl saç boyaları için en ideal ten rengi beyazdır. Bununla birlikte açık kumral tenli kadınlara da kızıl saç renginin yakıştığı söylenebilir. Ancak burada kızılın tonu da önemlidir. Çok kırmızı bir kızıl, beyaz tende olduğu gibi esmer bir tende de güzel görünebilir. Fakat kızılın orta, ara tonları için beyaz ve açık kumral tenler uygundur.

Saçta kış sezonu renkleri

Hemen her kış sezonunda trend saç renkleri koyu kahveler, bakır tonlardır. Geçen seneki gibi yine platin ve kısa saçların bu yıl da gözde olduğunu söyleyebiliriz. Bir de son yılların trendi olan çok renkli, çok eğlenceli saçlarımız var. Örneğin platin renginin üzerine yeşil, mor, lila renkler peri kızı görüntüsü veriyor. Ama tüm bunlarla birlikte yıla bakır tonlarının hakim olduğunu söyleyebiliriz.

One thought on “Yüz Şekillerine Göre Saç Modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Esra dedi ki:

  Sac Rengim siyah ama artik sikildim esmer tenliyim sari tonlari gidermi değiştirmek istiyorum saclarim düz uzun